Ekran kartı kondansatörü?

Başlatan Cemre., 06 Ekim 2014, 12:36:15

Cemre.

Üzerinde FZ83 1500 6.3V yazan, görüntü itibariyle smd kondansatörlere benzeyen ama dip kılıfta olan (smd'ye benzemekten kasıt gri ve sol üst tarafı boyalı olması, sağında solunda yazı yok.)

Tam olarak bunlardan bahsediyorum. Bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

serdararikan

Cemre.

İnternetin nimetlerinden faydalanamaz mıyız hocam? İzmit'te öğrenciyim, İstanbul'u da hiç mi hiç bilmiyorum :D

Bir de bunların, normal elektrolitik kondansatörlerden farkı nedir?

MC_Skywalker

VGA kartı üreten firmanın sistesinden detaya bakmak gerek.  ASUS ROG serisi ekran kartları ve Ana kartlarda %20 daha fazla ısı dayanıklılığı ve 5 kat daha uzun kullanım ömrü sunan bir Japon markasının kondansatörlerini kullanıyor.

serdararikan

Alıntı yapılan: huseyin67 - 06 Ekim 2014, 12:53:16
İnternetin nimetlerinden faydalanamaz mıyız hocam? İzmit'te öğrenciyim, İstanbul'u da hiç mi hiç bilmiyorum :D

Bir de bunların, normal elektrolitik kondansatörlerden farkı nedir?
Bence hurda kartlarda ayni degerde kondansator bulabilirsin

Cemre.

Hiç hurdam yok ki :D Ne kadar çok derdim varmış ya. Normal kondansatör kullanmayı son çare olarak düşünsek nasıl olur?

Cemre.

Hocam, FZ83 yok ama FZ98 1500 6.3V var, sorun olur mu acaba?

djmalan

Hocam 6.3 volt kullanma,zaten patlamış ,10v  veya 16 volt  kullan daha iyi olur.Malzemelerin  özelliklede kondansatörlerin üstünde yazan değerlere tam inanmayın.Kondansatörlerde tolerans yüksektir zaten.Smd  kondansatörler ,diğerlerine göre ısı dayanıklılığı az diye biliyorum,dip kılıf kullan.Hurda kondansatör kullanmak doğru olmaz ,mecbur kalmadığın sürece.

Not;Bu yazdıklarım  bilgi değil,deneyimdir...

MC_Skywalker

Cemre.

Hocam bu patlama muhtemelen gerilimin aşırı yükselmesinden kaynaklanmış. Bu kondansatör zarar görmeseydi muhtemelen kondansatörün sonrasında gelen elemanlar zarar görecekti. Ben bu yüzden birebir kullanmak taraftarıyım..

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2014, 15:06:41

Anladım hocam evet boyut farkı olabilir.. Bir bakayım

8x12mm bendeki

fbkaya

Acaba bu kondansatörlerin esr değeri nedir, bilen varmi ?