darbeli röle

Başlatan styx75, 11 Kasım 2014, 12:02:12

diot

Haklısın. bu tip roleler yapışkan kontaklı oluyor. istenen toggle tipi role.

styx75

evet burdaki amaç röleyi sürekli beslememek,röle kontagını açıp yada kapamak için pals şeklinde gerilim uygulamak dolayısıyla termostadda bulunan pil sadece ayar derecsine bağlı olarak pals süresince enerji harcayacak.

polleme

Bir pilden harcanacak enerjiyi hesaplayacak düzeyde hesaplara girildi ise baştan röle kullanımı yanlış. Mutlaka yarıiletken bir çözüm kullanılmalı. İzolasyon isteniyorsa opto içeren bir devre ile bu iş yapılabilir. Röleyi unutun.

styx75

evet bende öyle düşünüyordum ama siemens in rde 10,1 oda termostadı ile tanışıncaya denk.3yıl önce kombiye bağladım ve şaltı röle ile yapıyor ve pillerini 2 gün önce değiştirdim.
rölenin aç-kapa sesini çok rahat duyabiliyorsun..ama sizinde bahsettiğiniz gibi bukadar pillerin dayanması mümkün değil.bende acaba böyle bir röle mi ? var içinde diyerek sorduğum bir soruydu,yani tamamen komplo teorisi :).ama sizcede mantıklı olan bu değilmi ?.

एक होना

bahsettiğiniz tarzda röle var. darbe kontrollü röle diyorlar. 220 volt , 24 volt ve 12 volt uygulamalar için kullanılıyor.
hatta tek kontak yada çift kontak seçeneğiniz de var.

fiyatını sormuştum ve söylenen fiyat biraz fazla idi. 70 TL den başlıyor fiyatları.

styx75

brl teşekkür ederim.ama benim sordugum pcb üzerine montajlı ve düşük dc v
saygılar

एक होना

net de gezinirken denk gelirse paylaşırım.

serdararikan

styx75

sevgili serdar ama burada on pozisyonunda röle sürekli besleniyor.
saygılar

serdararikan

Alıntı yapılan: styx75 - 11 Kasım 2014, 17:43:44
sevgili serdar ama burada on pozisyonunda röle sürekli besleniyor.
saygılar

onu nasıl anladınız?

styx75

kullanılan röle klasik rölelerden gibi geldi bana

z

Alıntı yapılan: styx75 - 11 Kasım 2014, 12:02:12
selam arkadaşlar.
acaba bobinine uygulanan her sinyalde konum değiştiren röle türü varmı.
sayğılar.

Dedigin gibi degil de iki bobinli, bir bobine enerjiyi verip cektiginde on olan, diger bobine enerji verip cektiginde off olan roleyi Siemens telex cihazinda gordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

bu röle nin te bobinli olan tipleri de var.bir yönde akım geçirdiğinizde ON diper yönde akım geçirdiğinizde OFF oluyor. adı da LAtch röle veya Bistable röle

mg1980

Polleme hocam,markasını NAİS diye yazmıştım ama değilmiş.Başarabilirsem fotoğraf yüklemeye çalışacağım.

ipek

Latch rölelere piyasa jargonu akıllı röle deniliyor, ersin elektronikte pcb türü çift bobinli ve tek bobinlisi var.tekli olanda voltaj polaritesi değiştirilerek konum belirleniyor.