PIC ile Anahtar Kontrolü

Başlatan micelow, 28 Ekim 2014, 09:39:40

micelow

Merhabalar,
Pic ile bir fan anahtarını açıp kapatma kontrolünü sağlamak istiyorum. Bu açıp kapatma sırasında anahtarında fiziki olarak konum değiştirmesi gerekiyor.
Kısacası anahtar hem pic ile hemde manuel olarak açılıp kapatılabilecek. Bu tür kontroller hangi yolla yapılıyor bu iş için tasarlanmış eleman var mı?
"Bir tek şeye ihtiyacımız var çalışkan olmak."

ferit06

Sorunuzu ikinci satırdan itibaren değerlendirisek çözüm vavien bağlantı.... ( pıc ile kontrol edilen çift kontak role ve bir vavien anahtar)

Salih

@ferit06 arkadaşın dediği gibi vavien anahtar bağlantısı en uygun çözüm gibi.
Yalnız fan anahtarı ve bağlantıyı değiştirmen gerekir.
Fan anahtarını vavien tip anahtarla değiştir.
Pic çıkışına orta uçlu tek kontaklı bir röle kullan ve aşağıdaki bağlantıyı yap.

एक होना

Darbe kontrollu role kullanabilirsin anahtar kapi zili anahtari gibi yayli

serdararikan

arkadaşın istediği pic ile anahtarın durumu değiştirildiğinde anahtarında mekani olak konumunu değiştirmesini istiyor.bu durumda anahtara motorlu bir sistem eklemen gerekecek.rc servo tarzı bi motor ile bu işi yapabilirsin ama biraz mekanik bilgin ve metaryalin olması lazım

ayhani

Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Ekim 2014, 13:25:01
arkadaşın istediği pic ile anahtarın durumu değiştirildiğinde anahtarında mekani olak konumunu değiştirmesini istiyor.bu durumda anahtara motorlu bir sistem eklemen gerekecek.rc servo tarzı bi motor ile bu işi yapabilirsin ama biraz mekanik bilgin ve metaryalin olması lazım
Buna gerek yok. Normal bir anahtarı picin rb kesme ozellikli rb portuna bagla. Port b kesmesi hem anahtarin yukselen kenarinda hem de dusen kenarinda gerceklesecegi icin kesme icine    ekleyecginbir degiskeni 0-1 seklinde degistirerek lambayi acip kapatabilirsin.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

serdararikan

Alıntı yapılan: micelow - 28 Ekim 2014, 09:39:40
Bu açıp kapatma sırasında anahtarında fiziki olarak konum değiştirmesi gerekiyor.

bu işlemi kesme ile mi yapacaksın???

ayhani

Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Ekim 2014, 14:16:54
bu işlemi kesme ile mi yapacaksın???
Hocam anahtari zaten elle degistirmiyormusun?
Portb kesmesini inceleyin.

serdararikan

Alıntı yapılan: ayhani - 28 Ekim 2014, 14:18:57
Hocam anahtari zarenelledegistirmiyormusun?
Portb kesmesini inceleyin.

:)

ayhani

Alıntı yapılan: serdararikan - 28 Ekim 2014, 14:19:43

:)
:) :)
Galiba ben yanlış anlamışım. Benim kastettiğim olay tek anahtarla açma kapama içindi sistem düşündüğümden farklıymış.

micelow

Evet hocam mekanik kısmı zahmetli ve maliyetli vaviyen bağlantıyla yapmayı düşünüyorum.

papsukkal

Hocam fanı pic ile, pici de anahtar ile kontrol et. Bir led ile de durumu gözle.  Mevcut anahtarı kullanma zorunlu mu?

mobilspy

Aynen arkadaşların söylediği gibi anahtarın konumunu Pic ile kontrol edip konum değiştiğinde ve istenilen diğer şartlar sağlandığında fan çalıştırılabilir. Ayrıca neden anahtar da ısrar edildiğini anlamadım anahtar yerine buton kullanarak manüel kontrolün sağlanması daha basit olur tabi sistemin ne olduğunu bilmediğimden birşey söyleyemiyorum.

micelow

Cevaplar için teşekkürler,
Fan kullandığımız küçük bir kat kaloriferi fanı. Fan anahtarı ON konumunda iken sıcaklık istenilen dereceden düşükse çalışıyor eğer sıcaklık ayarlanan derecede ise anahtar ON konumunda olsa dahi çalışmıyor ve  sıcaklık düşünce tekrar çalışıyor; eğer anahtar OFF konumunda ise fan hiç bir koşulda çalışmıyor.

Benim yapmak istediğim, kalorifer kazanı evin dışında ve içindeki yakıt bittiğinde sıcaklık düştüğünden fan sürekli çalışıyor ben fanın durması için kazanın başına gitmek yerine yazacağım küçük bir uygulama ile cep telefonumdan bluetooth ile bu kontrolü sağlayacağım. Fakat aynı zamanda kazandaki anahtarında kullanımına devam edilmesi gerek bu açıdan vaviyen bağlantı mantıklı geldi.

Şimdi bu durumda problemi şöyle bir seneryo ile dile getireyim, kazanın üzerindeki anahtar OFF konumunda, ben evden telefonla pic e bağlandım röle ile fanı çalıştırdım sıcaklık istenilen dereceye geldi ve fan durdu. Sonra bir başkası kazanın başına gitti baktı ki fan çalışmıyor anahtarda OFF konumda. Esasen telefondan fan açılmıştı fakat kazandaki anahtar OFF. Çözüm aradığım, kazanın başına giden kişiyi bu karmaşık durumda bırakmamak.

1956