Ynt: Elektronik bomba

Başlatan z, 13 Kasım 2014, 03:22:44

z

1 Ton dinamit patladığında 4 Giga Joule enerji verir.

100 H değerinde N sarımlık bir bobinden 10 Bin Amper akım akıttığımızı varsayaylım.

Günümüzde bu akım değerlerini akıtacak yarı iletken teknolojisi mevcuttur.

N sarımlık bobinin N/2 sarımı birden imha oluyor. Ancak bu esnada bobin gene bobin. (N/2 tur imha olurken bobinin gene iki ucu var ve akım akmaya devam ediyor)

Şimdi bir hesap yapalım.

100H bobinden 10 bin Amper akım akarken bobinde 0.5*100*10000*10000 yani E1=5E9 joule (5 Giga Joule) enerji depolamışız demektir.

N sarımlık bobin 100H ederse N/2 sarımlık bobin 25H eder.

25H bobinden 10 bin amper akım akarken bobinde depolanmış enerji E2=0.5*25*10000*10000=1.25E9 Joule yani 1.25 Giga Joule demektir.

E1-E2 farkına bakarsak 3.75 Giga Joule enerji kayıp demektir. Bu da yaklaşık 1 Ton dinamitin enerjisi demektir.

1) Eeee nerede bu enerji?
2) 100H bobine 10000A akım yüklemek için elektrik şirketine kaç lira öderiz?
3) 1 Ton dinamit kaç liradır?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trinity

Dinamit patladığı zaman çok kısa süre içersin de yüksek sıcaklık açığa çıkar bu sıcaklık artışı da havada şok dalgaları oluşturur ve bu dalgalar yıkıcıdır. Ama bobinin ürettiği manyetik dalgalar cisimlerin içerisinden geçip gider. Dinamit yerine bobin kullanamayız.

z

Bu bombayi sen bir yap millet/devlet pesinden kosar.

Kabil ATICI

O kadar akımdan ortaya çıkacak manyetik alan pek masum olmayabilir. EMP etkisi çevredeki elektronik cihazların canına okuduğu gibi iletkenleri endüleyerek oluşan elektrik kıvılcımları yangın çıkarabilir.

Benzer yöntemleri kullanan EMP bombaları var diye biliyorum.
ambar7

mufitsozen

Alıntı yapılan: z - 13 Kasım 2014, 09:00:47
Bu bombayi sen bir yap millet/devlet pesinden kosar.

sayin @z birde urun gelistirme sirasinda her deneme yapildiginda yanan/bozulan beyaz esya, tv, bilgisayar vb ile otomobil atesleme ve kontrol devreleri filanida eklersek diyelimki haftada 2 deneme olsa, urun gelistirmede 6 ay surse gerekli enerjinin nereden karsilastirilacagi bir yana kendisine ve/veya komsulara verdigi zarari tazmin icin devletin isin icinde olmasi sart.  :P
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Nette elektrigin kilowatsaatini 0.32 TL ye aldigimiz yaziyor. Ustune fonlar vs de varmis ama neyse.

Yani 1000x3600 joule enerjiyi 0.32 TL ye aliyormusuz. Bu da 3.6 MJoule demektir.

Bizim 5E9 Joule ihtiyacimiz vardi. %100 verimle basariyor olsak bunun fiyati   5E9 x 0.32 / 3.6 E6 den yaklasik  450 TL

Eee ben her ay 100..150 TL elektrik parasi veriyorum.

Dinamit fiyatini da buldum yaklasik 23 TL  ama inanin hic bir sey anlamadim.

http://www.bakimstore.com/dinamit-kapsul.htm

Serefsizler kac gram oldugunu yazmamislar. Dinamitin %60 verimi varmis. (TNT'nin 4.7 MJ/kg birimine karşılık yaklaşık olarak 7.5 MJ/kg).

Kapsulun agirligini verselerdi  1 Tonuna ne kadar para verecektik hesaplayabilirdik.

kutahyaspor

Dinamit Kapsül

Kullanım Şekli

Bol su ile tok karnına 1 kapsül almalıdır. Etkisini yaklaşık 30- 45 dakika sonra göstermektedir. Yemeklerde 2 saat önce veya 1 saat sonrada kullanılabilir.

:D

elektronik

Alıntı yapılan: z - 13 Kasım 2014, 16:30:57
Nette elektrigin kilowatsaatini 0.32 TL ye aldigimiz yaziyor. Ustune fonlar vs de varmis ama neyse.

Yani 1000x3600 joule enerjiyi 0.32 TL ye aliyormusuz. Bu da 3.6 MJoule demektir.

Bizim 5E9 Joule ihtiyacimiz vardi. %100 verimle basariyor olsak bunun fiyati   5E9 x 0.32 / 3.6 E6 den yaklasik  450 TL

Eee ben her ay 100..150 TL elektrik parasi veriyorum.

Dinamit diyatini da buldum yaklasik 23 TL  ama inanin hic bir sey anlamadim.

http://www.bakimstore.com/dinamit-kapsul.htm

Serefsizler kac gram oldugunu yazmamislar. Dinamitin %60 verimi varmis. (TNT'nin 4.7 MJ/kg birimine karşılık yaklaşık olarak 7.5 MJ/kg).

Kapsulun agirligini verselerdi  1 Tonuna ne kadar para verecektik hesaplayabilirdik.

alışveriş sitelerinde artık dinamitdemi satılıyor ?  ::)

aliveli

niyeti bozdunuz herhalde neyi patlatacaksınız merak ettim

Andromeda

O dinamit başka türlü bir dinamit ama açıklama yok.. ;D
neyse ...elektronik bomba denince ben uzaktan elektronik cihaz bozucu gibi birşey anladım.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

papsukkal

Su boruları gene tıkandı galiba [emoji6]

z

Tamam benim internette buldugum dinamit yanlis olmus. Siz fiyatii bulun da gorelim.

Bertan

Yuunus

"Z" hocam ulu orta patlayıcı satılmasa gerek, ancak MKE filan olabilir onlarda hayırdır derler.

mustafa_cmbz

madencilik ile uğraşıyorsanız ve patlayıcı sertifikanız varsa sorun değil her türlü tnt edinebilirsiniz.

nitrogliserin yapmak sorun değil fakat bunu kararlı hale getirmek sorun.Bunun için el yapımı patlayıcılar ev ortamında üretildiklerinden dolayı ansızın patlayabilirler.Kaldı ki nitrogliserin gibi çok hassas bir patlayıcıyı üretip tnt ye dönüştürmek ( kağıda yada talaş'a emdirmek) baya bir sıkıntı yaratabilir.

Hatta askeriyede yakın bir akrabamın görev arkadaşı süresi geçmiş tnt kalıplarını imha etmek için taşırken havaya uçtuğunu biliyorum ve haberlere  de çıkmıştı.

Bunun yerine daha kararlı plastik patlayıcılar tercih edebilirsiniz.tabi bununda üretim aşamasında rdx dedikleri kristallerden oluştuğu için üretimi meşakkatli ve sıkıntılıdır.

Askeri standartlarda üretilen patlayıcılar daha kararlıdır bunu unutmayın bulabilirseniz bunların üretim aşamalarını öğrenmek daha mantıklı.

Nitrogliserin üretimi çok basit ve bir o kadarda dikkat gerektiren bir iştir ona göre sonra benim gibi banyoda küveti parçalamayın.