mosfet ısınma problemi

Başlatan berkay_91, 06 Ekim 2014, 21:46:17

berkay_91

mrb, mosfet kontrollü bir dc motor devresi yaptım, devreyi 12voltla besledim ve mosfeti 5 volt ile tetikledim, dc motorun bir bacağını 12 volta diğer bacağını mosfetin drain bacağına, source bacağınıda GND ye bağladığımda herşey çok güzel ama mosfeti  resimdeki gibi bağladığımda yaklaşık 1 amperde aşırı derecede ısındığını gördüm ve source bacağından 10-11 volt beklerken simülasyondaki gibi yaklaşık 3 volt okudum sorun nedir acaba? 

LukeSkywalker

HexfeT

Mosfet'i tetiklemek için verdiğiniz voltaj Source bacağını referans almalı. Bu yüzden yukarıdaki gibi mosfet ile motorun yerinin değişmesi lazım.

harmanx

gate voltajı 10 voltun altında olmamalı... aksi taktiede tam ieltime geçemez ısınır...

Erol YILMAZ

Vgs gerilimi 12 olmalı.

Tasarıma göre Mosfet iletime geçtiğinde
  Source şasede ise Gate 12V,
  Source +12V ta ise Gate +24V ta olmalı.

yani gate source dan 12V yukarıda durmalı.

LukeSkywalker

Arkadaşlar mosfetin datasheetine baktınız mı bilmiyorum ama logic level tetiklenebileceği söylenmiş. Yani Vgs'nin 5V olması yeterli.

mustafaelektro

Evet 5 volt tetikler ama yetmez. 5 volt kapıyı aralar, tamamen açmaz. Bu aralıktan dışarı bakacaksan sorun yok. Ama  kontrol ettiğin şey metrobüs kapısı ise yetmeyecek ve sorun çıkacağı ortada.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: mustafaelektro - 07 Ekim 2014, 10:42:07
Evet 5 volt tetikler ama yetmez. 5 volt kapıyı aralar, tamamen açmaz. Bu aralıktan dışarı bakacaksan sorun yok. Ama  kontrol ettiğin şey metrobüs kapısı ise yetmeyecek ve sorun çıkacağı ortada.

Datasheet'i incelediniz mi? Bilgi yok fikir çok...
http://www.vishay.com/docs/91300/91300.pdf

mustafaelektro

Nasıl ki bir firma kampanya yapıyor ve şartlarını incecik yazılarla saklamaya çalışıyorsa, bu dokümanları da okurken o ve benzeri yöntemleri kullandıkları aklınızdan çıkmasın. Dikkatli okursanız 5volt ile o yazdığı maksimum akımı geçiremediğini görürsünüz.
Başka pek çok özelliğin bağlı olduğu şartları sadece grafiklerden anlaşılabilir şekilde bile yazarak bırakabiliyor.

Bir başka açıdan bakarsak bu normal bir açıklama yöntemi aslında. Adam dökümanlarına doğru bilgi yazdığı sürece sorumluluğu üzerinden atmış oluyor. Asıl görev bu malzemenin projesi için uygun olduğuna karar verecek olan adama düşüyor. Sen sadece adamın ilk özet sayfasına bakarak karar verirsen, o diğer sayfalardaki bilgilerin gün gelir bir yerlerini tırmalar.

LukeSkywalker

Yahu masal anlatmayın. 5V gate-source voltajı ile ne kadar akım vermiş onu söyleyin siz..

mustafaelektro

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 07 Ekim 2014, 10:44:39
Sen kendi onerine dayanarak cevap yazmissin.  Konu açan arkadasin verdigi bilgilerle ilgili cevap yaziyoruz sandım. Sen bu ürün için haklısın.

LukeSkywalker

Hayır, başlığı açan arkadaşa göre yazdım. Ben Vgs geriliminden bahsediyorum.  Başlığı açan arkadaşın şemasına göre de Vgs gerilimi 5V olmalı.  Fakat eğer mosfeti iletime sokmak istiyorsa Vg gerilimi 17V olmalı. Vgs, gate ile source arasındaki gerilim. Vg ise gate'in ground'a göre voltajıdır.

IRL 540 mosfeti 5V Vgs ile rahatlıkla iletime geçirilir. Vgs geriliminin 5V olduğu noktada Rdson direnci 0.077 ohm.
Zaten Vgs maksimum +10V olarak belirtilmiş.

mustafaelektro

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 07 Ekim 2014, 10:44:39

Çok özür diliyorum bu mesajda yazdıkların tamamen doğru. Ben telefonla yazıyorum ve MOSFET in kodunu bile okumaya üşendim. O anlattığım datasheet'in tamamını okumadan iş yapan adam var ya, o benim işte.
Yazdıklarım doğru bilgiler ama bu konu ile hiç alakası yok. Gerçekten Özür dilerim.

İşin kötüsü durum şöyle ortaya çıkıyor, hepsini okumayıp kabaca göz atıyorsun ve aklında kalanları konunun tamamı gibi sanıyorsun ve bu Temel'in üzerine bina inşa ediyorsun ve tepene yıkılıyor...

berkay_91

lukeskywalker dediğin gibi mosfetin max Vgs gerilimi 10v ama bu voltajla tetikleyip dediğin gibi bağladığımda yine ateş gibi oluyor, IRL540 en iyi 5 volt ile tetiklenip resimde koyduğun ve benimde başta anlttığım gibi motora bağlanınca çok temiz çalışıyo ancak H bridge bağlantı yapmak istediğimde benim eklediğim resimdeki bağlantıda mosfetin source bacağından 12 volt alabiliyor olmam lazım. çünkü H bridge bağlandığında üst taraftaki 2 mosfetin source bacakları eklediğim resimdeki gibi motora bağlanıyor bu yüzden bu soruyu soruyorum? H bridge için ne yapmalıyım? (bu çalışmada IRL540N mosfet kullanılıyor)

Erol YILMAZ

En ustteki mosfet baglantisi yanlis.

H bridge için Half bridge driver kullanman lazim.
ir2104 gibi.