Üzeri silik sağlam olan transistörün ne oldugunu anlamak?

Başlatan goix20, 04 Kasım 2014, 15:51:38

goix20

Arkadaşlar elimde üç adet transistör var transistörlerin hepsi saglam. Transistörlerin kılıfları bc 237 kılıfında. Bana bu transistörlerin ne oldugunu nasıl anlarım üzerleri silik. Npn pnp oldugunu anlayabiliyorum fakat benzerini taktıgımda çalışmıyor malzemeler. bu malzemelerin ne olduklarını nasıl bi değerlerde olduklarını nasıl anlarım. yardımcı olursanız sevinirim

Kabil ATICI

Transistörde sadece  npn veya pnp ile iş bitmez, bunu hfe'si var, çalışma frekansı var, güç olayı var, maksimum Ic, Ib vs gibi parametreleri var. Dijital transistör bile var.
Kullanıldıkları yere göre yapısı farklılık gösterebilir.

Belki bir trasistör tester gibi bir cihazla bir yere kadar...
ambar7

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ambar7 - 04 Kasım 2014, 15:57:51
Transistörde sadece  npn veya pnp ile iş bitmez, bunu hfe'si var, çalışma frekansı var, güç olayı var, maksimum Ic, Ib vs gibi parametreleri var. Dijital transistör bile var.
Üstat dijital transistörü merak ettim.
Datasheet ini indirebileceğim bir ürün adı verebilirmisin :)
Alıntı yapılan: ambar7 - 04 Kasım 2014, 15:57:51Kullanıldıkları yere göre yapısı farklılık gösterebilir.

Belki bir trasistör tester gibi bir cihazla bir yere kadar...

goix20

birinin üzerinde mps yazıyor alt satırı yok diğerinde üst satırın en sagında c harfi var allatta en sagda 3 veya 8 gibi bi karekter var

HexfeT

Nereden çıktığı bilinmiyorsa üzeri okunamayan transistörün npn, pnp, fet vs. olması dışında ne olduğunu anlamak zor. Eğer arızalı bir kart üzerinde ise devre üzerindeki konumunu inceleyip, işlevini anlamaya çalışıp uygun bir tane takılır.

polleme

Şu tip cihazlar var:

http://www.ebay.com/itm/12864-LCD-ESR-Meter-Transistor-Tester-Diode-Triode-Capacitance-MOS-PNP-NPN-L-C-R-/400765332278?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d4f79ab36

Transistör, MOS gibi elemanların temel parametrelerini ölçüp söylüyor. Ama bu da bir yere kadar. Transistörün akım, gerilim, güç, fT gibi değerleri de önemlidir, HexfeT'in belirttiği gibi kullanıldığı devreye bakarak kabaca bir kestirim yapmak gerek.

sarikayamusa

Elinde veya bir yerde dijital mikroskop varsa silinmiş olan yazıları yakından okuyabilirsin büyük ihtimal.

goix20

mikroskopla da baktım bulamadım ne yazık ki öyle bi yere denk gelmiş ki tam rakamın üstüne dagıtmış orayı. bc serisi ve 2sc serisi tüm tran. leri aldım denedim ölçü aletinin buzzer kısmındaki hiçbir değer o transistörün değerini tutmuyor.

Maxim

1000 çeşit transistor ve mosfet var to92 kılıfında
sadece transistor diye bakmayın
mesela 2N7000 ?

goix20

bi tanesinin üzeri hiç yazılmamış daha önce böyle bir transistör görmemiştim pasparlak çizik yok fakat yazı ibareside hiç yok :S

polleme

2N7000 gibi bir MOSFET te olabilir, LM317 de olabilir, bir tristör de olabilir. Transistör olduğundan emin değilsek seçenek çok. O nedenle en azından ne olduğunu anlamak gerek. Linkini verdiğim ürün bu manada çok iyi, bir farklı modelini de ben kullanıyorum. Tristör, mosfet, bjt, ujt, diyot neyse hangi sırada bacakları takarsanız takın hem parçanın ne olduğunu söylüyor, hem bacaklarını belirtiyor, hem de temel parametrelerini ölçüyor.

goix20

Arkadaşlar 3 transistörden birisi mps oldugunu biliyoruz diğeride sonu c ila bitiyor diğeride komple silik hiç yazılmamış. silik olanın beyz veya geyt ucu ortası. yazı tarafı arkasına donük olarak ölcüldüğünde. ortada siyah probu sabit tutarsak.kırmızı probu soluna değirdiğimde 970 gibi bi deger sagına deyirdim mi 900 kusurdan başlayıp yavaş yavaş 80 e kadar iniyor. ortadaki kırmızı prob yapıp diğerlerine deyirdiğimde hiç bi tepki yok ölcü aletinde. ölçü aleti buzzer konumunda

polleme

Büyük ihtimalle BJT transistör. Ortadaki uç base, soldaki emetör ve sağdaki kollektör.

z

Devreye baka baka sema cikartabilirmisin?

Merak ettigin transistorun etrafindaki devre elemanlarin semasini yayinlarsan uygun transistor onerisinde bulunabiliriz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com