Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

C# Karmaşası

Başlatan sayment, 17 Kasım 2014, 18:47:28

sayment

Merhabalar,
C# öğreniyorum fakat bu sınıf, nesne, obje, olay vs. bunların mantığını tam oturtamadım. Yani kafamda bu kavramlar ile eşleştirebileceğim somut bir şey oluşturamadım. Bir de herşeyi fazla basitleştirmişler bence daha karmaşık olmuş, kafam karışıyor. Bu karmaşayı çözmem adına tavsiyeleriniz nelerdir? Ve bahsettiğim kavramları anlamama yardım edecek somut örnekler içeren bir kaynak var mıdır bildiğiniz?

Recep METE

Youtube'da C# ile ilgili  video dersleri izle .Aralarında öyle mükemmel anlatımlar var ki anlamamak mümkün değil.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

kantirici

Öncelikle nesne yönelimli programlama hakkında bilgi edinmek şart. Nedir, neden ihtiyaç duyulmuş v.s.

ArifAhmet

Açık akademi'yi dene. Ayrıca bunu programlamadan bağımsız düşün. Mesela saat bir nesnedir. Saatin alarmının çalması bir olaydır. Ve saat zaman sınıfının içindedir.
Yaşasın Open Source!

sayment

@semfero
Daha önce örnek videolar izledim fakat hepsi kodlama ile alakalıydı. Kodlamada, algoritmada bir sıkıntı yok çok şükür. Aradığım somut örnekler ile meseleyi kafamda tam olarak oturtabilmem.

@kantirici
Amacım tam olarak bu zaten.
Daha önce yazdığım gibi somut örneklerle olayı kafamda şekillendirebilmek. Bir sorunla karşılaştığımda neye ihtiyacım olduğunun çıkarımını yapabilmek. Yada Microsoft'un sitesine girdiğimde nereye bakmam gerektiğini bilmem gerek. Veya neyin hangi amaçla kullanıldığını anlamalıyım. Bunu öğrenmek istiyorum. Bunları öğrendikten sonra gerisini kendim çözerim zaten.

@ArifAhmet
Açık akademiye kayıt olmuştum. Benim için fazla uzun soluklu olacağını düşünüyorum. İhtiyacım olan mantığı oturtup bir dilden diğerine geçiş yapmak. İlerleyen zamanlarda fırsat buldukça ilgilenmeyi düşünüyorum.
Teşekkürler.

barisertekin

Alıntı YapBenim için fazla uzun soluklu olacağını düşünüyorum. İhtiyacım olan mantığı oturtup bir dilden diğerine geçiş yapmak.

Derken? Nerden nereye geçiş? Amaç bütün dilleri öğrenmek mi?

Bugün, 9 dil bilen Prof. Dr. Osman Toure tuvalet temizliyor diye bir haber okudum :)

ArifAhmet

@sayment Önemli olan tüm dilleri veya bir dili uzman seviyesinde bilmek değildir. Önemli olan Programlama Bilimini bilmektir. Programlama bilimini bilirsen tüm dillerde programlama yapabilirsin. Yapman gereken tek şey google'ı açıp anahtar kelimelere bakmak.
Yaşasın Open Source!

sayment

Pc ve mikrodenetleyici programlama ile uğraşıyorum zaten. İstediğim algoritma yada programlama öğrenmek değil. Nesneye yönelik programlamayı, kavramlarını ve ne zaman neye ihtiyacım olacağını, nasıl kullanacağımı öğrenmek.

t2

Karmaşa diye bir şey yok. her şey hap gibi yapılmış

C# başlangıç seviyesi için ucuz bir kitap işinizi fazlasıyla görecektir.
Bu kitaba biraz bakıp olayı kavradıktan sonra o kitap artık gerekmeyecektir. tahminen bu kitap size 1 hafta yeterli olur. sonra başka birine hediye edebilirsiniz.

c# ile 2 string nasıl karşılaştırılır? bunun gibi basit bir konuyu google dan hemen bulabilirsiniz. Bir de visual studio ile birlikte isteğe bağlı kurulan  help gibi bir şey var. deryaa deniz. müthiş yardımı oluyor. fazla yer tutuyor diye kurmamıştım şimdi pişmanım.

baran123

c# ile ilgili çok fazla kaynak var istemediğin kadar hatta dur sana bir link vereyim o adamın videolarını sırayla takıp et bayağı var zaten access i bitirsin onunla

Microsoft Visual Studio 2010 Genel Yapısı Ders 1 -- www.csharpvideoluders.com --

Bu birinci ders olması lazım admın kanalına gır hepsı var orada

ArifAhmet

Ben Nesne Yönelimli Programlama çalışırken 3 ay kadar aralıksız çalıştım ama sonuç 0. Sonra açtım MehmetX'i dinledim. Adam işinin hakkını veriyor. Burdan ona çok teşekkür ediyorum.
Yaşasın Open Source!

mir_as82

Hocam sinif demek, bir evin plani demek (blueprint), bu evi somut hale getirmek onu nesne yapmak demektir. Artik plan olan tasarim olan soyut şey, somut hale gelir ve object olur.
Sinif deyince tasarim aklina gelsin.
Nesne ile obje ayni şey.
Object oriented programming in mantigi su 4 kelimede saklidir.
Abstraction
Polymorphism
Inheritance
Encapsulation

Sinif aslinda C deki struct un guclendirilmis halidir. Sinifin nesneleri ve o nesneleri manipüle eden fonksiyonlar ayni yapida verilmiştir.

t2

Alıntı yapılan: ArifAhmet - 17 Kasım 2014, 20:54:12
MehmetX'i dinledim.
O kim? nasıl dinleyebiliriz? Google MehmetX hakkında da pek bilgi çıkmadı
http://www.mehmetx.com/

ArifAhmet

@t2 hocam MehmetX ya efsane.
Yaşasın Open Source!

t2

MplabX gibi olsa gerek :)