Pcb İçin Kaliteli Toner Tozu

Başlatan micelow, 02 Aralık 2014, 14:32:55

POWER

elektronik hocam aldığınız kağıtları deneme imkanınız oldumu acaba?
TB6BKG

remzi

Bunların en iyisi tekofaks faks kağıdı. Yaklaşık 10-12 sene önce picprojeden öğrenmiştim. hala kullanıyorum. Canavar gibi.
PCB baskısını kağıdın kararan kısmına yapın. Sonuç mükemmele yakın çıkacaktır.
Üstelik çok ucuz. Bir top kağıt 10TL.
5 senede yarısı bitmiş.

elektronik

Alıntı yapılan: POWER - 17 Mart 2015, 20:59:15
elektronik hocam aldığınız kağıtları deneme imkanınız oldumu acaba?

denedim ama tam istediğim gibi çıkmadı kağıdı ayırırken tonerin bazı kısımları kağıtta kaldı ama yine iş görür, aslında yazıcı iyi toner kaliteli olursa dahada iyi olur gibi.

daha sonra asetat kağıtla denedim sonuç daha iyi oldu. yanlız ütüyle asetat arasına kağıt koymayı unutmayın.

mesaj birleştirme:: 17 Mart 2015, 22:01:46

Alıntı yapılan: remzi - 17 Mart 2015, 21:39:08
Bunların en iyisi tekofaks faks kağıdı.

faks kağıdı ütüden sonra karta yapışma durumu nedir?  kuşe kağıdı gibi karta yapışıp bırakmamazlık yapıyormu ?.

mustafa_cmbz

Benim favorim PNP kağıdı.Çok kolay ve zahmetsiz fakat pahalı.

Bunun yanında yapışkanlı kağıtların arkasındaki parlak kağıda çıktı alanları da gördüm.Denedim. fakat sıkıntı bazı yazıcılar bu parlak kağıdı sıkıştırıyor ve ütü de pek fazla işe yaramıyor.PVC makinesi olması şart.

Birde karbon 20 dedikleri baskı kağıtları var yakın zamanda bir top alıp deneyeceğim.Onlar da maliyetli geldi ama pnp kağıdından uygun genede.

Ama en mükemmel sonuç pnp kağıdı.Kesinlikle yapışma vs. kalıntı falan bırakmaz...

remzi

Tekofaks'ta aynı. Yapışma kalıntı bırakmıyor.
Senelerdir kullanıyorum. Proteus'ta t20 yolları dahi güzel çıkarıyor.

POWER

evet en iyisi pnp ama fiyatı neden bu kadar pahalı? imalat için özel bir şeylermi gerekiyor?kullanılan malzemesimi özel?
TB6BKG

MrDarK

Alıntı yapılan: elektronik - 17 Mart 2015, 21:58:35
denedim ama tam istediğim gibi çıkmadı kağıdı ayırırken tonerin bazı kısımları kağıtta kaldı ama yine iş görür, aslında yazıcı iyi toner kaliteli olursa dahada iyi olur gibi.

Hocam,
Satın almış olduğunuz kağıtla deneme yaptım, açıkçası benim için güzel bir sonuç verdi. Ben kağıdın tamamını kullanmıyorum ilgili yer kadar kesiyorum ve laminasyon cihazına atıyorum. Şahsen şimdiye kadar denediklerimin en iyisi bu kağıt oldu (lazerime uygun olan). Tekofaks kağıdını nereden alabilirim. ?

Dipnot : Yakında o kağıtla bir deneme baskısı yapıp fotoğraflarla konu açabilirim. 30 tanesini 5$'a çinden sipariş ettim bu arada
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

remzi

Tekofaksı büyük kırtasiyelerden alabilirsiniz.
Kağıdın kararan kısmına baskı alacaksınız.
Ütü işi bittikten sonra plaket sıcakkken kağıdın üzerine su pıskırtın.( Cam sil'in içine su koyun öyle kolay oluyor.)
Kağıt iyice kabarınca elinizle kağıdı yavaş yavaş kaldırın.
Eğer ütü işini iyi yapabilirseniz (PCB yapa yapa tecrübe kazanabilirsiniz.) Çok mükemmel kartlar yapabilirsiniz.
Bir ara bende PNP kağıdı kullanmıştım. Benim Tekofaksın yanında PNP kağıdı hava gazı.

elektronik

Alıntı yapılan: MrDarK - 18 Mart 2015, 10:27:44
Hocam,
Satın almış olduğunuz kağıtla deneme yaptım, açıkçası benim için güzel bir sonuç verdi.

benim yazıcıdan veya ütülememden kaynaklanıyor olabilir.

bazı pcb cilerin kullandığı kuru filim yöntemini araştırırken aşağıdaki siteyi buldum
site pek yabancı gelmedi :).
http://www.muhittinkaplan.com/2013/01/11/dry-film-ile-pcb/#.VQmVgY6sWkE

daha ayrıntılı anlatılmış

http://retrojen.org/pano/index.php?topic=660.0

MrDarK

Alıntı yapılan: remzi - 18 Mart 2015, 15:23:44
Tekofaksı büyük kırtasiyelerden alabilirsiniz.

Hocam merhaba; NT DNR Nezih gibi yerlere tekofax sordum, adamlar güldü bana :) Fi tarihinden kalan bi ürün diyordu bi satıcı.

Acaba nerede bulabilirim istanbulda ikamet etmekteyim, anadolu yakası

elektronik

tekofax  kağıdı bildiğimiz fax kağıdı değilmi ?

MrDarK

Stokta yok gözüküyor.

Sadece deneme yapmak istiyorum,elinde olan varsa A4 boyutunda gönderebilir mi acaba ?

remzi

Alıntı yapılan: elektronik - 24 Mart 2015, 17:37:26
tekofax  kağıdı bildiğimiz fax kağıdı değilmi ?
Bildiğimiz faks kağıdı.
Markası önemli...