STM32F4-DISCOVERY RDP_level2 geri dönüş

Başlatan MCansız, 03 Kasım 2014, 09:22:08

MCansız

herkese merhaba

STM32f407 kitimi yanlışlıkla RDP level_2 ile korumaya aldım artık st-link utility kitimi tanımıyor. Siteden araştırdığım bilgiye göre st-link debugger almam gerekiyormuş

debugger burada http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/st-link-v2-isol/debugger-programmer-stm8-stm32/dp/2318865    yaklaşık 200 tl

şimdi debugger almam şart mı? kit üzerindeki programlayıcı ile sistemi eski haline dönderemezmiyim yada program atamazmıyım 

baglantı ayarları

hata resmi

diot

sanırım bu sorunu seggerin j-link ile çözebilirsiniz. kitin üzerindeki switleri ayarlayıp j-link programlayıcıya takınız ve programfiles\segger klasöründeki JLinkSTM32.exe yi çalıştırınız. bu dosya protecti komple kaldıracaktır. içindeki programda silinir.

Sozuak

Yaptığım araştırmaya göre RDP2 geri dönüşsüz bir işlemmiş  o nedenle tek yol çipi değiştirmek. St-link zaten kartın üzerindeki programlayıcı sanırım V1 kart üzerindeki V2 ise haricen kutulu satılan versiyonu ifade ediyor. Onu kullanarak haricen satılan programlayıcı (ST-Link V2) yerine de kullanabiliyormuşsunuz. Zaten programlayıcı/debugger üzerinde V2 deki kadar olmasa da programlamaya yetecek pin çıkışları mevcut. Ben öyle anladım okuduğum veri kağıtlarından. Program programlayıcı görmekle birlikte çipi görmüyor o nedenle işlem yapmıyor.

atomx

Elinizde rs232 to usb donusturucu var ise flash loader ile programlamayi deneyiniz. Benim basimdan gecmisti boyle duzelttim
Hüseyin TECER

Sozuak

When the RDP is set to Level 2, all the option bytes are frozen and can no longer be
modified. As a result, the protected sectors never can be erased or modified, so the
protection becomes permanent.

Bu AN4246 Application Note içinde yazıyor. Devamında kod olan kısma erişimin hiçbir zaman mümkün olamayacağı ama boş kısım varsa oraya erişilebileceği belirtilmiş.

However, the user Flash content, with the exception of all the write-protected sectors (see
Section 1.2: Write Protection), still can be updated under the control of the user code itself.
An IAP (In Application Programming) bootloader code can be implemented in order to allow
a firmware update of some sectors.

Düzeltme: Discovery kit üzerindeki de St-linkV2 diye geçiyormuş.

STM32F4DISCOVERY board includes an ST-LINK/V2 embedded debug tool interface that
is supported by the following software toolchains...

The embedded ST-LINK/V2 supports only SWD interface for STM32 devices.