PIC niye kilitlenir.

Başlatan cdalkilic, 27 Nisan 2005, 22:36:01

cdalkilic

pic16f877 -----> master

pic16f873 veya pic16f873a ----> Slave

olarak kullanıyorum. Slave'in üzerinde olduğu cihaz üç fazlı bir trafonun tetiklemesini kontrol ediyor. Cihaz 20 Volt 5000 Amper bir redresör.  sürme işlemi Ferrit trafo kullanılarak yapılıyor. ( 50 kHz'lik bir dilimleme ).

cihaz bir süre normal çalışırken birden slave kilitleniyor. master ile olan haberleşme kopuyor.ve tekrar çalıştırmak için enerjisini kesmem gerekiyor. oysa yadığım programda öyle kısır bir döngü yok. Niye kilitlenir bu meret kafayı yiyicem. saat olmuş 22:30 ve ben boş boş oturuyorum şirkette.

Ayrıca bu sitenin sahiplerini merak ediyorum.

Saygılarımla.

SpeedyX

1yıl önce motor koruma rölesi yapmıştım. bende gece yarılarına kadar niye kilitleniyor bu meret diye uğraştım.
sonunda devrenin, beslemede oluşan ripplelardan etkilendiğini gördüm. bir sürü kondansatör taktım. direnk, regülatör falan. hiçbiri fayda etmedi.
wdt kullanmayı bilmiyordum. onu kullandım. devre kilitlenince resetliyordu ama buda kötüydü. sonuç olarak uzun lafın kısası; beslemeye birtane bobin bağladım.(mıknatıs özelliği olanlardan, kondansatör gibi.) sorun çözüldü. wdt de kullandım. çok güzel oldu. tavsiye ederim. büyük ihtimalle sorun ripplelardan oluyordur.

aster

@cdalkilic, foruma hoş geldiniz
sitenin sahipleri sizlersiniz yani siz sayın üyeler

besleme girişe arkadaşımın dediği gibi boğucu bobin atman çözüm olabilir
kart trafoya yakınmı ? manyetik olarak etkileniyor olabilirmi ?

yesil

eğer hardware rs232 kullanıyorsanız "buffer overrun" sorunu olabilir buraya bakın

https://www.picproje.org/index.php/topic,5158&highlight=

cobra!!!

Aynı sorunu bende yaşıyordum. Trafodan etkilenebiliyo. faraday kafesiyle problem çözüldü.