74ls04

Başlatan cann, 29 Kasım 2014, 19:00:14

cann

Selamlar
74ls04 ile başım dertte. kılavuzuna göre lojik girişi 0 ise çıkış veriyor, lojik girişi varsa çıkış vermiyor.

ben 3 adet denedim son ikisini hiç bir eleman baplı değilken denedim. sadece besleme verdim; yani girişe akım vermedim budurumda çıkışlarda 0.16 volt var; girişlerde 1.6 volt.
girişlerden 1. pine ve 3. pine 5 volt uyguladım, tüm çıkışlarda yine 0.16 volt var.

üzerinde 74 olmaksızın LS04 yazıyor. 1. pine denk gelen yuvarlak işaret yok. yerine enine boydan boya beyaz çizgi var, bunu marker kabul ettim.

sorun ne olabilir

tekosis

girişlere pull-down direnci koymayı denediniz mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

cann

hayır hiç bir şey koymadım

z

Girişler boşta iken bu logic 1 kabul edilir.
Logic 0 girmek istiyorsan girişi GND yapman gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

logic 1 durumunda, çıkış voltajı olmaz mı, en azından 2 volt üstü. çünkü bundan sonra 7408 var, ona giriş vermesi gerekiyor, boşda iken.

z

LS04 inverterdir.

Giriş boşta yada 5 volta bağlı ise çıkış 0v civarındadır.

Girişi GND ile bağlarsan bu durumda çıkışda 3v üstünde voltaj alırsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cann

geç oldu ama devreyi ekledim.

burada DIR 0 ken ve 5V iken 7408 çalışması gerek. şimdi sadece dır + iken yarısı çalışıyor, dır yok ken diğer yarısı çalışmıyor

Kabil ATICI

74LS14 en kolay çalışan entegredir.
Entegrelerin besleme GND arasına 100nF ekle. (tüm entegrelerin)
Elinde varsa 74LS14'de kullanabilirsin.

Devren nerede kurulu bilmiyorum, eğer mümkünse tekrar kontrol et.
Board üzerinde ise devrenden ayrı olarak denemeye çalış.
İllede LS serisi olması gerekmez HC serisini veya başka bir serisini de kullanabilirsin.
ambar7

robomaster

Alıntı yapılan: cann - 29 Kasım 2014, 19:31:18

geç oldu ama devreyi ekledim.

burada DIR 0 ken ve 5V iken 7408 çalışması gerek. şimdi sadece dır + iken yarısı çalışıyor, dır yok ken diğer yarısı çalışmıyor

Sanırım çizgi izleyen robot veya sumo robot yapıyorsun. Bu devre bir h-bridge mosfet sürücüden önce pwm i değilleyen bir devreye benziyor.
Lojik kapılarda hiç bir uç boşta kalmamalı. Boşta kalan uç 1 gibi davranır.

cann

bunda sadece 1,2,3,4 pinleri kullanılıyor. 1. pine ve 3. pine 5 volt uyguladım, tüm çıkışlarda yine 2. ve 4. pin) 0.16 volt var. uygulamadığımdada aynı.
malzeme hatalı olabilirmi- üretim işaretleme gibi

Kabil ATICI

Sağlamlığından emin olmadığın malzeme, özellikle istediğini yapmıyorsa elemen gerekir.
Özellikle entegrenin besleme gerilimi varsa ve bu şekilde alışıyorsa, zaten çalışmıyor demektir.
ambar7

cann

3 tane denedim.

başka firmadan alayım, umarım onlarda aynı tedarikciden almamıştır

M.Salim GÜLLÜCE

CAN kardeş
entegreyi tek baına test et.
girişin tersini çıkıştan alırsın.
Arkadaşlar anlatmaya çalıştılar ama...
Giriş bağlı değilse giriş + sayılır. Giriş artı yada boş ise çıkış zaren sıfır olur.
Çıkışa küçük bi led koy. girişini - ye bağlayınca led yanmalıdır. (eğer ledin  + - ucunu doğru bağlarsan)

TTL çiplerde arızalı çıkma nadir rastlanan şeydir.

cann

"Giriş bağlı değilse giriş + sayılır. Giriş artı yada boş ise çıkış zaren sıfır olur."

olayın yarısını anlıyorum, zaten giriş + ve boş iken çıkış sıfır, testte.

şemaya göre dır olmadığında çıkış 1 olmalı, bu nasıl sağlanacak onu anlamadım. girişi - ye bağlayınca çıkış 1 olur anlaşılan. ama nasıl aynı dır girişini - ye bağlayacağım, dır 1 olunca - ye bağlı giriş nasıl olacak, burasını anlamadım.

boşda durmayacak işlemcinin pinine bağlı olsun yeter deniyorsa anlarım. işlemci pini 0 olunca doğru çalışır 1 olunca yine doğru çalışır gibi

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2014, 21:50:46

girişi toprağa çektim sonuç değişmedi

kudretuzuner

Amatör