mosfet ısınma problemi

Başlatan berkay_91, 06 Ekim 2014, 21:46:17

mustafaelektro

O bacaktan 12v alman için gate ucuna 12+5 volt uygulamak gerekir. Böylece vgs'ye 5 volt vermiş olursun. Bu gerilimi nereden alacağım dersen ya step-up ya da bu işi yapan MOSFET sürücüler kullanmak gerekir.

LukeSkywalker

H bridge yapıyorsanız ve PWM uygulyorsanız mutlaka mosfet sürücü kullanın.

PWM uygulamadan sadece yön tayini yapıyorsanız  Üstteki mosfetin gate voltajının 17V olması lazım.  Sizin bağlantınızda mosfetin gate ucuna 5V verirseniz mosfet tam  iletime geçmez bu sebeple voltajın çoğunluğu mosfet'in d-s uçları arasına düşer, geri kalanını motor uçlarında görürsünüz.

Benim verdiğim bağlantıda 10V verirseniz de mosfetin ısınması normal. Katalogda belirtmişler absolute max. ratings vgs= +-10V diye.

mustafaelektro

O bacaktan 12v alman için gate ucuna 12+5 volt uygulamak gerekir. Böylece vgs'ye 5 volt vermiş olursun. Bu gerilimi nereden alacağım dersen ya step-up ya da bu işi yapan MOSFET sürücüler kullanmak gerekir. Eğer devrede hazır yoksa tabiki.

LukeSkywalker

Tabi bir de şu var bu mosfetler logic level olduğu için mosfet sürücüyü ona göre seçeceksiniz. Veya mosfetleri değiştireceksiniz.

skara1214

Alıntı yapılan: mustafaelektro - 07 Ekim 2014, 10:42:07
Evet 5 volt tetikler ama yetmez. 5 volt kapıyı aralar, tamamen açmaz. Bu aralıktan dışarı bakacaksan sorun yok. Ama  kontrol ettiğin şey metrobüs kapısı ise yetmeyecek ve sorun çıkacağı ortada.
kapıyı araladığı falan yok hocam direk açıyor tabiki 12v seviyesindeki gibi  olmaz ama 5 voltlada gayet yeterli seviyede performans alınır zira logic mosfetlerin olayı bu normalin yaklaşık 1.5 katı fiyatı var
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

mustafaelektro

Şunu anlatmaya çalışmıştım, logic level olan MOSFET lerin bazılarında , "Şu gerilim ile tetiklenebilir, şu kadar akım geçirebilir yazıyor fakat max akım için gerekli vgs gerilimi, o bahsettiği logic level tetikleme gerilimi olmayabiliyor.
Neremle okuduysam bu konuyu öyle birşey sandım.

berkay_91

öncelikle herkese yorumları için teşekkür ederek soruyu şöyle sorıyım 12-36 volt arasındaki bütün dc motorları pwm ile mosfetle kontrol edicek bir devre yapıyorum ve tabikide H bridge bağlantı yapıcam, belliki bu iş logic mosfetle(IRL540N) olmayacak, hangi mosfeti hangi mosfet driver ile sürmemi tavsiye edersiniz? 

LukeSkywalker

https://www.picproje.org/index.php/topic,53328.0.html
Buradaki konuda tasarladığım bir devre vardı. Bunu yaparsan sorunsuz çalışır. Mosfetleri IRFZ44 seçebilirsin.