ir2110 sorun oldu bana

Başlatan robomaster, 21 Kasım 2014, 18:05:07

bayelektronik

hasankara bu driverların nasıl çalıştığını iyice açıklamış bende 1-2 ekleme yapıyım. eğer bldc motor süreceksen ir2109,2184 tarzı driverlar kullanamazsın ir2110 yada daha bağımsız tlp250 gibi driverlar kullanırsın.dc motor süreceksen bu driverlar çok daha uygun.half bridge olmadan tek yönde döndürmeyi tek mosfetle yapabilirsin fakat frenleme yaptırtamazsın motor sürekli sürüklenir vaziyette döner.

robomaster

Alıntı yapılan: bayelektronik - 05 Aralık 2014, 14:34:08
hasankara bu driverların nasıl çalıştığını iyice açıklamış bende 1-2 ekleme yapıyım. eğer bldc motor süreceksen ir2109,2184 tarzı driverlar kullanamazsın ir2110 yada daha bağımsız tlp250 gibi driverlar kullanırsın.dc motor süreceksen bu driverlar çok daha uygun.half bridge olmadan tek yönde döndürmeyi tek mosfetle yapabilirsin fakat frenleme yaptırtamazsın motor sürekli sürüklenir vaziyette döner.

Half bridge de frenleme nasıl oluyor, simertik kaynak sayesinde mi?

Ya da söyle sorayım bide :
Half bridge de hem yom hem de frenleme varsa neden full bridge ihtiyac duyuluyor o zaman?

justice_for_all

half bridgede yon kontrolu yoktur.

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

robomaster

Alıntı yapılan: justice_for_all - 07 Aralık 2014, 21:28:31
half bridgede yon kontrolu yoktur.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Eğer motorun 1. ucu half brigge diğer ucu (2.uç olsun bu)  kaynağın ortasında olursa. Yani 1.kaynağın + sı high side drain de , 2. kaynağın - si low side sourcede. 1.kaynağın - ile 2.kaynağın + sı motorun 2.ucunda yani. O zaman yön ayarı yaparsınız.

(Yani sizin gönderdiğiniz şemada motorun yukarı bağlı ucunu söküp battery yazan yere bağlayın.
Sanki 2 battery varmış gibi.
O zaman yön kontolü yaparsınız.

justice_for_all

anladim bu sekilde dedigin.

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

justice_for_all

simetri kaynak aramaktansa full bridge yaparim tek kaynakla yaparim ben olsam.

robomaster

Alıntı yapılan: justice_for_all - 07 Aralık 2014, 22:12:53
simetri kaynak aramaktansa full bridge yaparim tek kaynakla yaparim ben olsam.
Evet. Doğru söylüyorsun. Senin verdiğin şemada motorun dönmesi için low side iletime geçmesi yeterli.
High side firenleme için mi? Kafam karıştı? Ne diyorsun?

justice_for_all

ilk verdigim semada B frenleme demek.high side mosfeti iletime gecirerek frenleme yapilir.

robomaster

Alıntı yapılan: justice_for_all - 07 Aralık 2014, 22:19:11
ilk verdigim semada B frenleme demek.high side mosfeti iletime gecirerek frenleme yapilir.

Anladım. Yani high side iletime geçerken  için source boşta olabilir. O zaman o devre hem hız kontrolü ve hem de frenleme. Teşekkürler.
High side kafamı karıştırmıştı.