c# textboxı datagride yazdırma grafik çizdirme

Başlatan okay57, 27 Eylül 2014, 23:20:43

okay57

Arkadaşlar c# da textboxlarıma  gelen(3 tane textbox) sayısal değeri belli bir süre aralıklarla örneğin 20ms aralıklarla datagritteki  hücrelere yazdırıp bu datagrid hücrelerindeki bilgileri kullanarakta sayısal değerlerdeki değişikliği  gösteren bir grafik çizdirmek istiyorum.Nasıl yapabilirim acaba.

baran123

Sayısal degerleri değikenden alıyorsundur yada baska bır sekılde farketmez data grıde atmak ıkolay ınternetten bakabılırsın grafık cızdırme olayınıda CHART ile yaparsın basta cok zor gozukur ama kolaydır kullanmıstım bır aralar

okay57

Düzeltme yapayım bilgileri datagride yazdırıp saklamak ve sonra da istediğim zamanda bu değerleri  excele aktarıp grafik çizdirmek istiyorum.Bir kaynak ya da site paylaşabilir misiniz? c# yeni başladım, arayüzüm, bilgi alma,bilgi göndeme işlemlerini yaptım bir şekilde ama datagrid kullanmayı bilmiyorum.O yüzden de araştırmam zor oluyor.

baran123

Verileri kaydetmek için database kullanabilirsin başlangıç için metin belgesi de olabilir ama tavsiyem access öğren
Microsoft Visual Studio 2010 Genel Yapısı Ders 1 -- www.csharpvideoluders.com -- bu videodan adamın kanalına girorada bayağı bir c#videosu var database fln öğrenirsin sırayla izleyerek birden pat diye girince cok karısır kafan bunu hallettikten sonrada excel e geçersin tavsiyem öğrenme planı yap sıra sıra kolay gelsin :)

mesaj birleştirme:: 27 Eylül 2014, 23:39:00

ekleme : hm birde videolarda datagried de öğretiyor

okay57

Teşekkürler videolara bakacağım.Elinizde benim bahsetttiğimle ilgili bir örnek olursa daha iyi olur.Aslında en baştan öğrenmeyip hazır kodlarla bir şeyler yapmam çok yararlı olmaz ama çok kısıtlı vaktim var hocam.

okay57

Arkadaşlar C# da texboxa gelen sürekli değişkenlik gösteren sayısal değeri belli bir süre örneğin 20ms aralıklarla 50 tane değeri kaydedip sonra kullanmak için saklamak istiyorum.Örnek bir proje ya da bilgi verebilir misiniz?

baran123

kimse proje yapıp vermiyor bilgin olsun kendin yapmalısın takıldığın yerde sormalısın ben öyle öğrendim şahsen.20 mili saniye aralıklarla değeri almak için timer kur 20 mili saniye ye ayarla her tick olayında değeri al ve bir metin belgesine veya başka bir veri tabanına kaydet çok da zor değil

kimlenbu

DataGrid direkt olarak database'e bağlanıp ilgili tabloyu gösterebildiği ve kayıt ekleme,silme,düzenleme yapılabildiği için kullanmak istiyorsunuz ama bunun yerine çok basit bir google aramasıyla database kayıt örneklerini bulabilirsiniz.

Anahtar kelimeniz "c# accdb connection"

okay57

Merhaba arkadaşlar c# access ile ilgili uygulamaları yaptım.Basit işlemler:Kayıt ekleme,silme vb.Tabi kayıt ekleme silme yaparken buton kullandım.Şimdi buton yerine timer kullandım.textboxta değişiklik olduğunda timerı enable yaptım.2 saniye aralıklarla üç tane textboxta bulanan bilgileri kayda ekle dedim.Uygulamayı çalıştırdığımda 2 saniye içinde textbox1 de değişiklik olmazsa örneğin ali yazısı hiç değişmemişse komut.ExecuteNonQuery();  satırında"Tabloda yapılmasını istediğiniz değişiklikler, dizinde, birincil anahtarda veya ilişkilerde yinelenen değerler oluşturdukları için başarısız oldu. Yinelenen verileri içeren alan veya alanlardaki verileri değiştirin, dizini kaldırın veya dizini, yinelenen girdilere izin verecek şekilde yeniden tanımlayın ve yeniden deneyin." Ne dersiniz arkadaşlar.

kimlenbu

Muhtemelen Ad kısmını "primary key" olarak tanımlamışsın, yani "Ali" adında iki tane aynı kayıt olamaz. Database dosyanda bunu düzeltmen lazım.

okay57

Ad kısmı dediğim textboxın içine yazılacak bilgi türünü belirtiyor.Ben arayüz üzerinde uygulamamı anlatayım.isim soyisim, yas textboxlarında bilgi varsa 2saniye aralıklarla bu bilgileri tabloya kaydedeceğim.Şuunu da belirteyim textboxlardaki bilgiler 2saniye içinde değişiyorsa problem yok.Ama bilgiler aynı kalıyorsa hata veriyor.Örneğin isim ali,soyisim veli, yas 10 sürekli texboxlar içinde kalırsa bunu bir kere tabloya kaydediyor 2 saniye sonra Tabloda yapılmasını istediğiniz değişiklikler, dizinde, birincil anahtarda veya ilişkilerde yinelenen değerler oluşturdukları için başarısız oldu. Yinelenen verileri içeren alan veya alanlardaki verileri değiştirin, dizini kaldırın veya dizini, yinelenen girdilere izin verecek şekilde yeniden tanımlayın ve yeniden deneyin." hatası alıyorum

kimlenbu

"primary key" in anlamına ekşi sözlükten bile baksan çözeceksin derdini.

okay57

Access birincil anahtarı kaldırdım oldu şimdi hata almıyorum.Müteşekkirim.Textboxlardaki bilgileri access e kaydediyorum sıra bu sütundaki bilgilerle grafik çizdirmeye geldi.Bakalım biraz araştırayım.

muhittin_kaplan

Veritabaninda birincil anahtar yoksa o veritabani degildir

okay57

Muhittin hocam birincil anahtarı pasif hale getirdiğimde de değerleri access e kaydebiliyorum.Veri tabanı değil derken ne demek istediniz?