sayın elekronik meraklıları

Başlatan kanki_20, 27 Nisan 2005, 14:07:50

kanki_20

ANFİ MERAKLILARI BEN STK 4048 YAPACAGIM AMA DEVREYİ İLK DEFA YAPIYORUM NASIL SES CIKIYO YAPAN VARSA BİR İLGİLENİRSE MEMNUN OLURUM ELİNİZDE BASKI DEVRE VARSA GÖNDERİRMİSİNİZ                                                                                                                by_hakan20@hotmail.com

coskun

ben STK4048II yaptım bundan bir sene önce mükemmel ses kalıtesı ve difüzyon nerdeyse 0 eger bu anfıyı yapacaksan ben tavsiye ederım ben bir senedir sorunsuz dinliyorum entegre çok güçlü ama bi okadar da nazık en ufak yanlışta soguk su içersin üstüne profesyonel çalış baskı devresi elimde yok biraz araştır en az 10 tane baskı devre şeması bulursun çünkü 4048 kullanan çok.. ;)

hayalet34

s.a
STK4048 muazam entegre yapmanı tavsiye ederim
ama iyi soğutman lazım
bende yaptım çok güzel
hatta bununla hoparlör yedim 20cm 4ohmla
gittim 25cm aldım 2 yollu şimdi 8ohmla muazzam vur5uyor

Erol YILMAZ

@kanki_20;
Kolay Gelsin. Bende daha once STK 4050 li modeli yapmistim.
Besleme gerilimini o kadar yuksek vermek zorunda değilsin. Daha dusuk versen de olur. Yuksek gerilim daha cok yuksek guc te lazim olur.

Rakamlari cok iyi analiz etmek lazim. 4048 oldukca yuksek ses cikis gucune sahip. Oyle odamda tingir mingir dinlerim diyorsan bence yanlis secim. Bu durumda daha ufak guclu olan modellerini tavsiye ederim.

Sogutucu onemli.

SpeedyX

Selamlar, bende bir süredir iyi bir anfi yapmaya çalışıyorum, mosfet ile yapacağım (tavsiyelere açığım).
asıl sorum; besleme katını nasıl yapacağım?
7+2 yapacağım ve birazda güçlü olacak bu yüzden smps kullanmam gerekiyor, tasarım olayına girmeden hazır bulabileceğim 1600-2000W lık güç kaynakları piyasada varmıdır? Fiyat olarak bir bilginiz var mı?

(STK'lar gitar ve saz sesi gibi sesleri iyi vermiyor ama pcden müzik dinlemek için ise güzel.)

Erol YILMAZ

1600 Watt deyince aklima salon seslendirmeleri falan geldi. Bu kadar alanda insanlar saz-gitar mi dinleyecek? :)

SpeedyX

yok bu ticari birşey değil, sadece hobi, aslında kafamda çok özellik var bunları bu cihaza kazandırabilmek için çok şey öğreneceğim ve ileride ben bunu yaptım da demek istiyorum açıkçası :)
besleme kısmı düşündürüyor beni...
yapabilirmiyim bilmem ama, güç sınırlaması yapmak istiyorum, mesela 500Wlık ses güçü var iken menu ayarlarından 100W a ayarladığında max 100Wlık ses çıkışı verecek ve ona göre hp takarak max seste hp nin yanmaması sağlanacak. güzel bir grafik lcd ve akıllı bir pic ile neler yapılmazki ;)

Veli B.

Alıntı yapılan: "SpeedyX"...akıllı bir pic ile neler yapılmazki

Bunu çok tuttum :D  :D  :D

SpeedyX

:oops: ufak bir cümle hatası,
aslında ...akıllı bir programcı ve bir pic ile.... demek istemiştimya, neyse :D oldu bikere, değiştirmeyelim.

Erol YILMAZ

@SpeedyX;
iyi guzel soyluyorsun, kapagi acilsin, herseyi yapsin gibisinden bir sistem ne kadar kullanisli olur ?

Mesela 500 Watt lik anfiyle 20 W ta muzik dinlemek bana rahatsizlik veriyor. Bilmiyorum vinlamalar mi fazla oluyor, yoksa psikolojik mi ama, ev icin daha konforlu birseyler tercih ederim. 2x35 Watt gibi. hadi yetmedi en fazla 2x100 W. Sonucta evi yikacak halimiz yok ya. 250 Watt la dugun yapiyorlar, UNUTMA !!!

SpeedyX

7+2 yapmak istiyorum, 2tane wofer katı olacak ve ac3, 3d gibi ses özellikleri olacak. toplamda bir değer yazdım 500W diye, gücün yüksek olmasının ne zararı varki :)
20W gibi bir değere düşmesini istemeyeceğim tabiki, min 60-70W gibi olabilir. Bunu yapmayı istememin sebebi, her çıkışın max güç seviyesini ayarlayabilmektir ama olmasada olur.
Cihazın yapımında biraz ilerlediğimde zaten sizlere soracak birşeylerim çıkacaktır.

(Güçlü bir cihazdan düşük seste müzik dinlemek çok hoş oluyor.)

Saygılar sevgiler...

Erol YILMAZ

Ne demeli bilemiyorum ki...
Hic anfi yapamayanlari da dusun hocam, Sen orada bol ketcapli mayonezli cok wattli anfi cikislarini koca koca hoparlorlere baglayip, ulkedeki anfi stogunu sarsarcasina hepsini alip ta ben dinleyecegim demek, yetimlerin anfili muzik dinleme hakkini sonuna kadar somurmek tamam iyi guzel ama oteki tarafta kurtulamazsin, yapisirlar yakana...
7+2 "en buyuk zenginlik, kanaattir" diyorum baska birsey demiyorum.

SpeedyX

Hay allah,  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
çok güldüm, yazarken gülüyorum :D :D :D
Tamam hocam, normal stereo yapayım ben ama onda da ac3 ile alakalı birşey yapamamki en az 5+1 istiyor.
Ben biraz uğraşayım istiyorum, yani dijital kısmı beni uğraştırsın.
Bir anfi şeması pcb si bulup, motaj yapıpta kurtulmak istemiyorum.
Türkiyedeki anfi stoğuna darbeyi geçirmek istiyorum :D
Belki düşündüğüm özellikler piyasada tutar, anfici oluruz belli mi olur :D
Şimdilik ileride çoluk çocuğa gösterecek bişeyler yapma hevesindeyim ;)

XX_AMPLIFIER_XX

sen diyosun ki 7+2 yapıcam ama bu hiç kolay değil ben ce bütün yaz araştır sonra malzemelerini topla ve yavaş yavaş topla bana sorarsan.

amplifier katından çok SMPS(Siwitch Mode Power Supply) canını sıkacak  bu devrelerden benim elimde kendi tasarımlarım var ve piyasadada var ama en fazla 500W bulabilirsin bilmiyorum tecruben var mı ama bence bunları bagımsız yap yani iki tane 3+1 yap yada 4+1 ve power supply leri de ayrı olsun verim alırsın eğer dedigim gibi yapmazsan işim çok zor 1000W lık bir power supply demek yüksek maliyet ve tecrübe ister bence ayrı yap hem tek tek çalıştırmış olursun ve amplifierlerin 200W ın üstünde oldugunda yüksek kapasitifler kullanman gerek çünkü böyle amplifierlerde güç beslemeden çok kapasitiflerle belirlenir bak eğer power supply'i kendin yapacaksan ben bunlarla ilgili bi çalışma buldum nicnamesini hatırla mıyom ama adı murat şimsek ondan bilgi alabilirsin çalışmasını da incele çok faydalı olur sana bu arada bu iş sana çok maliyetli olur ne kadar profesyonel çalışsanda yakacagın mosfetleri ve diger elemen ları da hesap et ve amplifikatörünü ii seç güç ararken dengeleri bozma.

unutma en iyi güç verimdir.

aster

bu beslemenin çıkışı kaç volt kaç amper olacak ?