sıvı seviye ölçüm devresi

Başlatan frederic, 26 Ekim 2014, 16:41:58

frederic

Merhaba dostlar, iletken sıvı ve iletken tank için bir sıvı seviye ölçüm devresi yapmam gerekmekte. Daha doğrusu şu an hazır kullandığımız sensör yerine kendim yapabilirmiyim diye düşündüm. Bu işe nasıl başlanır hangi kaynaklar kullanılabilir bilmiyorum, bu yüzden nereden başlamam gerekiyor diye siz dostlara danışmak istedim.

r32mp

Buna bir alternatif var. İletken sıvı ise. Sıvı şase görevi görür. Tank içerisine belirli noktalara, Örnek olarak:

1000 lt tankım olsun, bunun uzunluğu 1 m olsun. her 25 cm de bir bakır tamamlayıcım olsun. sıvı her tamamlayıcıya Ulaştığında mcu yada ne kullanılacak ise onun çıkışını şaseye alsın. Bunun sıklığını arttırabilirsin.

Yada tankın ağırlığını ölçerek su seviyesini kontrol edebilirsin ama zahmetli bir iş.

Yada seri iletişim ile çalışacak bir çubuk tasarlarsın. çubuk nem sensörü gibi çalışır. Her kademede bir ölçüm noktası olru. böylece suyun seviyesini ölçersin.
Biz bizimle bizdeydik, biz bizimle bize geldik, biz bizimle bizdeyken bizi bizden mi sorarlar?

Kabil ATICI

Ölçüm için kullanacağın iletkenin sıvı içinde erime (aşınma) durumu olmamasına dikkat et.
Eğer sıvının yüksekliği konusunda çözünürlük fazla önemli değilse, şamandıra dizisi kullanabilirsin, eğer sıva saydamsa (örneğin su gibi) ışığın kırılma özelliği kullanılabilir, benzin gibi  iletkenlik özelliği olmayan bir sıvı ise iletken tel dizisi (mevcut otomobil deposu) kullanılabilir. Bu arada su her yerde aynı saflıkta olmayabilir, dolayısı ile iletkenlik durumu değişebilir.
Sıvı için hatta ultrasonik sensör bile kullanılabilir(şu sıkça yapılan uzaklık ölçüm sensörü olayı).bu sistem yazı kartuşlarında kullanmak üzere patentinin alındığını biliyorum)
ambar7

FEHMİ_ASM

Hocam daha önceden prop kullanarak bir tankın dolum kontrolünü yapmıştım. Gayet de kararlıydı ve halen aynı şekilde çalışıyor. Tankın ve sıvının iletken olması ayrıca bir avantaj. Çözünürlük çok değilse bu metodu kullanabilirsiniz. Ultrasonik çözümler de var ama araştırmadım.

Lazerle de ölçüm yapıldığını sanki bir yerlerde okumuş gibiyim.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

mustafaelektro

Kullandığın hazır ürünü parça nasıl çalıştığını anlamaya çalış. Onlar zaten mantıklı bir çözüm sunmuş ise işin onun benzerini üretmek olur. Tam anlayamaz isen anladıgin kadarını buraya yazabilirsiniz. Daha hızlı çözüm bulunur.

frederic

Yanıtlar için teşekkürler, şimdiden zihnimde bir şeyler canlanmaya başladı. Kullandığımız hazır sensör bir paslanmaz dolu mil ve bundan çıkan bir kablonun elektronik karta girişi ile bitiyor. Elektronik kart donanım temelli hazırlandığından büyük ihtimal reçine içine gömülmüş.

Ultrasonik olayı dikkatimi çekti doğrusu, sıvıda da işe yaradığını bilmiyordum. Fehmi hocam prob ile yaptığınız çalışma nasıl bir şeydi acaba biraz daha açarmısınız lütfen.

FEHMİ_ASM

Hocam bir sıvı tankına üç adet prop daldırmıştım. Biri şase için, yanındaki deponun boş olduğunu, tepedeki de deponun full olduğunu bildiren proptu. Propların sıvı varken ve yokken aralarındaki direnç farklılığından faydalanmıştım.

Sizin elde etmek istediğiniz çözünürlük değeri ne ?

Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

frederic

Hocam kabaca her yarım Cm veya bir Cm de bir tankın seviyesini göstermem gerekiyor.

F.T

hocam tankın yüksekliği nedir.en güzeli analog görünüyor.yoksa tank delik deşik olacak heralde :)
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

frederic

f.t hocam o tarz bir çözüme yanaşamam zaten dediğiniz gibi, tankın boyu yaklaşık 2 metre çünkü.

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2014, 13:21:59

Şu kapasitif seviye sensörünü bakıyorum şimdi fakat çalışma prensibini tam olarak çözmüş değilim. İletken prob ve iletken tank kullanarak, yine iletken sıvı üzerinden bir kondansatörün kapasitesini değiştirme yöntemine dayanıyor sanırım bu olay. Devre olarak gözümde canlandırmaya çalışıyorum şu an.

mustafa_cmbz

Basınç sensörü ile yapman daha kolay olur tankın açık veya kapalı olmasıda önemli değil.

ahmet_zxc

tank açık sistemse basınç ölçümü ile yükseklik hesaplayabilirsin. kapalı sistemse basınç ölçemezsin.

ultrasonik sensör mantıklıdır. 10-15 tl lik sensörler bile işini görür 1cm hassasiyet için.

tanka yükleme yapılırken üst kısımda dalgalanma olmamalı. tanka alttan dolum yapılmalı.

basit bir potansiyometre ve bir şamandıra ile de aşağıdaki gibi ölçüm yapabilirsin.

Recep METE

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 27 Ekim 2014, 16:35:46
tank açık sistemse basınç ölçümü ile yükseklik hesaplayabilirsin. kapalı sistemse basınç ölçemezsin.

ultrasonik sensör mantıklıdır. 10-15 tl lik sensörler bile işini görür 1cm hassasiyet için.

tanka yükleme yapılırken üst kısımda dalgalanma olmamalı. tanka alttan dolum yapılmalı.

basit bir potansiyometre ve bir şamandıra ile de aşağıdaki gibi ölçüm yapabilirsin.

Hocam potansiyometre ile nasıl bu işi yapacağız.Biraz açıklar mısınız.Potansiyometreden başka bir şey kullanmıyacak mıyız? Sistemi anlatır mınız lütfen.

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2014, 17:38:26

Hocam birde seviye bilgisini nereye bağlamamız gerekiyor.Pice mi bağlamalıyız.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 27 Ekim 2014, 17:58:21

pot sağlıklı bir yöntem değil....Uzun ömürlü olması için temazsız çözümler düşünülmesi şart.

Ayrıca kapalı tip depolarda basınç ile seviye nasıl okunamıyor onu anlat bi de öğrenelim hocam..