Bluetooth modulu

Başlatan justice_for_all, 08 Ekim 2014, 17:01:22

justice_for_all

Merhabalar.

Elimde bir bluetooth modul var ama bunun HC05 mi yoksa HC06 mı olduğunu bilmiyorum.internetten resimlerine baktım ikiside aynı gözüküyor.elimdekinin hangisi olduğunu anlamanın bir yolu varmı?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

baran123

hocam + ve - ucarına enerjı verin ( 5 V ) sonra telefondan bakın zaten adı değiştirilmediyse standart hc05 veya 06 yazıyor.

justice_for_all

5 v olduğundan eminmisiniz hocam ben 3.3 v olarak biliyordum  ??? Ayrıca comunication moduna gecmek için key pini var ama iki kartta pinler ayrı ben 3.3 volt verdim telefonum görmedi.Bozuldumu acaba ?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

learner

Üzerinde pinler olan modül mü yoksa hiç lehim yapılmamış çıplak modül mü elindeki?

böyleyse kesinlikle 5V verme duman olur.

Şu datasheet işene yarar heralde.
ftp://imall.iteadstudio.com/BLOG/2010_07/More_Powerful_Serial_Port_Bluetooth_Module_MasterSlave.pdf

justice_for_all

MrDarK

Alıntı yapılan: justice_for_all - 08 Ekim 2014, 17:10:58
5 v olduğundan eminmisiniz hocam ben 3.3 v olarak biliyordum  ??? Ayrıca comunication moduna gecmek için key pini var ama iki kartta pinler ayrı ben 3.3 volt verdim telefonum görmedi.Bozuldumu acaba ?

Bazı satılan pinleri dışarı çıkarılmış modüller 5V ve 3.3V desteği veriyor, kendi üstünde regulatoru ve level shifter'leri var. O yüzden 5V demiştir (: Yoksa modülün beslemesi 3.3V'u geçemez.

HC05 mi 06 mı anlamak bence kolay, AT komutlarının çok azını destekliyor HC06 , zaten protokolüde kendine özgü, tavsiyem reset pinini ve beslemeyi ölçün, yanlış hatırlamıyorsam reset pininde 1.8V görmen gerekiyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

learner

http://wiki.pinguino.cc/index.php/SPP_Bluetooth_Modules

Bu linkde farkı anlatılmış. Doanım olarak fark yok. firmware farkı var. Yazılımla çıkışların yeri değiştirilmiş.

muhendisbey

key piniydi yanlış hatırlamıyorsam pull up mıydı yada pull down mıydı hatırlayamadım şimdi 10k lık bir direnç bağlamadan çalışmıyor.
besleme 3.3v olacak. bluetooth adı linvor ise hc-06 eğer hc-05 ise hc-05. tabi değiştirmediyseniz.
hc-06 at komutlarına pek uyarı cevabı vermez. hc-05 ok, error gibi bildirimler yapar. CR LF karakterlerini kullanmalısınız yoksa iki modülde cevap vermez.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

justice_for_all

Hocam benim tek derdim şuan Key pini hangi pinde onu bulmak.Her iki modulde key pinli birbirinden farklı.HC05 e göre bağladım ama telim hiç görmedi ben şuan AT komutları aşamasına gelemedim bile.Ayrıca reset pini ikisindede aynı pinde yani ondanda elim boş dönerim sanırım.

muhendisbey

Alıntı yapılan: justice_for_all - 08 Ekim 2014, 17:28:23
Hocam benim tek derdim şuan Key pini hangi pinde onu bulmak.Her iki modulde key pinli birbirinden farklı.HC05 e göre bağladım ama telim hiç görmedi ben şuan AT komutları aşamasına gelemedim bile.Ayrıca reset pini ikisindede aynı pinde yani ondanda elim boş dönerim sanırım.
Elinizde strafor ve toplu iğne varsa önce hc06'ya göre (piyasada hc 05'ten daha yaygın olarak satılıyor, ucuz olduğu için) sonra hc-05'e göre deneyin.
Strafor üzerine modülü varsa çift taraflı bantla yapıştırın.
Power'ların olduğu yere ve birkaç yere sabitlemek için tam pinlere gelecek şekilde toplu iğneleri batırın.
Toplu iğnelere tel sararak denemelerinizi yapın. Daha kolay olur, değmediydi, değdiydi derdi kalmaz.
Dirence sizin için baktım. pull down direnci. modülün en son pinine bağlı HC-05 için
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

justice_for_all

elimdeki modulu 05 ve 06 olarak denedim ama telefonum bulamadı bluetooth u hocam

MrDarK

Alıntı yapılan: justice_for_all - 08 Ekim 2014, 17:50:49
elimdeki modulu 05 ve 06 olarak denedim ama telefonum bulamadı bluetooth u hocam

Kullandığınız donanım Bluetooth 3.0 destekli bir modül, eğer kullandığınız telefon Bluetooth 4.0 ise Low power özellikli ise yani sadece 4.0 cihazları tanıyorum diyebilir. Haliyle sizin bluetooth'u görmeme ihtimali var. Reset pinini kontrol etmeniz modülün sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için idealdir o yüzden onu önermiştim. Ayrıca HC05'de olsa HC06'da olsa key pini konfigurasyon yapmak için kullanılıyor. HC06'da key pinine ihtiyacınız yok diye biliyorum hatta, Çünkü sadece slave bir modül enerjilenir enerjilenmez kendini bulunabilir bir cihaz moduna alıyor. Baudrate unutmaları vb şeylerde key'in bir anlamı olabiliyor"HC06" için konuşuyorum.

Bluetooth'u olan bir laptopdan arama yapabilirseniz daha doğru sonuçlar alabilirsiniz gibime geliyor.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

justice_for_all

hocam manuelinde hc05 ise key pinini pull down yapmanız gerekiyor diyor oyuzden onu bulmaya çalıştım.denemediğim yol kalmadı ama yine tel bulmadı sanırım sizin dediğiniz gibi.reset pinini kontrol ettim 1.8 v çıkışını gördüm.laptopla denemeye çalışayım eve gidince.

mesaj birleştirme:: 08 Ekim 2014, 18:33:08

telefonum nokia 5800 kullanım kılavuzunda
Alıntı YapBluetooth Spesifikasyonu 2.0 + EDR ile uyumludur
demiş.

HC05 içinde aynı ifadeyi kullanmış ama neden bulamadı telefon anlamadım.

leblebitozu

@justice_for_all

Telefonun sadece kulaklık vb. gibi bluetooth cihazlarını görüyor olabilir. Önce bir pc'den deneme yap modülü görebiliyorsan, 5800 için java ile program yazman gerekir modülle haberleşmek için.

muhendisbey

5800 kullandım gayet güzel görüyor. Öyle java ile uğraşmak ta gerekmiyor. Ancak haberleşeceksen gerekir ki şu anda bluetooth'u görmüyor.
Üst versiyon bluetoothlar alt versiyonları destekler. Böyle bir sıkıntı olmaz.

key pinini bluetooth'a enerji vermeden önce pull down yapmalısın. Sonradan yaptığında çalışmıyordu, böyle yaptığına emin misin? Zaten bu şekilde çalıştıramayacak olursan tavsiyem içerisine firmware yüklemeyi dene.