16f628 Analog giriş ile pwm kontrolü

Başlatan hoten, 27 Ekim 2014, 15:52:14

hoten

Arkadaşlar merhaba,

16f628 in analog girişlerinden 2 analog sinyali karşılaştırıp, RB3 çıkışından elde ettiğim pwm değerini değiştirmek istiyorum. mesela; AN1'den bir gerilim değerini okuyup AN2 den gelen Vref değeriyle karşılaştırarak pwm çıkışını kontrol etmek.  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

sadogan

ismailhtc

2 tane analog girişi var diye biliyorum. dökümanlarında gözüküyor yoksa ben mi yanlış baktım emin olamadım.

"ccs c derleyici kitabı" örnek uygulamalarında bulabilirsin. sitede veya google'da araman yeterli.

Maxim

16F627A-16F628A-16F648A hiç birinde analog giriş yok
2 adet comparatör girişleri var

ismailhtc

Recep METE

Evet 16f628 ve 16f628A2da adc girişi yok yok.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

hoten

comparator girişiyle karşılaştırma yaparak yapılamaz mı? illa adc mi olması lazım? Vref büyükse pwm azaltırsın Vref küçükse pwm artırırsın?

kayatech

selimkoc

http://elektrokod.wordpress.com/2014/06/07/pic-analog-karsilastirici-modulunun-kullanilmasi/

Aynı mantıkla PIC16F628A içinde kullanlabilir. Ancak datasheetine bakmanız gerekir. Bazı değişiklikler olabiliyor.

hoten

aynen selim hocam benim dediğimde bu tür bişi. Yani iki değeri karşılaştırıp, vref  büyükse pwm artır küçükse pwm azalt yapılabilir diye düşünüyordum. fikir alayım diye sordum adc yok yok yok diye cevaplar gelmeye başladı. illa adc olması gerekir mi?

sadogan

Alıntı yapılan: hoten - 27 Ekim 2014, 18:00:25
comparator girişiyle karşılaştırma yaparak yapılamaz mı? illa adc mi olması lazım? Vref büyükse pwm azaltırsın Vref küçükse pwm artırırsın?
Karşılaştırıcı  girişlerden bir tanesi pwm den geliyorsa yapılabilir.
Karşılaştırıcı girişlerinden biri PWM deyilse nereye kadar artıp eksilteceksin.
Yapmak istediğin işi çok genel sorunca bu yargıya varmak zor.

mesaj birleştirme:: 27 Ekim 2014, 19:39:28

Alıntı yapılan: hoten - 27 Ekim 2014, 18:28:54
aynen selim hocam benim dediğimde bu tür bişi. Yani iki değeri karşılaştırıp, vref  büyükse pwm artır küçükse pwm azalt yapılabilir diye düşünüyordum. fikir alayım diye sordum adc yok yok yok diye cevaplar gelmeye başladı. illa adc olması gerekir mi?
Sorundan böyle bir şey anlaşılmıyor. Farkılı 2 analog girişin farkı ile pwm değerini değiştirmekten bahsediyorsun.

hoten

Hocam genel manada yapmak istediğim şudur;

Mosfeti pwm ile tetikleyerek buck converter yapmak. Fakat buck converterın çıkış gerilimini Vref'a verdiğim bir değerle karşılaştırarak pwm değerini artırmak yada azaltmak istiyorum.

mehmet

İşte anlaşılmayan kısım burada; ne kadar
azaltılacak ya da artırılacak. Eğer
sabit bir artırma ya da azaltma var ise
yapılabilir. Aç/kapa gibi. Birinci
konumda pwm 10 ise, diğer konumda 50. Bu
yapılabilir diye düşünüyorum.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

veliusta

hoten

Aynen öyle, 1. durumda pwm 10 artar ikinci durumda 10 azalır gibi. Tabi devamlı bir çevrim olacak