h-bridge akım sezme

Başlatan Erkan Gench, 07 Mayıs 2005, 02:56:52

Erkan Gench

Merhaba bir motoru full mosfet h-bridge ile sürüyorum. Motorun belirli bir düzeyden fazla akım çekmesi durumunda motoru durdurmak istiyorum.

Bunun için h-bridge ile saşe arasına düşük değerli bir akım sezme direnci koyarak bunun üzerinde düşen gerilimi op-amp ile yükseltip pic'in analog girişine vermeyi düşündüm. Sizce bu sistem başarılı olurmu?

Önerebileceğiniz daha iyi bir sistem varsa çok makbule geçer. Güç mevzularında pek deneyimli olmadığımdan tecrübeli arkadaşların deneyimlerinden faydalanmak isterim.

motor 24v dc fırçalı motor. boştaki direnci 2 ohm. mosfetleri sürmek için hip4080a mosfet driver kullanıyorum. (göbeğim çatladı app note'ta yazanları anlayıp devreyi kurana kadar :) )
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

aster

Merhaba Erkan, istersen devreni çizdiğin bir şema varsa buraya verirsen üzerinde tadilatlar yapıp tartışalım
akım kitleme gibi bir şeyde olur bir presetle şu akımı geçince dur da olur
hatta hiç sensör kullanmadan bile olur  ;)

bu konu diğer ilgi duyan arkadaşlarada örnek olmuş olur, iyi seçim
not: bu konuyu daha önce değişik bir şekilde tartıştık ama bu şekli ile değil

Erol YILMAZ

@Erkan Gench;
Bu tarz akim okuma isini bircok iste kullandim.
Sonuc iyi, hatta sont olarak kullanacagin direnci ayarlayarak opamp kullanmadan da yapabilirsin.
HIP4080A guzel bir driver a benziyor. Problem neymis? Neyle ugrastin?
Cevaplarini bekliyorum.

Erkan Gench

Merhaba Erol hocam sorun benim deneyimsizliğim. Yazarda doğal olarak birçok şeyi bildiğinizi varsayarak yazmış. Ben mosfetleri böyle ciddi olarak ilk defa kullanıyorum böyle olunca yok bootstrap'tır yok shoot through'dur yok gate kapasitesidir bayağı bir şey öğrendim ama uğraştırdı bir kaç gün. peak gate currentin ne olduğunu anlayana kadar bayağı bir zaman harcadım mesela. Ama çok şey öğrendim.

Aslında hip4080 güzel sizin için kullanmada bir sıkıntı doğacağını zannetmiyorum. Fakat şöyle bir kanaate sahip oldumki artık malzeme alırken sadece malzemenin özelliklerine değil birde dokumantasyonun kalitesinede bakacam. Çünkü elimdeki entegrenin datasheeti sadece teknik bilgileri veriyor yanında sadece bir app.note var oda dediğim gibi. Aslında td340 almayı düşünmüştüm ama digikeyde bulamadım.

Aster hocam şema olarak özel bişey yok aslında bildiğiniz h-bridge ama 1 ohm direnç takarak elde ettiğim osiloskop sinyali ilginç onu birazdan göndereyim.

Yalnız birde op-amp kullanmazsak direncin bayağı bi wattlı olması gerekecek sanırım motor 5 amper falan çektiğinden dirençten bir kaç volt düşerse pek iyi olmaz sanırım.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

Erkan Gench

Merhaba bridge ile şase arasına 1 ohm direnç takarak elde ettiğim sinyal bu. Sinyaldeki pik 15 volta kadar ulaşıyor bunun sebebinin pwm sinyali yükseldiği anda motorun iç direncinden dolayı çektiği akım olduğunu düşündüm siz ne dersiniz. Daha sonraki kare pwm sinyalinin duty'sinden kaynaklanıyor. Motoru zorlayınca karenin yüksekliği artıyor ve böylece sezilen akım miktarıda artmış oluyor.

Macera

Skoptaki ani voltaj yükselmesi diyotların geç devreye girmesinden kaynaklanmasın?
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1703.pdf linkindeki döküman parasit voltaj yükselmelerini vede alınacak tedbirleri yazıyor.
Okumanı tavsiye ederim.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

Erkan Gench

Alıntı yapılan: "Macera"http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1703.pdf linkindeki döküman parasit voltaj yükselmelerini vede alınacak tedbirleri yazıyor.
Okumanı tavsiye ederim.

Çok sağolun bahsettiğiniz doküman çok işime yaradı

Alıntı yapılan: "Macera"Skoptaki ani voltaj yükselmesi diyotların geç devreye girmesinden kaynaklanmasın?

Dokümanda bahsedilen motor üzerindeki gerilimde meydana gelen ani yükselmeler fakat benim verdiğim sinyal motor üzerindeki gerilimi değil motorun çektiği akımı gösteriyor.

salim ALTIN

Merhaba.
Sayın Erkan Gench arkadaşım bu sinyal motor çalışma karakteristiğinden dolayı oluşuyor. Şöyle ki:
Motoru çalıştırmak için bir miktar voltajı uyguluyorsun. Uyguladığın voltaj o motorun sargılarındaki endüktif ve omik dirençler oranına göre bir akım akışına sebep olacaktır. Nitekim bunu kare dalga olarak orada görüyorsun.
Fakat vermiş olduğun voltajı kestiğin anda motor (daha doğru bir anlatımla dönmekte olan rotor ) manyetik alan içinde hareket etmekte olduğu için bir anda sanki jenaratör gibi senin biraz önce uygulamış olduğun enerjiye ters yönde bir enerji üretiyor. Oluşan bu potansiyel senin ikinci palste verdiğin enerjiye ters potansiyelde olduğundan senin transistörün iletime girdiğinde o görmüş olduğun pik yüksek değerli akım oluşuyor. Niçin bu kadar az .? Çünki motorunun dönüş hızı vb. sebeplerinden dolayı birde tabi iki pals arasındaki sürenin kısalığı nedeni ile. Ayrıca oluşan ters enerjiyi senin uyguladığın pals söndürmek için işte skop ta gördüğün o değer kadar zamanda ve gördüğün miktar kadar enerji ile yapıyor.
Bu enerji ne zaman artar.?
Yani gördüğün o pik akım palslerinin yükselmesini istersen motorunun miline bir Volan benzeri yük bağla. Bu senin motorunun dönen parçası olan rotorun ataletini arttıracaktır. Sonuçta rotorda oluşan enerji miktarı ve bunu söndürmek için harcaman gereken akım miktarı artacaktır. Buna REJENARATİF enerji diyebilirsin. Zaten yaptığın sürücüde eğer motorun rejenaratif çalışıyor ise motor gücü yükseldikçe ihtiyaç duyacağın (senin vermiş olduğun sinyalin içindeki pik akım) sönümleme akımı çok yükselecek ve sürme transistörlerin zarar görecektir.
Bu pik yükselmeleri sunuber devreleri ile azaltmalısın. Yada bunu önleyecek bir çalışma yöntemi seçmelisin.
Fakat şu anda akım bilgisini doğru okumak için akım bilgisi yoluna şase ile bilgi arasına 100nf bir kondansatör işini kolaylaştırabilir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ankara_li

erkan bey kolay gelsin.
kardesin Ertuğrul

hacettepeli_muhendis

L297-L298 bu dediğin işi step motor için yapıyor belki dc motor a da uygulana bilir L298 den her köprüden (2 h-bridge var) 2A çekilebiliyor
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler