+5V, +3.3V Regülatör

Başlatan cengav4r, 06 Kasım 2014, 11:12:07

cengav4r

9-12 volt giriş 5V ve 3.3V ayrı ayrı çıkışı olan voltage regulatörü yapmak istiyorum. 5V ve 3.3v çıkışı olan (Türkiyeden temin edebileceğim) tek bir entegre  var mı? Yoksa 7805 ve LM317/LM1117 mi kullanayım? Teşekkürler
Not:Şu an için amper değerleri önemli değil bir şeyleri yakarsam değer kazanabilir.

polleme

Tek entegrede zor. İki ayrı entegre kullanmak gerek.

ibocakir

2 entegre işine gerek yok açıkçası. iki ayrı regülatörle yaparsın. switchle veya şapka gibi jumperlarla istediğine getirirsin.

kayatech

1A lik zenerler işinizi görmüyor mu ?

cengav4r

@ibocakir hocam 2 entegre olmadan nasıl olacak anlayamadım?
@kayatech hocam diode kullanmayı düşündüm ama internetten baktığım kadarıyla millet 2 farklı entegre kullanmış.Bu arada 5v ve 3.3v aynı anda kullanacağım.

polleme

İki çıkış aynı anda kullanılmayacaksa LM317 ile bir devre yapılabilir. Seçmeli iki direnç olur, ibocakir'in dediği gibi istenilen direnç bir jumper ile seçilip istenilen çıkış elde edilir. Şunun gibi:

http://www.robotistan.com/33V5V-Breadboard-Power-Module-33V5V-Breadboard-Guc-Karti,PR-1483.html

mesaj birleştirme:: 06 Kasım 2014, 11:53:44

Şimdi mesajınızı gördüm, aynı anda olacaksa tek LM317 olmaz. Ama iki ayrı LM317-7805 kullanmanın da mahzuru yok, bunların TO92 kılıfları da var, az akım gerektiren yerlerde kullanıldığında yer de kaplamıyor, fiyat ta ucuz.

ibocakir

hocam kafa dalgın kusura bakma tek entegre işine gerek yok diyecektim :) zaten iki ayrı regülatörle yaparsın demişim.

cengav4r

@polleme hocam, evet linki görmüştüm önceden, tekrar başa dönüp satın mı alayım yoksa 10 katına mal olsada yapıyım mı diye düşündüm. Öğrenmek için dipli bir şey yapmaya  karar verdim(ancak proteusda reg1117A bulunamadı diyor olmasına rağmen simule etmeden alıp deneyeceğim).Teşekkürler

Melih1802

Alıntı yapılan: cengav4r - 06 Kasım 2014, 11:12:07
9-12 volt giriş 5V ve 3.3V ayrı ayrı çıkışı olan voltage regulatörü yapmak istiyorum. 5V ve 3.3v çıkışı olan (Türkiyeden temin edebileceğim) tek bir entegre  var mı? Yoksa 7805 ve LM317/LM1117 mi kullanayım? Teşekkürler
Not:Şu an için amper değerleri önemli değil bir şeyleri yakarsam değer kazanabilir.

Türkiyede bulunurmu bilmem ama aradığın var.

LTC3607  http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/3607fb.pdf