1 fazlı 1.5 kw klima kompressörünü 1 fazlı sürücü ile çalıştırmak?

Başlatan restore, 18 Ekim 2014, 13:13:43

restore

arkadaşlar evde eski tip klima var .bunu 1 fazlı sürücü ile  sürmek mümkün müdür. düşünüyorumda  teoride sargılar arası 120 derecelik fark istenen bir durum ( kapasite ile 90 derece yaratılıyor )  ancak devir ayarında sıkıntı yaşanır mı yada klima kompresörünün yapısı buna uygun mudur ?   yardımcı sargı uzun süreli çalışmada  arıza verir mi ? yardımcı olursanız memnun olurum.

Kabil ATICI

Konuyu yanlış hatırlıyor da olabilirim(endüstriyel elektronik dersini alalı uzun zaman oldu), tek fazlı sistemlerde devir ayarı tek başına frekans değiştirilerek yapılmıyor, gerilimi de değiştirme gerekiyor diye hatırlıyorum.

Devir ayarı için frekansla-gerilim arasında bir ilişki olması gerekiyordu. (işin sadece teorisi)
ambar7

oyaz

En önemlisi kompresör. On/off mu yoksa oransal çalışan kompresör mü onu öğrenmelisin ilk önce. Aksi durumda kompresör ciddi zarar görebilir.
Become a learning machine...

restore

on off yani split klima . ben bunu  3-4 kademeli çalıştırmak istiyorum. 

Salih

Sürücü 1 fazlı bile olsa çıkışında 3 faz üretir ve ona göre motor bağlamak gerekir.
1 Fazlı motor bağladığınızda sürücü çıkışları dengesiz yüklenir.
Bu durumda sürücü arızaya geçer.

Okan AKÇA

Standart split klima kompresöru devirdusurdugunuz zaman gaz basamaz yapisi uygun değil sonuç  olarak  kompresör motoru geri donen gazdan soğudu  icin soguyamayarak ya yanacaktir yada termige girecektir bir

restore