Odamdaki lambayı pc den kontrol etkmek istesem ?

Başlatan baran123, 29 Kasım 2014, 22:49:47

baran123

Şuan kadar yaptığım her devre board üzerinde kaldı maalesef, usbden on-off yaptıgım bır roleyı lambanın anahtarına bağlayıp pc üzerinden kapatıp açayım diyorum ama bu biraz karışık gibi görünüyor ?
Aynı zamanda lamba anahtardan da kontrol edilebilecek şekilde olmalı

birincisi, usb kablosunu o kadar uzatmak saçma olur Rf bir sistem kurmak mı daha iyi olur araya ?
ikincis,i rf nin diğer tarafını nasıl beslerin prizden 220 alıp düşürmek vs
üçüncüsü , "boşver hiç bulaşma" mı:)

Kabil ATICI

Sistem sürekli devrede olacaksa olabilir, ama bilgisayara bağlı olan bir yapı bir işi bozar.

Normalde devrende bir porta bağladığın anahtar ile kontrol edebiliyorsan ki yapabiliyorsun,
anahtardaki şebekeyi sök, bunu pic devrene (anahtar gibi bağla)
Röle kontaklarını (vs) anahtardan söktüğün şebeke bağlantısına bağla
anahtar durumuna göre röleyi çekecek şekilde programı yükle.(işin içine bilgisayarı karıştıracaksan normal anahtar yerine buton kullanmak daha uygundur)
Sonra istersen bu işe bilgisayarı ekle.
Bluetooth veya kablosuz başka sistemle bilgisayardan pic'e erişebilirsin.

Yapılmayacak bir şey yok, zaman, para ve istek gerekiyor...
ambar7

Andromeda

Maksat PC ile lamba kontrolu ise hiç değmez, işin içine tesisata müdahale etmek de var..
ama deney amaçlı ise yapılabilir, usb nin kontrol ettiği röle ve anahtar vavien bağlantı şeklinde bağlanmalı.
bu arada.. usb den röle kontrolu nasıl yaptınız?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

baran123

Bluetooth modulumu dun kontrol ettm maalesef bozulmus (RX pini) RF ile bir deneyeyim diyorum.
Anahtarı yerinden söküp oraya bir pic devresi bağlarım röle opto vs ama pıc ı de beslemem gerekiyor tabi bunu nasıl yaparım oradakı 220 den mi trafo vs ile 5v almam gerekiyor hem ısıgı kapattıgım zaman oradakı devre kesılecek bu sefer PIC de calısmayacak
Bu duzenı sağlayacak bir devre kurmam gerekıyor anlasılan

mesaj birleştirme:: 29 Kasım 2014, 23:22:31

@elek hocam aslında çokda önemli değil maksat iş olsun deney tarzı bir şey çalışacak biliyorum ama bir işte :D
usb den yaptıgım bir program c# ile 18f4550 arası iletişim kurarak port kontrol edebiliyorum lcd led vs işler falan bir pine röle devresi bağlayıp ışığa bağlarım diye düşündüm

Kabil ATICI

Anahtarın olduğu yerden beslemeyi unut. (her ne kadar bazı dimmer devreleri böyle çalışsada) Lambaya seri bağlı olarak devreyi beslemek pek sağlıklı olmayabilir. Harici bir besleme bağlaman lazım.
ambar7

baran123

şimdi fark ettimde anahtarın hemen yanında bir priz varmış:D 5v luk bir adaptör ile buradan beslemeyi alabilirim geriye sadece alıcı devresi kaldı onuda bir ara halledeceğim.Dimmer için triyak kullansam araya yine opto kuplor koymam gerekir galiba pıc ıle 220 yi izole etmek için peki opto bu kadar hızlı acıp kapama yapar mı ?

Kabil ATICI

Aydınlatma için kullanılan akkor flemanlı lamba değilse dimmer olayına girme.

Optokuplör tabii o kadar hızlı
ambar7

baran123

Şu beyaz , tasarruflu dediklerinden.Çok parlak olması rahatsız ediyor da zaten 6 numara gözlük kullanıyorum bde bilgisayar olunca cok problem oluyor

Kabil ATICI

Floresan oluyor. Onlarda dimmer olayına girme. İçinde elektronik devre vardır. Gerilim belli bir oranda değişsede tolere edebilir.

Senin olayın aç /kap o kadar.

http://www.e-dundar.com/modules/catalog/products/pr_01_352_max.jpg?rev=1365494062
veya
http://i00.i.aliimg.com/img/pb/831/957/635/635957831_391.jpg
tür lambalarda dimmer iş görür...
ambar7

baran123

akkor flamanlı lamba vardır bir kenarda, şu şekilde bir devre kurmak uygun olur mu

http://www.devreyapimi.com/wp-content/uploads/2012/09/pic-ile-triac-kontrol%C3%BC.jpg
tabi dimmer için bunu pwm'e bağlayacağım

Kabil ATICI

http://www.mavidevreler.com/ftp_images/HobiDevreler/HD704/Dimmer-acik.jpg
lamba (yük) bağlandığı yere dikkat et.

Şu anda senin şeman transistör emiterine yük bağlamak gibi bir şey...
ambar7

baran123

Hocam bu devresi @sayangu diye bir arkadas vermisti.Sizin verdiğin devreyi derste uygulamıstık mcu ile baglantısını karıstırıdım mcu ile 220 arası nasıl bir baglantı lazım ?

Kabil ATICI

Sorun MCU tarafı değil. Lambanın bağlanışı.

220V Faz
                                               |
                                            lamba
                                               |
            10k---------------------+
             |                                 |
             |                                 |
LED  Foto diak-----triak_gate-TRIAK
                                               |
                                            nötr

LED ve işlemci bağlantın aynı kalacak sadece 220V kısmı düzenlenecek. Benim bildiğim bu şekilde.
ambar7