Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

74ls04

Başlatan cann, 29 Kasım 2014, 19:00:14

cann

Teşekkürler animasyon için

cann

bu devrede ki çalışma sorununu hala bulamadım. devre ters çalışıyor. girişlere akım vermediğim halde verilmiş gibi davranıyor. dolayısıyla akım verince bir şey değişmiyor. devrenin bu kısmını çıkarınca mosfet sürücülerde aynı şekilde ters çalışıyor. doğru çalışan tek şey bunlar olmaksızın köprü. problem pcb den kaynaklanıyor olmalı ama kısa devre yok. hata bulamıyorum. gnd eksikliği bir yerde veya yanlış yere gnd verme gibi. nasıl bir hata buna neden olabilir. 10 gündür bulamadım

cann

Arkadaşlar, tüm devreyi yanlış çalıştıran bu hatayı nerede aramalıyım,

kudretuzuner

Merhaba,
Proteusta devreyi çizdim Her olasılıkları simule ettim hiç bir değişiklik olmuyor.Devre çiziminin doğru olduğuna emin misiniz?
Amatör

Ersin

( 3 input or gate  )74hc4075 ve çıkışa 74hc04 ( not gate)  kullan.  4075 i bulamazsan aynı devreyi 74hc32 den oluştur.

cann

bir yerlerde yanlışlık var ama ne dir bilemiyorum.
pic den çalışan role bile,
açık olması gereken durum da kapalı, kapalı olması gereken durumda açık, her şey ters

z

Devre ters çalışıyor. girişlere akım vermediğim halde verilmiş gibi davranıyor. dolayısıyla akım verince bir şey değişmiyor.

Bu konuyu konuşmuştuk.

Girise 1 vermek icin ya o girise bir sey verme yada +5v ver.

Girise 0 vermek icin o girisi GNDye bagla.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Alıntı yapılan: cann - 08 Aralık 2014, 14:09:58
bir yerlerde yanlışlık var ama ne dir bilemiyorum.
pic den çalışan role bile,
açık olması gereken durum da kapalı, kapalı olması gereken durumda açık, her şey ters

@ cann

İstanbul' damısın. Yakınsan iş yerime gel beraber bakalım.

cann

teşekkürler,
ist da değilim maalesef.

mesaj birleştirme:: 08 Aralık 2014, 15:29:24

Z hocam :"Bu konuyu konuşmuştuk. Girise 1 vermek icin ya o girise bir sey verme yada +5v ver. Girise 0 vermek icin o girisi GNDye bagla."

bunu nihayet anladım ama, şimdi pic olayını işin içine katınca pin den 5 volt vermek ve vermemek aynı kapıya çıkıyor, yani 1 vermiş oluyoruz, pinden 0 vermek nasıl gerçekleşecek.

HexfeT

Alıntı yapılan: z - 08 Aralık 2014, 14:26:22
Devre ters çalışıyor. girişlere akım vermediğim halde verilmiş gibi davranıyor. dolayısıyla akım verince bir şey değişmiyor.

Bu konuyu konuşmuştuk.

Girise 1 vermek icin ya o girise bir sey verme yada +5v ver.

Girise 0 vermek icin o girisi GNDye bagla.

Bu kısmı anladınız mı? Sorun bunu pic ile nasıl yapacağınız mı?

Pic olayını işin içine katınca pinden 5v vermek ya da vermemek aynı kapıya çıkmıyor. 5v(1) vermemek = 0 vermek = GND ye bağlamak demek oluyor. İstisnası pini giriş olarak konfigüre edip high-z konumuna almak.