turev sorusu

Başlatan Karamel, 16 Ekim 2014, 00:33:00

Karamel

merhaba. asagidaki turevi alamadim. carpimin turevini biliyorum. ((axb)' = a'.b + b'.a) kuvettin turevini almayi biliyorum. ((x^2 - 4)^5 = 5(2x)(x^2 - 4)^4) asagidaki soru hem carpim hemde kuvvet iceriyor. ne yapacagimi anlamadim acikcasi  :-\

Find F'(0) if F(x) = (1+x)(2+x)^2(3+x)^3(4+x)^4

vitruvius

A, B, C, D olarak dört değişkenmiş gibi düşün 4 elamanın çarpımının türevini al. Üslerle fazla işin yok gözün korkmasın.

Karamel

hocam dediginizi tam olarak anlayamadim. birde ben 2 terimli carpimin turevini biliyorum. 4 terimlide nasil olacak?

ibocakir

Sorunu çözmeye çalıştım. Biraz amele bir yöntem oldu ama resimdeki f'(x)'e 0 koyduğun zaman cevabını bulabilirsin.

Tagli

Karamel, f(x)'i biraz daha açık yazar mısın? Ben açıkçası kim kimin üstünde, kim kimle çarpılıyor çözemedim.
Gökçe Tağlıoğlu

Karamel

buyrun tagli hocam. deftere yazdigimiz hale getirmeyi basardim :)

Tagli

Kolay bir yolu var mıdır bilmiyorum, ama vitruvius'un da dediği gibi çarpma kuralını adım adım uygulayabilirsin. Epey uğraştıracaktır ama.
Gökçe Tağlıoğlu

Eren Eraslan

bir üstünden geç kardeşim bakalım doğrumu?
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

Karamel

yardimci olan hocalarima tesekkur ederim. (a+b)' = a'.b + b'.a seklinde oldugunu biliyorum. peki (a+b+c+d)' ni nasil acmaliyim?

fatih6761

Alıntı yapılan: Karamel - 16 Ekim 2014, 15:22:23
peki (a+b+c+d)' ni nasil acmaliyim?
a + b = u ve
c + d = v olsun.
İfade d/dx (u+v) olur. bu türev u'v + uv' olarak açılır.
u, v, u' ve v' yerine yazarak sonuca ulaşabilirsin.

ibocakir

Çarpımın türevindeki mantık teker teker türev almaktır.
Örneğin (a.b)' = a'b+b'a. Yani birincinin türevi . ikinci + birinci . ikincinin türevi
Eğer (a.b.c.d)' şeklinde türev alcaksan:
(birincinin türevi . ikinci. üçüncü. dördüncü) +
(birinci. ikincinin türevi. üçüncü . dördündü) +
(birinci. ikinci. üçüncünün türevi. dördüncü) +
(birinci. ikinci. üçüncü. dördüncünün türevi)
şeklinde olmalıdır.

Not : .(Nokta) = çarpı

İyi Çalışmalar...

baran123

Bu kadar uzun bir türev sorusuyla nerede karsılastın ? Sınav ıcınse 3 den fazla sorulmaz kolay yolu varmıdır bılmıyorum ama 4 degıskenlı carpsım turevı soyle

(a' . b . c .d) + (a . b' . c .d) + (a . b . c' .d) + (a . b . c .d' )

vitruvius

Alıntı yapılan: Karamel - 16 Ekim 2014, 11:13:05
hocam dediginizi tam olarak anlayamadim. birde ben 2 terimli carpimin turevini biliyorum. 4 terimlide nasil olacak?

(a. b . c . d)' = a' . b . c . d + b' . a. c . d + c' . a . b . d + d' . a . b . c

Yani her elemanın bir kere türevini alıp diğer elemanlarla çarpacaksın. Sonra da onları toplayacaksın. Sonra da yerine sıfır koyarsın, düzenlemekle uğraşma.