22A PWM Devresinde Sekildeki paralel bagli mosfet direnc Degeri kac olmalidir ?

Başlatan ledx, 20 Eylül 2014, 01:28:39

zipzip

Merhaba,
MOSFET ler 10 K direnç ile gate kapasitesi (1-1.5 nf) nin oluşturduğu devre ile  muhtemelen pwm sinyalin ortalaması bir gerilimle linear bölgede sürülüyor ve akımı kontrol ediyor gözüküyor olabilir. Yüksek akımda aşırı güç kaybı, aşırı ısı olarak kendini gösterecektir. Gerçekte ise mosfet'ler switch olarak çalıştırılmalı. Yüksek akımla ve switch mode için gerekli gerilim seviyelerinde sürülmeli. Ne kadar yüksek akımla sürülmesi gerektiği, tahammül edilecek anahtarlama kayıpları göz önüne alınarak hesaplanmalıdır.

OG

Evet o direncede gerek yok.
Bazen, pcb üzerinde kalan lehim çapağı, veya pcb üzerinde enerji ile çalışırken kısa süreli istenmeyen temaslar olduğunda pic portlarına kısa süreli giden 12V türü kaçaklar için koruyucu oluyor. mesela mosfetin drain ile gate arasındaki kısa devre pic portuna dönüyor, kısa süreli temaslarda pic direnç sayesninde korunuyor.

Led sürümleri birkaç yüz hertz, bazen birkaç kilo hertz olur. Daha fazla olmaz. GS kapasitesi bu frekanslar için çok önem arzetmiyor. Yükseliş ve düşüş dikliğide o derece önemli değil, mcu yeterince hızlı yükselme düşme sağlıyor.

Reaktif yüklerde durum farklı, yük akımı Gate üzerinde çeşitli etkiler gösterir, o ayrı konu.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

LukeSkywalker

@ledx
22A yük akımından bahsettiğin için söylüyorum, sen yine de hızlı ve yeterli akım-gerilim sağlayan bir gate driver ile bu devreyi kur. Devreyi yaptığın anda çalışması seni yanıltmasın, uzun süreli çalışmalarda gümleyebilir.

Salih

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 26 Eylül 2014, 20:04:35
@ledx
22A yük akımından bahsettiğin için söylüyorum, sen yine de hızlı ve yeterli akım-gerilim sağlayan bir gate driver ile bu devreyi kur. Devreyi yaptığın anda çalışması seni yanıltmasın, uzun süreli çalışmalarda gümleyebilir.

+1. Tavsiye TLP250 kullan.

OG

Ben LED için driver kullanmıyorum, TR'de kullananı görmedim, biz bu işi öğrenememişik anlamına geliyor.
Ne hikmet ise yurt dışından gelen ürünlerdede görmedim. Eh, onlarda öğrenememiş, sıkıntı yapmak yok.

İdealistlik başka şey, optimizasyon başka şey.

mesaj birleştirme:: 27 Eylül 2014, 15:43:56

Yüksek akımlar için en iyi driverım tek transistor ile gate gerilimini 5V'dan  12V-15V'lara çıkarmak. 1 transistör (bc817) 2 direnç ve sürüşü programda terslemekten başka bir maliyeti yok.

LukeSkywalker

Hocam sizin görmemiş olmanız gerçekleri değiştirmez. Eğer mosfet PWM ile sürülecekse ve bu PWM frekansı mosfetin ciss kapasitesinin dolmasını ve boşalmasını zorlaştırıyorsa bunu mcu çıkışından doğrudan sürmek en hafifinden risk almaktır.

Salih

Biz burada hararetli bir tartışma yapıyoruz da devrenin sahibi nerede ne yaptı,
sonuç nedir.
Baktı kavga çıkacak kaçtımı yoksa. :)

OG

"İdealistlik başka şey, optimizasyon başka şey."
Bu konu yaşamın gerçeklerinden bir parça ve her alanda geçerli. Aynı zamanda Teorisyenlerin çoğunun takılıp kaldığı noktadır.

Kullananı görmedim,
varsa gören bilen resim rica edeceğim.

---

Kavga niye, öyle bir beklentinizmi var, hazırlığınızmı?

LukeSkywalker

Elektronikte ideal ve pratik birbirinin zıttını söylemez. Biz burada sadece konuyu açan arkadaşa değil, bu konuyu okuyan herkes için tartışıyoruz.  Konu sahibinin burada olup olmaması önemli değil.
İşte tam da bu yüzden önerilerde bulunurken en doğrusunu söylememiz lazım. 50 KHZ ile led sürmek isteyen ve bu konuyu okuyan  bir arkadaşımızın mcu çıkışından mosfeti doğrudan sürüp ,"mosfetlerim yandı" diye konu açmasını hiçbirimiz istemeyiz herhalde. LED sürerken belirli bir frekans standardı var mı ki? Mesela frekansa göre lümen-lüx değerlerinde bir artış veya azalış oluyor mu? 

Salih

Alıntı yapılan: OG - 27 Eylül 2014, 15:56:48

Kavga niye, öyle bir beklentinizmi var, hazırlığınızmı?

@OG Gerilme hemen, ne zaman kavga ettiğimi gördün.
Ortam yumuşasın diye espri yapayım dedim.
Hepsi bu.

OG

Gerdirme salih.

---

Led cihazlar için kullanılan pwm sürme frekansı genelde birkaçyüz hertz. Bu iş için üretilen pwm led driver çipleride aynı. 200-500Hz gibi

Sistem TV stüdyolarında kullanılacaksa (veya benzeri durumlarda),  kameralardaki tarama frekansı ile girişim yaptığı için 1KHz-2,5KHz arasına yükseltiyoruz ve yetiyor.

Frekansın daha fazlası size kayıp olarak döner. İsraf.
O sebeple en uygununu söylüyoruz, @ledx de bizi tanır zaten, ticaret yapıyoruz.

LukeSkywalker

O frekanslarda driver'a gerek yok haliyle.

mesaj birleştirme:: 27 Eylül 2014, 16:33:40

Firmanızın web sayfasını pm atar mısınız?