Kırmızı Flux

Başlatan trinity, 27 Kasım 2014, 15:33:18

trinity

Arkadaşlar piyasada çok çeşitli fluxlar var, bunlardan kırmızı olanları biraz ucuz, fluxlar da renk farkı neyi belirtiyor? Hangileri iyidir?

Kabil ATICI

İçindeki malzemeyi. Sanırım kırmızı olarak tanımladıkların reçine esaslı olanlar. Kendi ürettiğim kartlarda oları kullanıyorum. Koruyuculuğu iyi. Lehimlerken dikkatli olmak gerekiyor fazla uğraşılırsa yanmaya başlıyor. DİP, SMD farketmeden kullanıyorum. Hatta smd entegreler için ek olarak bile kullanıyorum. İspirtoda çözülmüş reçine olarak biliyorum.

Diğer renksiz olanlar hakkında bilgim yok.
ambar7

ahmetbudak

renksiz olanların temizlenme ihtiyacı daha az oluyor biraz daha kaliteliler (bu durum fiyata da yansıyor) yüzey montajlı (smd vs )tamiratı ile profesyonelce uğraşanlar Renksiz olanını kullanıyor.

Karamel

hocam benimde bir sorum olacak. ben lehim pastasi ile flux in farki nedir ve nerelerde daha cok biri yada oteki tercih edilmelidir bilmiyorum. flux ile lehim pastasinin farklari nelerdir?

Kabil ATICI

İçerik ve yoğunluk.

Flux ile bastığın kartı kaplayabilirsin, bu hem kartın kararmasını önler, hemde lehim işini kolaylaştırır.

Pasta daha ziyade lehimlenen yüzeyin temizlenmesinde işe yarar. (içeriğinde asit olma ihtimali var).
ambar7

Karamel

hocam bende su pastadan var.

once havyami bu pastaya degdiriyorum. ucu hemen gumus rengi gibi oluyor. guzellesiyor. (Sanirim havyamda pastadan hoslaniyor) sonrada lehim yapacagim yere kolayca lehim yapabiliyorum ama lehim yaptiktan sonra lehimlenen pad in etrafi siyah renkli pasta artiklarindan oluyor. buda guzel durmuyor. sanirim bu asamadan sonra pcb yi tinerle silmek gerekiyormus. bu yaz bunu deneyecegim.

flux nasil birsey hic bilmiyorum.....  :-\

trinity

Pasta oksitlenmiş kablo uçları ve metal yüzeyleri içindeki asitiyle temiizliyor ve lehim tutmaya hazır hale getiriyor, ama sürekli pasta kullanınca bu asit havya ucunu bozuyor. İyi temizlemezsen kalan pasta artıkları lehimi ve plaketide zamanla bozar.

Öncelikle ısı ayarlı bir havya ve ıslak sünger kullanmalısın.

Kabil ATICI

Normalde lehim teli içinde  kanallarda pasta mevcuttur. O yüzden lehimleme esnasında pasta kullanman gerekmiyor.  Lehim yapmayı öğrenmek gerekiyor.

Flux kullanırsan kartın böyle görünüyor, ve lehimleme esnasında  sadece havya ucunu ıslak süngerle temizleyip, önce lehimlenecek yeri ısıtıp lehimi öyle veriyorsun. Bu şekilde soğuk lehim olmasını engellemiş oluyorsun. Lehim havyanın ucunda değilde pad üzerinde erimesi gerekiyor.
ambar7