STM32F4discovery ile wifi üzerinden kameralı araba kontrolü, SORULARIM VAR :(

Başlatan Kurban, 02 Aralık 2014, 00:44:35

Kurban

Merhaba
Arkadaşlar, ben STM32F4discovery kitini kullanarak android cihaz (tablet, telefon) ile wifi üzerinden kameralı araba kontrolü yapmak istiyorum. Bu benim proje ödevim olduğu için not açısından çok önemli. İnternetten araştırdım, ama pek işime yarayacak bişey bulamadım. Bulduğum her bilginin bir tarafı eksik; wifi üzerinden android cihaza görüntü gönderme var ama araba kontrolü yok, araba kontrolü varsa da kamera yok, ikisi de var olanı buldum derken bu sefer görüntü wifi kontrol ise bluetooth üzerinden, yada her ikisi ayri bir işlemci ile yapılmış.
Ben tek STM32F4discovery'yi kullanarak, wifi üzerinden aynı anda araba ve kamera kontrolünü (yani androidde yazılmış bir program sayesinde araba, android cihazın jiroskopu ile kontrol edilecek, kamerası ise parmağın ekranda sağa, sola, yukarı, aşağı kaydırılması ile kontrol edilecek) yapmak ve kameradan görüntü almak istiyorum.
Araştırmalarım sonucunda kafamda birkaç soru oluştu:
1. STM32F4discovery kullanarak wifi üzerinden AYNI ANDA araba+kamera kontrolünü yapıp ve görüntü elde edilebiliniyor mu?
2. Eğer 1. sorunun cevabı "Hayır" ise, hangi kiti kullanarak bu işi yapabilirim? Bu kitin hangi özelliğini benim yapmak istediğim proje için uygun gördünüz?
NOT: Elimde Arduino Mega 2560 var. Eğer bu projede bu kit daha avantajlı olduğunu düşünürseniz bunun üzerinden gitmeye hazırım. Yeter ki yol gösterin.
3. Kamera olarak elimde USB çıkışlı bir WEB-CAM var. Bunu STM32F4discovery (veya 2. sorunun cevabı olan kit) üzerinde kullanabilir miyim?

NOT: Araba özel bir araba olacağı icin üzerinde 8'e yakın servo motoru kullanılacak. Arabanın kontrolü de buna göre olacak.

P.S. Cevabınıza binaen projem için yapacağım araştırmada yardımcı olabilecek her soru için birkaç açıklama yazarsanız, bu işlerde kafası karışan bir kardeşinizi daha mutlu ederdiniz. :)

İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

trinity

Son zamanlarda üzerine kamera modülü takılı insansız araçlar giderek popüler olmaya başladı, birçok arkadaşımızda bunlardan yapmaya niyetlendiler.

Bir grup arkadaşımız donanımlarını kendileri yapmaya çalışarak işe başladılar ve projelerini sona ulaştıramadılar, çünkü bu tür araçlar için yüksek işlem gücüne sahip kartlar gerekir bunlarında amatör olarak yapmak pek kolay değildir.

Bir kısım arkadaşımızda donanımlarını hazır alarak sadece programlama ve mekanik kısımlarını yapmaya çalışarak işe başladılar. Bu arkadaşlarımız mekanik problemleri saymazsak genelde başarılı oldular.

STM32F407VG tarzı mikrodenetleyicilerle bu projeyi yapamazsınız, size tavsiyem banana pi gibi üzerinde ARM A7 ve bir işletim sistemi olan bir geliştirme platformu ve kamera modülünü alarak programlamaya başlamanız.

Kurban

Teşekkür ederim hocam.
6 servolu araçtan vazgeçtim, bende mekanik kısmı hazır olan bir araç almaya karar verdim. Hem kolay olur hem ucuz.
Artık sizin tavsiye ettiğiniz işlemci hakkında araştırıp, onun üzerinde yoğunlaşırım.
İnşallah, ilgisi olan olursa bu projemin yapılış aşamalarını da buraya yazmaya niyetliyim.