usb rs232 çevirici çıkış gerilimleri ?

Başlatan zenze, 06 Kasım 2014, 15:19:14

zenze

Bir usb  ttl çeviricisine ihtiyacım oldu. Elimde presli bir çevirici buldum. rx tx kısa devrede  data gönderip alabiliyor. Fakat benim devreme bilgi gönderip alamıyor. Çeviricinin  çıkış seviyesini boşta ölçtüğümde  high 1.8 v cıvarı  5 v larda olması gerekli değil mi ? pl2303 lü.

Kabil ATICI

voltmetreyle mi ölçtün? Osilaskopla mı?
ambar7

Tagli

Bazı çeviriciler 3.3 veya 1.8 volta göre de ayarlanmış olabiliyor. Belki sendeki 1.8 voltluk bir çeviricidir.

Bu arada, PL2303'ün datasheet'inden yanlış anlamadıysam, bu entegrenin TTL sinyal seviyesi zaten 1.8 ve 3.3 arasında ayarlanabiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

zenze

Ölçümü osilaskopla yaptım. Taglinin söylediği gibi düşündüm fakat 1.8 v ttl için bile çok düşük geldi gözüme. Konu açılmışken usb -ttl çeviriciyle ,usb-rs232 çevirici arasındaki pratikteki farklar neler ?

Kabil ATICI

gerilim seviyeleri.
Onun için MAX232 gibi entegreler kullanmak durumunda kalıyoruz.
ambar7

zenze

piyasadaki usb rs232 çeviricilerin çıkış gerilimlerine hiç baktın mı? rs232 gerilim (+-12v)  seviyesinde değillermiş gibi geliyor.

Kabil ATICI

Aslında pek bakmıyorum, bilgisarımın üzerinde RS232 portu var.(Masaüstü bilgisayar)

Ama
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/max232.pdf 4. sayfasına bakarsan +-7 tipik geriliminin yeterli olduğu görülüyor.

TTL'deki lojik seviyeleri besleme gerilimi 5V olmasına rağmen  lojik 1 seviyesinin 2-3V civarında olduğunu görürsünüz. Lojik 0 ise 0 ile 0.5V civarında oluduğunu görürsünüz.
ambar7

zenze

max232 ler için bilgiler doğrudur ama usb rs232 çeviricilerin hepsinde max232 mi var

Kabil ATICI

ST232 ona bakarsan +-7.8V, MAX232 +-5V civarında ama buradaki asıl nokta bunlar ürettikleri gerilim değil, eşik geriliminidir.  Gelen sinyalin 1 veya 0 kabul edilmesi için gereken ortalama gerilim. Sonuçta bu gerilim değerinin aşılması olayıdır.
USB-RS232 dönüştürücülerde ne kullanıldığını bilmiyorum, ama bizim cihazlar tarafından kullanılabilir olmaları için RS232 çiplerinin gerilim seviyesi ihtiyaçlarını karşılaması gerekliliği ortada.
ambar7

zenze