Tristörü kesime götürmek ?

Başlatan serdar34, 07 Kasım 2014, 15:19:44

serdar34

Arkadaşlar merhaba
Bir uygulamada dc sinyali kontrol etmem gerekiyor (100 VDC) Sadece + sinyali tristör üzerinden geçip kontrol etmek istiyorum moc3021 (Opto) ile bu şekilde voltajı kontrol edebilirmiyim ?

Teşekkürler

Kabil ATICI

Tristör öyle açmak kolay ama kapatması o kadar kolay olmayan bir elemandır.
İsmini bilmesemde gate kapatılabilen tristörlerden bahsedildiğini duydum. Bir araştır.
ambar7

papsukkal

Devreniz uygun mu bilmiyorum ama bir şekilde anot ile katodu kısa devre yaptığınız zaman tristör iletimden çıkar. Kısa devreyi açtığınızda o şekilde kalır.

selimkoc

kapasitif yöntemle kesime götürebilirsiniz

M.Salim GÜLLÜCE

Uygun bir paralel kapasiteyi başka bir tristör yardımıyla kesime götürebilirsiniz.
Buradaki en büyük açmaz tristörün kesim süresine uygun bir paralel kapasiteyi anahtarlamak.
Kes dediğinizde kesime gitmeside bir zaman alır.
O süre içinde yeniden akım verilmiyor olması koşulu sağlanmalıdır.

F493

Selam,

Zor bir konu. Tristörün karakteristiği bu noktada çok baskın. Ayrıca güç yükseldikçe kesime götürme işi de çok zorlaşır. Çünkü tristörün kesime gitmesi için ;
1- İçinden geçen akım 0 olmalı.
2-Girişindeki gerilim 0 olmalı.

Ac de sıfır geçiş oldugundan sinüsün 0 geçiş noktasında scr kesime geçer, fakat dc de olay çok farklı.

Bu konuda en iyi çözüm kontaktör dür. Bu işelemi scr ile yapsaniz bile güvenlik açısıdan sıkıntılar çıkabilir.

Ek: Bir şey dikkatimi çekti -> Sadece + sinyali tristör üzerinden geçip kontrol etmek istiyorum derken + ve - dc den mi oluşuyor dc gerilim. Yani +10, -10V şeklinde ise sonucta ordada bir sifir(0) noktasi olur. Eğer öyleyse tristör ile bu iş olabilir.

Doğrumu anlamışım?.
Esen kalın.

serdar34

Cevaplar için çok teşekkür ederim ama şunu fark ettim 100 amper ve üstü tristör modüllere tam dc sinyal ile anahtarlama yaparken negatif sinyal uygulansa bile kesime gitmıyor (AKIM 0 ) olduğunda anca kesime gidiyor yani on/off yapabiliyor düşük güçlü tristörlerde ise gate ye negatif sinyal uygulandıgında kesime gidebiliyor  tecrübe ile sabittir.

z

Tristörün kesime girtmesi için akımının turma akımının altına inmesi yeterli. Uçlarındaki gerilimin sıfır olma zorunluluğu yok.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdar34

Yüksek güçlerde 0 a bıle ınse dırek off oluyor kesıme götüremıyorsun gate den negatif voltaj uygulamana rağmen

F493

Alıntı yapılan: z - 09 Kasım 2014, 18:42:36
Tristörün kesime girtmesi için akımının turma akımının altına inmesi yeterli. Uçlarındaki gerilimin sıfır olma zorunluluğu yok.

Teorik.

Ek: Uygulanan gerilim 0 olmadıgı durumda az da olsa akım akma ihtimali var. Çünkü hattın devamı bir L veya R akım akacaktır. Hele birde konu DC ise.

z

Tristör akımı sıfır olduğunda tristör devreden çıkar. Çıkmıyorsa dv/dt komutasyonu ile yeniden tetikleniyordur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com