Bir BLDC Motorun Torukunu nasıl kontrol ederim?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 06 Ekim 2014, 10:49:30

XX_CİHAN_XX

İyi bayramlar herkese arkadaşlar. Sorum başlıkta yazdığı gibidir;
BLDC Sürücülerde Hız ve yön kontrolü var da neden Tork kontrolü yok ve bunu basitçe nasıl yapabiliriz?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

Tork akimla orantili. Dolayisi ile torku da akimla degistirebilirsin.

Aslinda hiz regulatoru yaparsan torku da kontrol altina almis olursun.

Trapez surusden sinusel suruse gecmeyi goze alirsan Clark Park donusumune de bak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

XX_CİHAN_XX

Hız regülatörü yapmak benim için daha uygun bir yöntem olabilir hocam onu bir deneyeceğim birde şöyle bir yöntem izlesek nasıl olur.
Sürücülerin Enable girişinden PWM uyguluyoruz.
Bu girişi doğrudan (PWMsiz) enable yaptığımız da motor current-limiter devresi kontrolünde sürekli bir dönüş yapıyor.
Bu current limiter sınırını REF girişinden girilen voltaj belirliyor. Akım kontrolünü bu voltaj ile oynayarak yapsak Torku da kontrol etmiş olur muyuz?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

cann

benim bildiğim bldc motorların en önemli avantajı  torkun hız ile değişmiyor olası, yani düşük devirde ve yüksek devirde torku koruyor, fırçalılara üstünlüğü olarak.

bende bldc motoru önceden belirlenmiş akım aralıklarında stoplamaya çalıştım ama akım küçük olduğundan kalibre edemedim