St micro ürünü Lm317T kullananlar dikkat..

Başlatan My75, 16 Kasım 2014, 01:24:36

My75

Arkadaşlar resimde gördüğünüz ürünler ST' ye ait,sorunlu olan çok başımı ağrıttı ve ağrıtmayada devam ediyor..18v üstünde giriş yaptığınızda hemen bozuluyor,şöyleki soket tipi klemens ile + - girişi yaptığınızda az bir ark ile hemen bozuluyor ve giriş voltajını tamamen çıkışa veriyor..Özellikle çıkışta 220uF bir kondansatör var ve ilk enerjide çektiği şarj akımı ilede bozulması dahada garanti durumda..

Fakat soldaki St'nin başka serisimi desem banamısın demiyor,ne yaptıysam bozamadım,30 volt veriyorum,kondansatörü enerji varken değdirerek şarj ediyorum yinede sorun çıkarmıyor..Ama diğeri datasheet'deki koruma diyotlarını dahi uygulasam 22 voltta hemen uçuveriyor..Fakat giriş voltajı sabit olsun normal 220v ile verdiğimizde bozulma oranı düşüyor (giriş ark yapmadığı için) fakat tamamen güvenilmez,büyük bir adı sanı bilinen bir 3000 dairelik bir sitede yaklaşık 1000 adet kullanıldıki arızalar başımı ağrıtmaya başladı,ama ne kadarı sorunlu seriden bilmiyorum..

Diyeceğim o ki bu bana tecrübe oldu aman siz dikkat edin..Halbuki giriş 18-24 volt arası çıkış 13.85v ve devamında 7805 ile çalıştırıyorum,5 voltta sıkıntı yok ama bilen bilir 7805 giriş voltajı (normalde 10v ama 12,14v kullanılabilir) aşırı yüksek oldumu 5v çıkışda alsanız diğer entegreler kesime gidebiliyor yada arızalanabiliyor..Bende 75176' lar etkileniyor şuan gördüğüm..

Şimdi ben şu durumda ST' mahkemeye versem haksızmıyım :)

Bir ürünü korumasız hiç bir şekilde bozulmuyor,diğeri ise her türlü korumada hemen arızalanıyor..Patates ürün diyeceğim ama orjinal ürün gibi,paketi ve
kendisi kaliteli görünüyor..   

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

HexfeT

Bu tip yaygın kullanılan ürünlerin alındığı kaynak güvenilir olsa bile patates olma ihtimali yüksek.

pea

Entegrelerin orijinalliğinden emin misiniz?

My75

Alıntı yapılan: pea - 16 Kasım 2014, 01:34:11
Entegrelerin orijinalliğinden emin misiniz?

Öyle olduğunu düşünüyorum,çubukları kutuya boşalttığım için örneği yok ama genelde patates ürünlerin ambalajları dahil oldukça dandik olur,bunun statik korumalı orjinal bir ambalajı olduğunu hatırlıyorum çünkü dikkatimi çeker genelde..Birde genelde metal kısımlardan çalarlarki bu oldukça iyi gibi..Fakat ürünler her ürün gibi Çin'den geliyor artık..Hani diğer ürün bozulsa tamam ark yaptırıyorum girişde yüksek diyeceğim ama diğeri kesinlikle bozulmuyor..İnanın kart üstünde bozulmaya sebep olabilecek bir şey varmı diye deneye deneye 10-15 tane bozdum ama diğeri bozulmuyor,üstelik sırayla denedim..

pea

En güzeli bu fotoğrafları ST'ye mail atın. Orijinaller mi değiller mi söylesinler.
Ona göre distribütörle hesaplaşırsınız.

My75

Alıntı yapılan: pea - 16 Kasım 2014, 01:48:53
En güzeli bu fotoğrafları ST'ye mail atın. Orijinaller mi değiller mi söylesinler.
Ona göre distribütörle hesaplaşırsınız.

Evet dediğini düşündüm aslında,sorunu yeni çözdüğüm için henüz distribütör ile görüşmedim.. Ti yada fairchild deneyeceğim,umarım onlarda da sorun çıkmaz..

OG

Patates dir.
ST den daha kaliteli linear regüle elemanı kullanmadım bugüne kadar.
Isınsa bozulmaz, kısa devre olsa bozulmaz....
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

My75

Alıntı yapılan: OG - 16 Kasım 2014, 02:41:19
Patates dir.
ST den daha kaliteli linear regüle elemanı kullanmadım bugüne kadar.
Isınsa bozulmaz, kısa devre olsa bozulmaz....

Üstadım resmi St'ye gönderdim,çatpat ingilizce derdimi anlattım,patates ise yapacak bir şey yok ama bana pek öyle gelmedi..Onlar ya sahte diyip geçiştirecekler yada araştıracaklarmı göreceğiz..Diğer ürün dediğin gibi neler ettiysemde bozulmadı,ama patates çıkarsa vay .......... haline..

OG

Daha önce MOSFET hakkında konuşulmuştu. Elemanın tipinden belki zor ayırtedersiniz ama paketlemesi (çubuklar) berbat olduğundan hemen kendini ele veriyor.

https://www.picproje.org/index.php/topic,52559.msg399662.html#msg399662

http://postimg.cc/image/oirrj0bhn/

t2

Peki korsan üretici, elemanı benzetiyor da paketi niçin benzetemesin? Paket daha mı zor?

OG

Değil tabi. Benim şahit olduğum bir durum. Parametrelerden yanlızca birisi. Birde ona bakılmasında fayda var.

Bir husus daha var, imalat sonrası testleri geçemeyen malzemeleri ele geçirip satanları duyuyoruz. LED de bunu çok yaşıyoruz. Onun gibi de olabilir. Yani gerçekte ST dir ama imalat hatası ürün olabilir.

HexfeT

Alıntı yapılan: OG - 16 Kasım 2014, 17:05:05
Bir husus daha var, imalat sonrası testleri geçemeyen malzemeleri ele geçirip satanları duyuyoruz. LED de bunu çok yaşıyoruz. Onun gibi de olabilir. Yani gerçekte ST dir ama imalat hatası ürün olabilir.

Buna bizzat şahidim. Bir dönem çalıştığım firma HD4870 ATI GPU'lu ekran kartı ithal etti. Marka önemli değildi, çünkü kartlar ATI nin kendi üretimi referans tasarımdı. Birebir aynı fabrikadan çıkmış başka marka kartlarda sorun yokken bizim markanın kartlarının en az yarısında GPU bozuldu.

Tek açıklaması ATI'nin testleri geçemeyen gidici GPU'ları çöpe atmak yerine kartlara basıp bir şekilde elden çıkarmış olması.

Erol YILMAZ

Malzemeyi kırarak, renk, die büyüklüğü, wirebond kalınlığı vs gibi görsel karşılaştırmalar yapabilirsiniz
İlla ki pahalı laboratuar  ekipmanlarına gerek yok bunun için.

mistek

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Kasım 2014, 21:12:56
Malzemeyi kırarak, renk, die büyüklüğü, wirebond kalınlığı vs gibi görsel karşılaştırmalar yapabilirsiniz
İlla ki pahalı laboratuar  ekipmanlarına gerek yok bunun için.

Alt katmanlara zarar vermeden kılıf en kolay nasıl kırılır?

Ben birkaç kez çekiçle, penseyle denedim olmadı, tamamen dağılıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

My75

Evet sorunlu olanın ambalajı orjinal ürüne göre daha dandik çıktı,satıcı şuana kadar şikayet almadım dedi demekki kullanan 18v üstü çalışmamış..Satıcıda şaşırdı,o hala orjinal ürün diyor ama St'nin st'side oluyor demekle yetindi..Aynı zamanda 1.kalite ürünlerin,her zaman öncelikli ülkelere verildiğinide söyledi..Çok şaşırmadım,heleki kendi memleketimdeki gıdaların bile en iyisini yurtdışına kalanının bize verildiği bir ortamda hiç şaşırmam..

Bence Çin'de üretilen testten geçmemiş bir takım ürünler sanırım dönüşüme gitmesi yerine el altından gizlice satılıyor ki ambalajı bunu kanıtlıyor,çünkü sorunlu ürünün malzeme kalitesi çok iyi,orjinalden farkı sadece üzerindeki yazılar..

Özellikle ST'nin barkodlu kutusundan aldım bu seferki iyi ders oldu bana..