darbeli röle

Başlatan styx75, 11 Kasım 2014, 12:02:12

styx75

selam arkadaşlar.
acaba bobinine uygulanan her sinyalde konum değiştiren röle türü varmı.
sayğılar.

polleme

Öyle bir role duymadım ama bir 4013 ile kendiniz yapabilirsiniz. Şema aşağıda. Bunu bazı projelerde kullanıyorum.

http://www.zen22142.zen.co.uk/ronj/tg1.html

styx75

polleme ilgin için teşekkür ederim..
şundan dolayı sormuştum aslında,pilli oda termostadlarında pil ömrünü uzatmak için yani istenilen dereceye geldiği zaman bir palsle röle off konumuna mekanik olarak geçsin,ısıtma ihtiyacı oldugunda tekrar bir palsle mekanik olarak kontakları on konuma geçsin.
yoksa böylebir röle aslında güzel fikir değerlendirsinler :).
saygılar.

diot

Evet böyle bir role var. Eski crossbar telefon santrallerinde var idi. 10 kontaklı. 1 puls 1 kontak, 5 puls 5. kontak 10 puls 0. kontak. Ama ismi neydi hatırlamıyorum.

polleme

Bir crossbar santralde staj yapmıştım öğrencilik zamanında. O zamandan hatırlıyorum ben de ama şimdilerde bulunur mu bilinmez. Bulunsa bile onlar epeyce büyük rölelerdi diye hatırlıyorum.

Sonraları bir rölenin bobin uçlarını onun kontaklarından geçirerek enerji verildiğinde bloke kalmasını sağlayacak şekilde uygulamalar da yapmıştım, bir tristör gibi.

styx75

rölenin ismi aklınıza gelirse burdan yazın lütfen :)

mesaj birleştirme:: 11 Kasım 2014, 12:57:28

anlıyorum sanırım pratikde bulunabilecek bir şey değil.

polleme

Bir de o röleler büyük ihtimalle -48V ile çalışır. Pilli uygulamalara pek uygun değildir.

styx75

ohalde oda termostadlarında kullanılan röleler çok küçük akımlar ile çalışıyor pilli olanlar için konuşuyorun

diot

sanırım sizin isteğiniz bir D tipi flipflop(CD4013) ve bir adet mini role ile yapılabilir Q çıkışı roleye /Q ise D girişine verirseniz, clk girişine her gelen pulsta role konum değiştirir.

mg1980

Bende küçük benzer role var, sanırım 5v ile çalışıyor.Ama üç ucu var.Biri GND, diğer uçlardan birine voltaj tatbik edince bir konumda kilitleniyor,diğer uçtan verince eski konumuna geliyor.

polleme

Alıntı yapılan: mg1980 - 11 Kasım 2014, 13:33:52
Bende küçük benzer role var, sanırım 5v ile çalışıyor.Ama üç ucu var.Biri GND, diğer uçlardan birine voltaj tatbik edince bir konumda kilitleniyor,diğer uçtan verince eski konumuna geliyor.

İlgimi çekti, nasıl bir röle? Bir marka, model vs var mı?

mg1980

Hocam, evde.Akşam bakar yazarım.Sanırım NAİS marka.Fotoğraf koymayı bilmiyorum.Ama mail adresinize telefonla çekip gönderirim.

diot

İçinde çift bobin var ve mıknatıslı. Bi ara bendede varidi. Bazılarında tek bobin var  bobin uçlarının kutbunu değiştirmek gerekiyor.

polleme

Ama her durumda başta istenen "bobinine uygulanan her sinyalde konum değiştirme" koşulunu sağlamayacaktır. Farklı uca akım vermek veya bobin uçlarını değiştirmek enerji verme şeklini değiştirme oluyor. Bobine verilen her sinyalde konum değiştirme konusu ise bobin uçlarına sabit voltaj bağlı iken üçüncü bir uca bir sinyal verme şeklinde bekleniyor, bir nevi servo motor gibi düşünülebilir. Yanlış mı düşünüyorum?

zipzip

X-Bar santrallarda kullanılan röleler vardı. Dekadik röle denirdi.