22A PWM Devresinde Sekildeki paralel bagli mosfet direnc Degeri kac olmalidir ?

Başlatan ledx, 20 Eylül 2014, 01:28:39

ledx

sekildeki devrede pic cikisindan pwm uygulayarak ledleri kismak istiiyorum , devre uzerindeki 3 mosfet paralel cikis olarak kullanilacak tetikleme direnc degeri tam olarak kac olmasi uygundur ?

devrede 22A led guc kullanilacak mosfetler uygunmudur ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

learner

Pic in çıkışını direk dirençle mosfete vermek pek mantıklı değil. Arada bir buffer gerekir. TLP250 , IR21XX gibi entegreler yada transistör gurubuyla gate vermelisiniz.

Salih

Alıntı yapılan: learner - 24 Eylül 2014, 09:09:59
Pic in çıkışını direk dirençle mosfete vermek pek mantıklı değil. Arada bir buffer gerekir. TLP250 , IR21XX gibi entegreler yada transistör gurubuyla gate vermelisiniz.

Arkadaşa katılıyorum.
Uzun aralıklı ON-OFF yapsaydın olurdu.
Ama PWM yapacağın için mosfet gate leri ciddi akım çekerler. Bu durumda pic çıkışı gerekli beslemeyi yapamaz.

OG

Buffer iyidir ama bu tip yüklerde buffer olmadanda rahat çalışabilirsiniz.

sezgin05

Buffer transistörlede yapılabilir.

polleme

MOSFET gate uçlarından çekilen akımı azaltmanın yollarından biri de düşük Ciss (giriş) kapasitesine sahip bir MOSFET seçmek olabilir.

ledx

cevaplar icin tesekkur ederim, OG hocam 10R taktim devre pwm in sadece minimum ve maximum degerlerini gordu yani ON ve OFF islemi yapti kisip acma olarak calismadi ,  direnci 10K yaptim sorunsuz calisiyor 

Erol YILMAZ

Bir yanlışlık olmasın ?
0...100 ohm arası birşey olması lazım.

Bence, 10K olmaz o noktaya ??

LukeSkywalker

Frekanstan hic bahsedilmemis. 10 khz gibi degerlerde buffera gerek yok tabi. Fakat frekans yuksek olacaksa buffer sart. Ayrica vgs degeri de onemli. Devrenin geri kalani da onemli. Pic cikisi 5v oldugunu varsayarsak mosfetlerin logic level secilmesi gerekir. Ledlerin baglanti sekli de onemli.

Salih

Alıntı yapılan: ledx - 25 Eylül 2014, 22:39:11
cevaplar icin tesekkur ederim, OG hocam 10R taktim devre pwm in sadece minimum ve maximum degerlerini gordu yani ON ve OFF islemi yapti kisip acma olarak calismadi ,  direnci 10K yaptim sorunsuz calisiyor 

Bence de bu direnç değeri pwm çalışmaz. Arkadaş ölçmeyi ya yüksüz yaptı veya çok küçük bir yükle denedi.
2-3 A geçen bir yük bağladığında Mos ların gerektiği kadar iletime geçmediği gözlemlenir.

LukeSkywalker

10 Ohm değeri de az. Oradaki direncin amacı mikrodenetleyici çıkışından çekilecek akımı kısıtılayarak uC'nin bozulmasını engellemektir. 5V çıkış veren bir PIC mcu'nun 25ma source akımı olduğunu düşünürsek direnç değeri 200 ohm gibi bir değer olmalıdır.

HexfeT

"10k ile yaptım oldu" kısmı mümkün değil. Maalesef ne yaptığınızdan ve ne olduğundan haberiniz yok.

Mcu'nun çalışma voltajının 5v'u aşmadığını düşünürsek lojik seviye ile sürülebilecek fet kullanmadığınız için zaten süremezsiniz. Onu geç, mcu çıkışı ile 22A akım geçirecek feti doğrudan sürmek de mantıklı değil.

En az 10vpp çıkış verecek bir tampon şart. Ayrıca fetleri paralel bağlamaya gerek yok. Çekilecek akımı karşılayacak değerde tek bir fet kullanılabilir. RDS(on) değeri mümkün olduğunca düşük bir fet kullanırsanız ısınma sorunu da bununla orantılı olarak azalır.

OG

Arkadaşlar olurdu veya olmazdı gibi kesin hükümler ne kadar gerçekçi? Yapmıştır olmuştur.

İdealde Mosfeti daha hızlı iletime geçirebilmesi için iyi bir akım basıcısına ihtiyaç var, bu amaçlı mosfet driver elemanları var.

Çok uygulama için driver kullanmadan sıkııntısız çalışmalar gerçekleştirilebilir. LED gibi reaktif karakterde olmayan yüklerde driver kullanmadan sıkıntısızca MCU-Mosfet bağlanabiliniyor.

Hesap ederek ortaya çıkan "direnç 200R den aşağı olmamalı" gibi bir düşünce doğru ama, yeni nesil PIC ler zaten çıkışının akımını sınırlıyor. Kısa devre etsenizde 25mA i geçmiyor.

MCU ile sürülecek MOSFET logic girişli olması gibi bir şart da yok.
5V Vgs ile elde edilen Rds değeri sizin için kafi ise rahatlıkla sürebilirsiniz. Genel olarak çok kullanılan ancak logic giriş seviyesi için imal edilmemiş IRFZ44 türü mosfetler de bu şekilde rahatlıkla sürülüyor.

"Paralel bağlama gereksiz" düşüncesi de, pratik çözümler için yetersiz kalır.
Yeriniz dardır, soğutucu kullanmak zordur, 3 adet IRFZ44 paralel bağlar ve soğutucusuz 15A anahtarlarsınız, bunun gibi.

LukeSkywalker

Madem MCU çıkış akımını sınırlıyor o halde direnç kullanmanın alemi de yok. 10R kullanmasa da olur haliyle.
Burada amaç eğer koruma sağlamaksa 200R takmak gerekir, 10R direncin de kimseye bir faydası olmaz aksi halde.

Led gibi yüklerde yüksek frekanslarda çalışırken herhangi bir akım sağlayıcıya ihtiyaç duyulmaz mı yani? MCU ile doğrudan sürebilir miyiz?
Yükten bağımsız olarak frekans arttıkça G-S kapasitesini doldurmak zorlaşmaz mı? Reaktif olmayan yükler bu kapasitenin etkisini azaltıyor mu?

Mosfetler çoğu kimsenin bilinçsizce kullandığı elemanlardır. Çoğu forumda burada da olduğu gibi eksik bilgilerle mosfet kullanan ve mosfetlerin yandığından, aşırı ısındığından dem vuran insanları görürüz. Z'nin bu konuda oldukça aydınlatıcı bir yazısı var yıllar önce yazmış olduğu. Buradan ulaşılabilir.