sıvı seviye ölçüm devresi

Başlatan frederic, 26 Ekim 2014, 16:41:58

F.T

bu işin en iyi çözümü hidrostatik basınç sensörü fakat arkadaş kendi sensörünü üretmek istiyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz

pot sağlıklı bir yöntem değil....Uzun ömürlü olması için temazsız çözümler düşünülmesi şart.

Ayrıca kapalı tip depolarda basınç ile seviye nasıl okunamıyor onu anlat bi de öğrenelim hocam.. 

uslubun hiç hoşuma gitmedi. sana bişey öğretmek istemiyorum.

frederic

Dostlar tavsiyeleriniz doğrultusunda ilk denememi ultrasonic yöntemi ile yapacağım. HC-SR04 kodlu sensörü kullanacağım bunun için. Yalnız bir endişem var bu uygulama için, bunun çalışacağı fabrikada çok yüksek şiddette ses gürültüsü var. Öyleki koca presler vs. içeriye kulaklık takmadan girilemiyor. Şimdi bizim bu ultrasonic sensörün bu gürültüden etkilenme gibi bir durumu söz konusu olabilirmi?

Değil ise aşağıdaki radar modulünümü kullanmalıyım?

http://www.direnc.net/RADAR-MODUL-20-METRE-MESAFELI-YAKLASIM,PR-20352.html

Önerilerinizi bekliyorum.

Kabil ATICI

yalnız bunu ben mikrodalga olarak biliyorum. Ses ile değil. Ürünün kendini görmüş değilim.
ambar7

frederic

Alıntı yapılan: ambar7 - 29 Ekim 2014, 15:46:58
yalnız bunu ben mikrodalga olarak biliyorum. Ses ile değil. Ürünün kendini görmüş değilim.

HC-SR04 ultrasonic sensör içinmi söylediniz hocam bunu?

Kabil ATICI

Verdiğiniz link üzerine söyledim. (demek ki yazınızı iyi anlamamışım.)

Kapalı bir ortamda mikrodalga üzerine kurulu bir çözümün, hele ki metal yapı içinde ne gibi etkisi olabilir, o da ayrı konu.

Modül hakkında fazla bilgi yok . Doğru dürüst datasheet  bile oluşturulmamış.

Belirttiğiniz gibi titreşimli bir ortam ise ses ile ilgili çözüm pek güvenilir olmayabilir.

Olay deneme olabileceği için , kaynak ayrılabiliyorsa her biri ayrı ayrı denenebilir. 
ambar7

F.T

bende bir fikir vereyim.IMU ile yap.flatörlü şamandıra mantığı gibi bir topun içine IMU yerleştir.izolasyonu yaparsın.ölçtüğün açıya göre tank seviyesini kalibre et.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.