PIC usb bağlantısının kopmasının nedeni nedir?

Başlatan okay57, 05 Kasım 2014, 00:14:24

okay57

18f4550 mikrodenetleyicisinin usb bağlanttısı koptuğunda pıc pwm ile oluşturduğum doğru gerilim değeri sıfırlanmıyor.Acaba usb bağlantısının kopması picin resetlenmesi değil de başka bir şey olabilir mi?

Mucit23

Donanımsal PWM kullanıyorsanız, OSC susmadığı taktirde veya MCU resetlenmediği taktirde PWM durmaz. USB bağlantısının kopması illa mcu'nun resetlenmesiyle olmayabilir.

Kabil ATICI

Bildiğim kadarı ile bilgisayar belli aralıklarla usb slave alete sen orada mısın gibilerinden mesaj gönderir, usb slave belli bir süre içinde bunu yanıtlamak zorundadır, yanıtlamazsa, usb master konumundaki alet bağlı olan cihazın çalışmadığını kanaat getirir ve bağlantıyı sonlandırır.
Bağlı olan işlemcin bu tür yanıtı ya zamanında yapmaz veya yanlış yaparsa bağlantısı sonlandırılabilir. Bu tür bir öncelik ayarı vasa dikkate almak gerekebilir.

Bilgisayarınızda bir sıkıntı olabilir. İşlemci içine yazdığınız programda bir sıkıntı olabilir.
ambar7

okay57

Usb bağlantısının kopma durumu neden kaynaklanabilir.Şunu da belirteyim.Pice  sensör çıkış sinyalini giriş olarak(PORTA,0) bağlamadığım takdirde bağlantı kopmuyor.Ama sensör çıkışını pice giriş olarak bağladığımda belli bir zaman sonra bağlantı kopup geliyor.

MCansız

sensörün beslemesi ile işlemci beslemesi farklımı farklı ise topraklar birmi birde işlemci beslemesi PC denmi alınıyor ?

t2

Alıntı yapılan: okay57 - 05 Kasım 2014, 00:14:24
usb bağlanttısı koptuğunda pıc pwm ile oluşturduğum doğru gerilim değeri sıfırlanmıyor.
pwm geriliminin sıfırlanması için ilgili register adreslerinin sıfırlanması gerek. usb bağlantısı kopması ile bunun doğrudan alakası yok. program içine usb bağlantısı koptuysa pwm sıfırlansın şeklinde bir şart eklenmişse pwm sıfırlanır.

PICin resetlenmesi gerekliyse, aygıtı usb noktasından ayırsak bile kondansatör vasıtasıyla pic beslemesi bir kaç saniye  devam edeceğinden pic yine resetlenmeyebilir.

okay57

@mk_29=Pic PC den besleniyor.Sensör beslemesinin ve pic beslemesinin toprakları bir değil ve birleştirmedim de.
@t2=Benim öğrenmek istediğim pic resetleniyorsa pwm neden sıfırlanmıyor değil.Asıl öğrenmek istediğim usb bağlantımın pice sensör çıkışını verdiğimde  neden koptuğu.Acaba picin resetlenmesinden mi kaynaklanıyor diye düşünmekteydim ama pwm sıfırlanmıyordu.Ben de şimdi usb bağlantısının kopma nedeni olabilir diye kara kara düşünüyorum.Ne olabilir hocam?

t2

Usb bağlantı kopmasının sebebi çok.

Kaliteli blendajlı kablo fayda sağlayabilir.

Sensör çıkışında röle varsa, kopmaya sebep bu olabilir.

okay57

Kabloyu değiştirmeyi denemedim,denerim.Sensör çıkışında röle yok.Akım ve gerilim Sensör çıkışlarını direk pice bağladım ve bu değerleri ölçüyorum.

t2

Sensör çıkışında dalgalanma oluyor ve bu sebepten PIC girişi az da olsa beslemenin üzerine çıkıyorsa kilitlenme olur.

okay57

200mV sensör çıkış değeri bu değer 5voltun üzerine çıkabilir mi?

t2

sensör 200mV çıkış veriyorsa besleme üzerine çıkmaması lazım ama, sensör beslemesinde sorun olabilir.
Besleme  ucu, PIC beslemesiyle aynı mı?  bunun gibi durumlar var. Belki de beslemesi yoktur. masaüstü bilgisayara bağlıyken sorun çıkıyor fakat laptop ile pilden çalışıyorken sorun çıkmıyor olabilir.

mesaj birleştirme:: 05 Kasım 2014, 15:33:31

Alıntı yapılan: okay57 - 05 Kasım 2014, 14:04:11
Sensör beslemesinin ve pic beslemesinin toprakları bir değil ve birleştirmedim de.
Büyük ihtimal sorun buradan kaynaklanıyor. topraklarını niye birleştirmediniz? 200mV tek uç ile mi PICe bağlanıyor?

okay57

evet sensör çıkış ucu pice bağlanıyor.Topraklarını birrleştirmemem usb bağlantımın kopmama nedeni olabilir mi?Toprağı birleştirmedim çünkü akım sensöründe oluşabilecek gürültünün topraktan pice aktarılabileceğini düşünmemdi.Ama yarın deneyeceğim bunu.

t2

Ciddi hatadır. kimse duymasın. ledi, lambayı, tek ucundan yakmak gibi.

okay57

o zaman kimse duymasın...ben o zaman birleştireyim.Aslında daha önceden pic beslemesini harici kaynaktan beslerken sensör  besleme devresindeki 5 volttu ama baktım ki bilgisayarın beslemesi yeterli harici besleme devresi iptal ettim.