güç kaynağı çıkışını pic ile kontrol

Başlatan zisplak, 01 Aralık 2014, 14:26:20

zisplak

merhabalar..

internette biraz araştırdım fakat istediğimi tam olarak bulamadım. Doğru ifadelerle arayamamış da olabilirim. elektronik tasarımı konusunda fazla bilgi olmadığından sizlere sormak istedim. resimlerini atmış olduğum güç kaynağı projesini 3-4 yıl önce yapmıştım fakat çıkışını pot ile değiştirip harici avometre ile ölcebiliyordum. şimdi bu projeyi 16F877A ile geliştirmek istiyorum. internette avometre projeleri çok ama tuş takımında girilen bir digital değerin analoga cevrilip devredeki mevcut potların yerine kullanılması ile ilgili pek de anlaşılır bilgiler bulamadım.

kısaca özetlemek gerekirse: tuştakımından girdiğim değer ile çıkışı kontrol etmek istiyorum. enalttaki resimde örnek proje var ama kendi projeme modifiye etme konusunda yetersizim. önerilerinizi bekliyorum

saygılarımla,

Maksut KAYA

Sozuak

Ayarlı güç kaynaklarında gerilim ve/veya akım ayarı belirli bir referans voltajının pot vasıtası ile güç devrelerine uygulanması ile çalışır. Örneğin örnek güç kaynağınızın potunun bir ucu şase diğer dış kenar ucu referans voltajı, orta ucu da ayar voltajı olur. Sizin pic üzerinden üreteceğiniz analog kontrol voltajı uyumlandıracağınız  güç devresinin kontrol referans voltajı ile uyumlu ise araya en azından bir opamp ile tampon devre (1/1 kazançlı) koyup  potun orta ucunu bu tampon devre çıkışına bağlayıp direkt sürebilirsiniz. Yok değil ise Örneğin siz pic üzerinden 0-5 volt referans elde edip referans voltajı 0-15 volt aralığında çıkışı istediğiniz  voltaj vererek ayarlanabilen bir devreye koyacaksanız araya opamp ile gerilim kazancı sağlayan bir devre eklemeniz lazım. Yani bu durumda sizin pic referansınızı kullanacağınız güç devresinin referansına uyumlandıracak bir devre şart. Yine gerilim kazancı olan bir devre eklenince giriş voltajı ile referans arasında fark varsa 0-5 volt adımlarınızı daraltmalısınız ki çıkışında örneğin 3 ile çarpılacağından her 1 voltluk pic çıkış değişimi güç kaynağı çıkışında 3 volt değişime sebep olmasın, hassas ayar yapabilin. Yani pic çıkışını örneğin 0.05 voltluk adımlarla değiştirmelisiniz.