USTALARA SORUM VAR DİJİTAL BİLGİLENDİRİCİ METRE SENSÖR

Başlatan axarayliyazz, 01 Kasım 2014, 22:03:51

axarayliyazz

Bilmiyorum tam olarak adı var mı ? Ama bana plc ile kontrol edebileceğim. 1 cm git dediğimde bir cm gidecek 2 cm git dediğimde iki santim gidip motoru çalıştırıp kapatacak bi sensör arıyorum. makinada çalışan 1 mt ye ayarladığında 1 m gidip duracak ve geri çağırabilecek yada 1 m git diyecek sonra 1.5 m git diyecek sonra 45 cm gel diyecek bu komutları uygulayabilecek bi sensör var mıdır acaba ?

zerog26

arkadasim oncelik ile sunu belirteyim bu sensorle degilde daha cok motor ile alakali 1 mevzu bana sorarsan step motor ile bu isi cok rahat yaparsin step motor acili dondugu icin tek 1 adimda kac cm gidiyor bakacaksin ona gore adim atlatacaksin... normal motor ile yapicam dersen is biraz karisik yani sen dur bilgisi verdivin zaman motorun mili hemen durmaya bilir... ama en mantiklisi lazer mesafe olcum sensoru alacaksin paraya kiyip  http://www.etumelektronik.com/lazer-mesafe-olcum-sensorleri%20.html tabiki bu sen soru alinca PLC kismindada is dusuyor ona gore program yazilmali...

muhendisbey

Sensörle ilgisi yok. Bu motor sürmekle ilgili. Ha geri besleme olsun dersen aradığın şeyin adı encoder ancak bu sensör ne motoru 1m götürür ne getirir. Sadece gittiği mesafe bilgisini alırsın. Motoru sen sürer şu kadar git dersin encoderden de gitmiş mi diye kontrol edersin olay bu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

zerog26

belki soyle yapilabilir mesafe sensoru icin plc program yazarsan istedigin gibi olabilir , sonucta ortada ileri yada geri gitmesi istenilen 1 parca varsa eger bu sabit nokta alinip (referans noktasi).. ekrandan girilen deger ile mesafe sensorunun degeri esit ise motoru durdur yapilabilir... biraz karmasik olabilir ama motor hareketi ile yer degistiren 1 malzeme var ise ortada lazer sensor buna  baktirilir ve sensorden gelen bilgi metre cinsine cevrilip ekrana girilen metre ile sensor bilgisi esit ise dur yada calis komutu verdirilebilinir.. biraz karmasik olsada yapilabilir yada yurkda hocamizin dedigi gibi yada benim basit sekilde tarif ettigim gibi motorun donus acisina gore yapilacak..

axarayliyazz

hepinize çok teşekkür ederim ama step motor veya encoder kullanma ihtimalim yok denecek kadar az çünkü bunu iki adet motora uygulamayı planlıyorum. 1 m git dediğimde ikiside 50 cm gidecek ben makinayı detaylı inceleyince tekrar buraya yazarım

muhendisbey

Alıntı yapılan: axarayliyazz - 02 Kasım 2014, 12:28:37
hepinize çok teşekkür ederim ama step motor veya encoder kullanma ihtimalim yok denecek kadar az çünkü bunu iki adet motora uygulamayı planlıyorum. 1 m git dediğimde ikiside 50 cm gidecek ben makinayı detaylı inceleyince tekrar buraya yazarım
Tamam işte, o iki motor ya step olacak ya servo, yok sapma çok önemli değil dersen encoder+AC motor yada encoder+DC motor kullanman gerekir. Dediğin sistem muhtemelen gantri sistem.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.