Bozuk power supply tamir

Başlatan Maxim, 26 Kasım 2014, 16:03:11

Maxim

elimde bozuk bir ps var
12 volt çin malı birşey
birkaç kere kullandım hemen bozuldu

çıkışta 12v var ama akım yok, sürekli cırrr diye ses çıkarıyor
önce hangi elemanlara bakmamı tavsiye edersiniz?

http://i.hizliresim.com/EEGOAD.jpg

oguztkn

Siyah büyük kondansatörlerden birinin tepesi şişik gibi gözüküyor bir kontrol et istersen

K46

Çıkış tarafındaki kondansatörler bozulur genelde.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

FxDev

Çıkış diyotu gitmiş olabilir aksi halde böyle ses çıkması pek mümkün değil gibi.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Maxim

fxdev
doğru tahmin etmiş olabilirsin
yukarıdaki kasaya monteli to220 kılıfındaki diyottan geliyor zaten sanki ses
bugün söküp bakarım

M_B

@Maxim Hocam;
Cıkış diyodunu kontrol edin ama bozuk olduğunu sanmıyorum.  ( Benim düşüncem. Bozuk olunca 12V vermez acık devrede/kısa devrede olsa )
Birde entegrenin etrafındaki kondansatorleri değiştirin.
Bahsettiginiz ses Mosfetin istenilen frekans ta sürülmemesinden  olabilir.
Ayriyeten çıkış taki kondansatorleri de kontrol edin.

Sonucu bekliyoruz

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

FxDev

Hocam ses kesinlikle trafodan geliyordur. Bana sanki peak akım limitine takılıyormuş gibi geliyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Maxim

çıkış diyodu sağlam
çıkış kondansatörleri sağlam
tüm diyotlar sağlam
to92 kılıf transistorler sağlam (c serisi birşey x3 adet)
çıkış transistorleri sağlam (to220 fast npn j13009-2)

kopuk yol vs yok ,patlak çatlak eleman yok
pcb sellozik tinerle temizledim

sonuç yok

M_B

hocam entegre cevresindeki kondansatorleri değiştirdiniz mi ?
Trafonun ayak diblerini de kontrol edin.
Şu an aklıma başka bir şey gelmiyor.

mesaj birleştirme:: 27 Kasım 2014, 15:14:34

Mosfetin source ayagına bağlı 0 ohm gibi direncler oluyor onları olctunuz mu deger değiştirmiş te olabilir.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Maxim

çıkışta j13009-2 diye npn transistorler var

küçük kondansatörlere bakmadım

polleme

O, bu, derken geriye bir şey kalmadı zaten. Entegre pwm çıkışı, trafo sürme devresi ve trafo çıkışlarını osiloskopla incelemek fikir verecektir. Bu şekilde sistematik gitmek daha doğru olmaz mı? Daha önce bu tür bir devre tamir etmediğimden en çok hangi parçalar arıza çıkarır bilmiyorum ama yapsam öyle yapardım.

justice_for_all

Çıkış kondansatörlerin değerlerinin ölçülmesi gerek akım yoksa büyük ihtimalle kondansatörün değeri oynamıştır veya bozulmuştur.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Maxim

çıkış kondansatörleri sağlam

KA7500 örnek devresi ile bundaki biraz farklı yapıda
11. ayak gnd gibi duruyor acaba çıkış yandımı ?
8. ayaktaki skop sinyali aşağıda

z

Guc kaynaginin cok basit bir arizasi var. Bulmak sana dusuyor. Primer tarafinda sorun olma ihtimali cok dusuk. Bu kismi simdilik elemek gerek.

Sorun sekonder tarafinda gorunuyor. Bir malzeme arizalanmis ve guc kaynagini asiri yukluyor. Primer taraf asiri akimi farkediyor ve pals vermeyi kesiyor.

Isin garibi 12v cikis aliyor olman.Tamam akim cekemiyorsun ama 12v var.

Bu durumda benim aklima su geliyor.

Trafonun tek bir sekonderi yok. Bir baska cikisi daha var. Bu cikis belki guc kaynaginin kendisi icin lazim belki da kutunun disina cikan bir baska voltaj daha var.

Bence sorun bu kisimda. Yani yardimci voltaj veren devre muhtemelen onun dogrultma diyodu kisa devre. 12v cikisi bu nedenle 12v cikartiyor ama ikinci sekonder asiri akima neden olup guc kaynaginin korumaya gecmesine neden oluyor.

Bu gibi durumlarda kagit kalemi alacaksin ve sekonder tarafin semasini cikartacaksin. 1 saatini almaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diversant

1uF lık kondansatoru ölçtünmü.Değeri düşmüş oşabilir.Bir de 1kV luk kondansator olacak 2W direnç ile seri bağlı