Proje: D-Class Amplifikatör Yapıyoruz!!

Başlatan FxDev, 28 Kasım 2014, 23:37:45

t2

ADCden sesi almak sorun değil. 44kHz örnekleyince yeterli kalite elde edilir. CD kalitesi.

Bunu ayrıca dijitale çevirip dinleseniz yeterli kalitede duyarsınız.  BU kadarını denemeye bile gerek yok. Olur. Yaparsınız.

Sesi işlemek için ne kadar süre geçecek?
İşlenip de ne yapılacak?
Acaba yeni örnekler gelmeden işlemeyi tamamlayabilecek misiniz? bufferlar biri dolarken diğeri işlenecek..

Denenecek kısım bu olsa gerek.

robomaster

Alıntı yapılan: robomaster - 07 Aralık 2014, 21:22:34
DAC çıkışı analog. Analog sinyal ile mosfetleri nasıl süreceğiz (bana mümkün gelmiyor eğer mosfetleri lineer (aktif) bölgede çalıştırmayacaksak)  o kısım konusunda aydınlatırsan.

Neden DAC ona bir izah lütfen. Ona göre mcu seçelim.

Karamel

Alıntı yapılan: robomaster - 07 Aralık 2014, 21:46:12
Neden DAC ona bir izah lütfen. Ona göre mcu seçelim.

hocam emin değilim ama belki pwm + filtre de olabilir?

FxDev

DAC'ın nedeni şu:

Ben şimdi sesi kısmaya çalışacağım sesi kısarken küçük sinyallerde kayıplar oluşacak, acaba bu kayıplar benim çıkışımı nasıl etkileyecek seste kayıplar olacak mı?
Bunun yanında diyelim alçak geçiren filtre yapıp sadece bas sesleri çıkışa verebilecek miyiz? Ya da üst geçiren filtre yaparak tiz sesleri?

Bu analog sinyalin çıkışını 50W D classa verip deneyeceğim, ses alçaltıp kısma bas/tiz ayarını. Amacım bu işte anlaşılmayan nesi var ki.

@t2: İşte örneğin benim kullanacağım işlemci 48MHz, 44 demeyelim de 50kHz de bir örnekleme yapacak olursak, 20us'de işlemlerin bitmesi gerekiyor. Bakalım süreler bunun için yeterli olacak mı? Eğer bu olmazsa STM32 seçmemin nedeni ortaya çıkacak, standart kütüphanesi birbiriyle uyumlu olduğu için STM32F4xx'e geçerim 168MHz'e yükselirim. Ya da bu çok gelirse STM32F1xx'e geçerim 72MHz.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

Sesi kısarken kayıp oluşması PWM çzönürlüğü ile ilgili direkt.

Süper bir fikirde getirdin aklıma :
Bass ve tiz filtreleri pasif değilde, örneklenen sinyal üzerinde yapmaya çalışsak. Bu sefer sub-bass için ayrı diğer kanallar için ayrı pwm çıkışı ve işlemci gücü gerekir ama mcu da yazılımla nasıl yapacağız bu filtrelemeyi. Süper bir şey olur du ha... :)

Sesi örnekle, pwm e çevir. Filtreden geçir. Elimizde sadece bass seslere ait pwm sinyali kalsın. Hocam koptum şu an :)
İş nerelere geldi...

mesaj birleştirme:: 08 Aralık 2014, 12:18:59

DSP konusuna baktımda, metematiği biraz biliyorduk onu da unutmuşuz.

FxDev

İşte benim öğrenmek istediğim de bu. Aslında bu işleri az çok kapınca biraz telsize sarıp SDR yapmak var. Sonra buradan senle net üzerinden değil telsiz üzerinden konuşuruz ;)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

robomaster

http://web.itu.edu.tr/~bdogan/dersler/tetu1314/TETU-SayisalFiltreler.pdf

Yukarıdaki döküman oldukça açıklayıcı. Filtre ve Z dönüşümleri anlatmış. Pratiğe nasıl döküleceğini bilen varsa bir adım önce çıksın.

mistek

Sayısal İşaret İşleme dersini daha dikkatli dinlemem gerekirdi...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

robomaster

Alıntı yapılan: mistek - 07 Aralık 2014, 23:41:34
Sayısal İşaret İşleme dersini daha dikkatli dinlemem gerekirdi...

Dersleri sadece teorik anlatmışladır, genelde pratik uygulamalardan bahsedilmez.
Bu sebeplede ya nasıl kullanıldığı bilinmez yada çabucak unutulur.

FxDev

Merak etmeyin ben hepsini günlük hayatta bire bir kullandığım için hepsini hatırlıyor sayılırım :)
Çok matematiğe boğulmadan işlemlerin çözülebildiğini göreceğiz ama yukarıdaki notu bir okumak gerekiyor onu anlamadan yapacağımız işlemleri anlamak zor olacaktır.

FxDev

ESP8266 ile şimdilik işim bitti.

Bugün line out çıkışını inceleme fırsatı yakaladım bilgisayarın. Enteresandır çıkış 18kHz sonrasında çıktı vermiyordu. Bilgisayardan kaynaklanıyordur büyük ihtimalle.
Bunun yanında çıkış gerilimi +-1.2V yani peak to peak 2.4V civarındaydı. Bu arada AC sinyal çıktı olarak veriliyor. Yani bir level shifter gerek görülüyor. Simülasyon programında bu line'nın çıkışını ADC'ye uyarlayacak bir devre tasarlayabiliriz.

Bu konuda deneme yapan var mı?

FxDev

Arkadaşlar kolay gelsin. Projeye ilgi kalması sanırım!

Line in girişini aşağıdaki şekilde yaptım. Butterworth filtremizi de ekledim yüksek frekansları elimine etmek için.
Giriş sinyali ne olursa olsun 1.65V üzerine binecek. Giriş sinyalimizin maksimum gerilimi 1.5V civarlarında olur diye düşündüm. Devreyi test eden arkadaş skop görüntüsü koyarsa sevinirim. Bundan sonra ise sesi işlemciye gireceğiz. Opampı 5V ile besleyebilirsiniz. LM358 yeterli gibi gözüküyor bu iş için.

t2

Line girişini niçin filtre ediyoruz?
Zaten ses frekans bandında sinyal gelmiyor mu?
Sesin kalitesini azaltmak mı istiyoruz?

İşlemci adc girişine DC bias ekleyelim. Beslemeyi  2 direnç ile bölerek olabilir. 
10k.. civarı dirençler ile böldük ve bu noktada(ADC girişinde)  1Vdc olsun.
Sonra gelen line sinyalini 470nF ile girelim.  bilgisayardan ve çeşitli audio cihazlarından çıkan lineout  sinyali 1Vpp  oluyordu.
1vdc biaslı noktaya 1vpp sinyal uygulayıp işlemciyle okuruz. lm358  gereksiz. 
(devreyi yapacakmış gibi yazdım.  yapmayacağım ama ciddiyim)

FxDev

Ben işlemcime yüksek frekans bileşenlerinin girmesini istemediğim için LM358 kullandım.
İsteyen dediğiniz gibi yapabilir, sonuçta kimseye zorunluluk yok. Artı merak ediyorum buraya 20kHz civarında kare dalga uyguladığımda ne olduğunu. Sonuçta olayın içinde 22kHz FFT almak da olacak.

t2'nin dediği metot da kullanılabilir bu arada arkadaşlar.

mistek

Ben takipteyim.

Parça parça kendi şemamıda oluşturmaya çalışıyorum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R