Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Silikon nasil donuyor?

Başlatan z, 12 Kasım 2014, 18:17:49

z

Resimdeki silikon tup icinde iken hava almazsa donmuyor.

Silikonu bir yere sikinca zaman icinde tamamen katilisaiyor.

Sikilan silikon obegin sadece yuzeyi oksijenle temas ettigine gore obegin derinlikleri nasil oluyor da katilasiyor?

Silikon yoksa hava gecirgen gozeneklere mi sahip?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cevat1

" Silikon tüp içinde iken donmuyor "  ifadesine " tüp hiç açılmamışsa donmuyor " derseniz, doğrudur... Tüpü açınca sonuna kadar kullanın. Tüp açılınca  içinde kalan silikon bir kaç gün içinde katılaşıyor, kullanılamaz hale geliyor...

Maxim

tüpü açıp kullandıktan sonra
ucu sökün ve araya naylon gibi birşey sıkıştırıp tekrar vidalayın
artık kolay kolay donmayacaktır

z

Ben tüpü açıp kullanıyorum. İşim bitince tüpü biraz daha sıkıp silikonun dışarı taşmasını sağlıyorum. Bir kaç hafta sonra tekrar kullanmak istediğimde taşan kısım katılaşmış oluyor ordan tutup çekince hemen altında kullanıma hazır silikon mevcut oluyor.

Ancak 6 ay falan beklerse kutunun içi tamamen donabiliyor.

Ben soruma cevap alamadım. Silikonun iç kısımları nasıl donuyor?

Kabil ATICI

Akışkan bir malzeme olmadığı için (Su kadar akışkan değil.) sıkma esnasında basınç farklılıklarından ince kanallar, hapis olmuş hava baloncukları kalmış olabilir.  Bu durum kaçınılmaz.

Bu malzeme kururken, bazı malzemelerin buharlaştığı ortada. Çünkü  yeni sıkılmış ile kurumuş malzemelenin kokularında bir farklılık oluyor.(en azından yoğunluğunda)
ambar7

RaMu

Akışkanların sadece hava ile temas eden kısımları buharlaşmaz,
akışkanlar tüm hacimleri boyunca buharlaşır,
en basitinden çaydanlıkta suyu kaynatırken
en fazla buf-harlaşan kısım ısıya en yakın olan en alt kısımdır
burada gaz haline geçen sıvı doğal olarak yukarı çıkar,

silikon içinde bence aynı durum geçerli,
her sıcaklıkta buharlaşma olur,
yüzeyde değil içeride olan buharlaşma sonucuda
oluşan gaz
eğer çıkılabileceği bir yüzey varsa
dışarı çıkar,
bence durum böyle.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Galiba zincirleme bir reaksiyon var. Başlangıçta kararsız oksijenden izole bir malzeme var. Oksijenle temas eder etmez reaksiyon başlıyor ve artık oksijene ihtiyaç yok.

Fakat bu durumda benim açıp kullandığım silikon tüpünün tamamının donması gerekirdi. Donmuyor. Örneğin 1 ay önce aldığım silikonu hala kullanıyorum. Son kullanmamın ardından bir iki hafta geçtiğinde sadece uç kısmındaki borucuğun içi donuyor onu da asılınca çıkartıyorum.

Gerçekten kafamı kurcalayan bir olay.

Acaba silikonu düşük yükseklikli değil de atıyorum elma kadar yuvarlak şekilde sıksak bu da bir gün içinde sertleşirmi yoksa içi cıvık mı kalır?

fatih6761

Hocam benim aklıma iki şey geliyor.
Ya monomer malzeme oksijen katalizörlüğünde polimerleşiyordur. Ya da solventli plastik-polimer madde solventin uçmasıyla katılaşıyordur.
Silikon adının neden verildiğini de bilmiyorum.

MC_Skywalker

Wiki de söyle birşeyler yazıyor

Alıntı Yap
Silikon
Vikipedi, özgür ansiklopedi

POLİSİLOKSAN olarak da bilinir,iskeletinde karbon (C) yerine ardışık olarak dizilmiş silisyum (Si) ve oksijen (O) atomları bulunan polimerlerin ortak adıdır. Silikon moleküllerinin çoğunda silisyum atomlarına bağlı metil ya da fenil grupları yer alır. Silikonlar en çok sıvı, reçine veya elastomer biçiminde üretilir.

Silikon sıvılar oldukça kararlı maddelerdir. Su, ısı ve yükseltgenlerin etkisiyle bozunmazlar.

Çok iyi elektrik yalıtkanı olmalarının yanı sıra hidrolik sıvılarda ve emülsiyon kırıcı maddelerde, ayrıca dokunma ve kâğıt gibi çeşitli malzemelerinin su geçirgenliğini azaltmakta kullanılır.

Silikon kauçuklar da elektriği yalıtma, kimyasal dayanıklılık ve geniş bir sıcaklık aralığında esnekliği korumak gibi özellikleri bakımından çok önemlidir. Bunlar en çok koruyucu kılıflarda ve yalıtkan verniklerde kullanılır.

SİLİKON ELDESİ:
CH3-Si-Cl3    + 3H2O  -->   CH3-Si-(OH)3  +  3HCl
(CH3)2-Si-Cl2  + 2H2O  -->  (CH3)2-Si-(OH)2  +  2HCl
(CH3)3-Si-Cl   +  H2O  -->  (CH3)3-Si-OH  +  HCl

(CH3)3-Si-O-H + O-H-Si-(CH3)3 ---KONDENSASYON(-H2O)---->  (CH3)3-Si-O-Si-(CH3)3  (Silikon)

http://en.wikipedia.org/wiki/Silicone