spindle yerine step motor nasıl olur?

Başlatan tekosis, 01 Aralık 2014, 15:03:45

tekosis

selamün aleyküm arkadaşlar. bu aralar bir adet cnc pcb makinesi yapmak istiyoruz. aklıma elimizdeki nema23 step motoru spindle yerine kullanmak geldi. sizce bu motor kaç devre çıkabilir, kazımada sizce işime yarar mı? adımlarını küçültsem(full step) yaparak sizce bu iş olabilir mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

iyildirim

Spindle olarak step motor olmaz. Özellikle de PCB kazıyacaksanız. Kullanacağınız freze uçları çok ince olacak ve çok yüksek devir gerekecek. Step motor ne o devirlere çıkar nede o devirlerde tork verir.
Salınımsız bir pens yapabilirseniz yüksek KV li bir BLDC öneririm.
Olmazsa Proxxon E50 vs. veya yüksek devirli pro bir spindle.   

tekosis

http://www.hirdavat.com/El-Motorlari-Proxxon-28512-Mikromat-50-EF-Freze-Matkap-40-Watt.html
hocam dediğiniz bu ürünü  yukarıdaki adreste buldum. acaba uzun süreli bir çalışmaya dayanırmı bu spindle. mesela aralıksız 2 saat gibi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

iyildirim

Aynısından kullandığım için e50 demiştim zaten. 2+ saat rahat çalışır. Olukları kapatıp hava akışını kesmeyin yeter. Max 18-20K rpm verir.
İçerisinde dandik bir fırçalı dc motor var.
Daha yüksek devir için 18-20V ile besliyordum. Voltaj fazla gelince bir süre sonra motor dağıldı. Ama aynı motor piyasada bol miktarda var.
Ben aynı mil kalınlığında 4800KV BLDC takmıştım. 60K rpm e kadar çıkıyordu ama bu sefer de rulman dağıldı. Daha kaliteli  bir rulman taktım, 30-40Kyı geçmemeye dikkat ederek  hala kullanıyorum. 

E50 tek seçenek değil bu arada. Muadil ürünler Dremel'de de var. E50 yi tercih nedenim boyun kısmının düz oluşuydu. Bağlantı kolaylığı yani.