St micro ürünü Lm317T kullananlar dikkat..

Başlatan My75, 16 Kasım 2014, 01:24:36

OG

Alıntı yapılan: My75 - 17 Kasım 2014, 18:47:58
satıcı şuana kadar şikayet almadım dedi demekki kullanan 18v üstü çalışmamış..Satıcıda şaşırdı,o hala orjinal ürün diyor ama St'nin st'side oluyor demekle yetindi.
"Yalancının ....  olsun" deyin bakalım ne olacak. Çok utanmaz, haysiyetsi, adi bu adamlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Bu şaşırma işini iyi çalışmıştır. herkese aynı şekilde şaşırabilir.
müşteriler birbiriyle irtibatta olmayınca sadece kendisine denk geldi zannedebilir.

ahmetbudak

zamanında az mı? çektik motorola RF amplifikatör paletlerinden 10Watt lık amp.leri birleştirip çalıştırmaya kalktığımızda gerekli gücü alamıyorduk en sonunda
kazançları standart dışı paletleri kendi ülkelerinden başka ülkelere pazarladıkları itirafını ikinci üçüncü ağızlardan itiraf etmişlerdi.

My75

Alıntı yapılan: OG - 17 Kasım 2014, 20:19:43
"Yalancının ....  olsun" deyin bakalım ne olacak. Çok utanmaz, haysiyetsi, adi bu adamlar.

Gerçekten aslında insanlarda artık biraz ar olmalı,kardeşim madem yan sanayi vereceksin bir sor değilmi? Neymiş milletimiz hep ucuz mal istiyormuş,iyi tamamda çok önem teşkil etmeyen ürünlerde insanların ucuz ürün istemeleri normal ama Lm317 gibi regülasyon görevi yapan bir entegrenin nelere mal olabileceği ortada,ya ben bunu 5v olarak kullanıpda ttl seviyedeki oldukça pahalı entegreleri kucağıma almış olsam ne olacaktı? Düşünün kullandığım kartta 16F877A,74hc4066,75176 var,pic harici mühim değil ama sonuçta o karta yerinde müdahale yapamazdık,hepsini toplayıp tamir için adamlarıda bekletemezdik çünkü interkom sistemi,mecburen bir o kadar daha imalata geçecekti..

Aslında sevdiğim insanlar olmasa diyecek laf çok ama belkide benim yumuşak yüzlülüğümdendir,zaten bu yüzden hep kaybeden taraftayım..Halbuki bana şuan çok iş çıktı,Lm317t ile düşürülen 13.85 volt ile 12v telekom röleler sürülüyor sadece ve bu gerilimde 7805 ile pic ve diğer entegreleri besliyor..Şimdi 75176 entegreleri anormal şekilde bozulmaya başladı,usart girişini sıfıra çekmiyor ama data hattını 2v civarında gerilim ile sabit tutup kilitliyor..Röleler uzun süreli akıma maruz kalmadıkları için(gün içinde bir kaç kez ortalama 1dk aktif) ordan biraz yırtabilirdim diyeceğim ama içime sinmez yine,75176 nın bu şekilde arıza yapmasını 7805 e girişine gelen 22volta bağlıyorum artık..Bazı binalar 24 bazıları ise 15 katlı ve her katta dağıtım modüllerimiz var,şimdi işin yoksa lm317'leri değiştir yoksa çok gelir giderim..

Aslında satıcıdan çok kendime kızdım çünkü hata bende,paketinden şüphelenip orjinal olsun demeliydim gerçi 7805 orjinal olduğu içinde aklıma gelmedi..

Mesela bazı ürünlerin orjinal olmadığını biliyordum,lm386 ve njr2267 gibi fakat bunlarda hiç sorun yaşamadım..Bilerek sadece Lm386 yı istemiştim çünkü orjinali 0.24$,yan sanayi ise 0.08$ idi,test yaptım sorun çıkmayınca kullanım su ana kadar ama diğer entegrelere belkide orjinal parası ödüyoruz ama hep yan sanayi çakıyorlar ki bundan sonra çok dikkat edeceğim..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

एक होना

hocam tüm LM317 leri toplayıp türkiye temsilcisine gönder. ben kullanamadım belki siz kullanırsınız diyede not iliştir bence.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: mistek - 16 Kasım 2014, 21:15:10
Alt katmanlara zarar vermeden kılıf en kolay nasıl kırılır?
Ben birkaç kez çekiçle, penseyle denedim olmadı, tamamen dağılıyor.
Hocam olabildiği kadar diyelim.
Ne kadar inceleyebilirsek o... Yoksa bunun için alet edevat alacak, onu takip edecek durumumuz yok.
Ama birkaç tane numuneyi kırıp incelemek, açıkçası faydalı diye düşünüyorum.

z

Kesin garantisi yok ama malzemeyi duzgunce acmak icin;

Bacaklari mengene agizlarinin arasina dik olarak sokun plastik govde mengene cenelerine tam otursun. Mengeneyi sikin.

Simdi en yukarida bakir sogutucu var.

Maket bicaginin keskin kenarini tam bakir sogutucu ile govde arasindaki birlesme noktasina yatirin.

Cekicle maket bicagina vurun.

Genelde cok duzgun aciliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhan1500

Seri üretim yapılan işlerde mümkün olduğu kadar ürünün yerel distribütöründen malzeme alınmalı olarak düşünüyorum.Ne yazıkki Türkiye'de en güvenilir dediğimiz firmalarda bile bu sorun çıkabiliyor.
Ürünü ucuzlatıp daha çok kazanma adına nereden geldiği belli olmayan ürünler alıp sonra sahada yaşanabilecek bir problem bizlere çok daha pahalıya mal olmaktadır.%5 kazanacağız diye %95 zarar etmeyi göze
almak mantıksızlıktır.

Bu gibi problemlerin bir kısmıda biz tasarımcılar tarafından ürün tasarımı tamamlanıp komponentlerin eksik bilgi ile üretime iletilmesinden kaynaklanmaktadır.Tasarımcı açısından aşağıdaki maddelere dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum;

1-Tasarım yaparken kullanılan direncine kadar nereden alındığı,üretici kodu elimizde olmalı.Mümkünse malzemeleri Digikey gibi yüksek güvenirlikli yerlerden temin edin.

Muhtemel bir hata senaryosu:

Elinizin altında olup 1/2W olarak bildiğiniz bir 1206 direnç aslında 1W olabilir.Sizin sıcaklık testlerinizde bu direnci bilmeden 1W olarak kullandığınızdan ürün testlerden geçmiş ama siz
üretime bu direnci 1/2 W olarak vermişsinizdir.Ürün üretilir sahaya gider ilk 1000'lik partide problem yoktur.İkinici 1000'lik partide ürünlerin bir kısmı daha sıcak bir iklimi olan bölgededir ve sizin
cihazınızdan problemler ortaya çıkmaya başlar.O yüzden ürün tasarımı yapılırken kesinlikle direncine kadar kodlu ürün kullanılması gerekmektedir.

2-Tasarım sonu üretime bu kodlar üretime eksiksiz verilmeli.

3-Ürünü üretime teslim ederken elinizde kesinlikle verdiğiniz kodlarla testleri yapılmış bir cihaz olsun. Satın alma kaynaklı sahada yaşanabilecek bir problemde sizi koruyacaktır.

JOKERAS

Dikkat din,sorunluolanın soğutucu metali diğerine göre incedir.
Ve bunlar kullanılan elektronik cihazlarda saçma şekilde arıza yapmış olarak geliyor.
Mesela,ilk an normal çalışıyor +5v tamam bir müddet sonra çıkış voltajı 2-3v düşüyor.
Bazen günlerce çalışıp bir ripil yapıp sistemi sapıttırıyor vs.
So89 kılıflı almıştım,v in range 32v yazıyor ama 24v verince sapıtıyordu.
Aynı devreye kaliteli sot23 78l05 taktığım zaman 38v V inde bile stabil +5v veriyor.
Yani demem oki,piyasa çan,çin,çon malzemelerele dolu,seri üretimde çok büyük sorun çıkartabilir,dikkat etmek gerek.
Karaköy'deki malzemeciler öyle çakal olmuşlarki,(istisnalar hariç) kırktane yalanı aynı anda söyleyebilecek yetenekteler.

diot

Ben daha önce st nin lm317 entegresiyle 1.5 30 volt ayarlı yapmıştım bir sorun olmadı uzun zamandır çalışıyor. sanırım orjinal diye patatesleri satıyorlar. Birde satıcılara fazla güvenmeyin, satabilmek için  hertürlü yalanı söylerler . Ben 2N3055 (NPN) in orjinal diye PNP olanını bile aldım.

एक होना

Alıntı yapılan: diot - 18 Kasım 2014, 13:28:47
Ben 2N3055 (NPN) in orjinal diye PNP olanını bile aldım.

@diot hocam belki iki model üretmişlerdir :) npn ve pnp olarak :)

işin şakası bir yana malzemeciler zerzevatçı oldu gibi

ahmetbudak

aşağıdaki adresteki fiyat 26 tl
http://www.direnc.net/index.php?do=catalog/results&q=lm338k
arkadaşım piyasadaki elektronik malzeme satanlardan LM338K yı 5 TL ye almış aradaki fiyat farkı izah edilir gibi değil

bu iş TV de bal reklamı yapıp satanların işine döndü herhalde

lojikmemo1

Merhaba

Konu tam olarak başıma geldi. Kullandığım bir mosfette daha uygun fiyatlı olan bir parti aldığımızda malzemenin kasası biraz değişik gibi geldi ve bazı ürünlerde bu mosfet yanınca konuyu araştırdık.

ST ile görüşmelerimizde bize verilen bilgi; Bizim dünyanın bir çok yerinde fabrikamız var ve nereden aldıysanız oraya başvurun. O kadar.
Bizim mosfetlerin üzerinde de sizin resimdeki gibi MAR yazıyordu. Meğer mar moroccan demekmiş yani fas fabrikasıymış. Bu fabrikada üretilen ürünler daha az kaliteli oluyormuş. ST neden böyle bir şeye izin veriyor bilinmez ama biz o günden beri kaç makara mosfet yada 78XX iade ettik Allah bilir. ST ürünlerde CHN yazanlar dışında olanları kullanmazsanız sorun yaşamazsınız.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

My75

Evet dediğin gibi CHN yazan üründe kesinlikle sıkıntı olmuyor,aslında ben kaliteden kesinlikle kolay kolay ödün vermem,dirençlerimi bile bulursam Vishay bulamazsam Royal_ohm oda olmadı metal film alıyorum,hatta kart üzerinde boyaları akmasın yan yana daha düzgün dursun diye metal film yada marka kullanıyorum..

Lm386 dışında yan sanayi istemedim ama meğerse aldıklarımızın zaten yarısı yan sanayi ki marka logoları var diye ciddiye almamıştım,dün yine 24C256 aldım 200 adet,tanesi 3tl,üzerinde sadece AtmlU206 yazıyor,araştırdım Atmel datasheetinde 24C256 için bir kodmuş,umarım orjinaldir ve sorun çıkarmaz..

Kardeşim ağız tadıyla bir üretim yaptırmıyorlar cidden,iyi bir mal bulursun,aynı maldan bir daha bulamayız diye 10 alacağımıza 100 alıyoruz,bu nasıl iştir böyle..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

minicihazlar

Alıntı yapılan: lojikmemo1 - 18 Kasım 2014, 15:56:38
Merhaba

Konu tam olarak başıma geldi. Kullandığım bir mosfette daha uygun fiyatlı olan bir parti aldığımızda malzemenin kasası biraz değişik gibi geldi ve bazı ürünlerde bu mosfet yanınca konuyu araştırdık.

ST ile görüşmelerimizde bize verilen bilgi; Bizim dünyanın bir çok yerinde fabrikamız var ve nereden aldıysanız oraya başvurun. O kadar.
Bizim mosfetlerin üzerinde de sizin resimdeki gibi MAR yazıyordu. Meğer mar moroccan demekmiş yani fas fabrikasıymış. Bu fabrikada üretilen ürünler daha az kaliteli oluyormuş. ST neden böyle bir şeye izin veriyor bilinmez ama biz o günden beri kaç makara mosfet yada 78XX iade ettik Allah bilir. ST ürünlerde CHN yazanlar dışında olanları kullanmazsanız sorun yaşamazsınız.

Bunu direkt ST'nin söylemiş olma ihtimali yok, neden derseniz şöyleki bahsedilen Fas fabrikası sadece kılıf yapar, yani die üretmez, ki bahsedilen konu kılıfı değil die'ı ilgilendirir. Buyrun ST sitesinden ilgili kısım:

ST operates a worldwide network of front-end (wafer fabrication) and back-end (assembly and test and packaging) plants. ST's principal
wafer fabs are located in Agrate Brianza and Catania (Italy), Crolles, Rousset and Tours (France), and in Singapore. The wafer fabs are complemented by world-class assembly-and-test facilities located in China, Malaysia, Malta, Morocco, the Philippines and Singapore.

Karaköy'den almak yerine distribütörden alınan malzemeden böyle bir sorun çıktı mı? Eğer öyleyse hemen distribütörle iletişime geçiyorsunuz ve ilgili firma, ki burda söz konusu olan ST diyelim ilgili ürünleri incelemek için ister ve size bir rapor gönderir. Öyle çakma ürüne bakarak her zaman da anlaşılmıyor malesef. Benim başıma bir kez geldi böyle bir olay ve hemen bıraktım Karaköy'le çalışmayı. Prototip için Digikey, daha sonra adetli alım distribütör.

Ayrıca bu tür commodity denilen (ST gibi üreticiler böyle harcıalem ürünler için bu tabiri kullanır) ürünler için üreticinin üzerindeki yazıya falan bakarak kendi ürünü olup olmadığını söyleyemez, imkansız bu, ancak alıp test edip için açması gerekir. Bence yukarda bahsettiğiniz ST'nin "Hangi fabrikadan aldıysanız oraya başvurun" lafıda "NERDEN ALDIYSANIZ ORAYA BAŞVURUN" şeklinde söylenmiştir. Çünkü her şikayet edenin ürününü alıp inceleyip cevap dönseler çalışamazlar. Alış kanalına yönlendirmeleri gayet doğal birşey. Böylece kendilerinden geldiğinden de emin olmuş ve boşuna test olayına da girmemiş olurlar.

Kısacası sahte ürünler piyasanın başının belası ve her böyle ürünle karşılaşanın ilk tepkisi üzerinde üretici olarak amblemi bulunan şirkete oluyor. Halbu ki asıl suçlanması gereken bence orjinal ürün temini konusunda itinalı, özenli davranmayanlardır.

Benim patrona bunu anlatabilmem için bir kere bu sahte ürün sillesini yemesi gerekiyormuş, yedi ve artık benden çok dikkat ediyor ve aman pahalı olsun orjinal olsun daha sonra problem çıkmasın ayrıca problem çıksada muhattabım olsun diyor.