Windows+Eclipse+STM32

Başlatan elektronart, 04 Aralık 2014, 23:03:28

elektronart

Windows altında eclipse ile STM32 ailesi için kod geliştirecek, yükleyecek ve debug edecek bir ortam kurmaya çalışıyorum. Youtubeda bir videoda adam çok güzel anlatmış ve kurmuş. O win7 ye kurmuş, ben win vista ve win8de denedim. Derleyicide hiç sıkıntı çıkmadı. İkisinde de çalıştı ama ikisinde de Open OCD tarafında sorun yaşıyorum. Önce "target not halted" hatası aldım. OpenOCDyi eclipse içinden değil de dışardan açarsam eclipse içinden yükleme yapabiliyorum ama ST discoyu USBden çıkartır geri takarsam o da devre dışı. OpenOCDı da kapatıp eclipse dışından geri açmak gerekiyor. Debuggerı hiç bir şekilde çalıştıramadım.
Windows altında STM32 için eclipse üzerinde uygulama geliştiren var mı, varsa hangi tool chaini kullanıyor, nasıl kullanıyor anlatabilir mi?
Kurulum videosu.
How to prepare IDE for STM32 in eclipse?
Açık Elektronik

elektronart

Yok mu windows altında eclipse ile ARM üzerine çalışan birisi.
Açık Elektronik

magnetron

ben OLIMEX'in kurduğu şekliyle Eclipse + GCC kullanıyorum

OLimexODS diye ismi var

ama ben windows 7 ye kuramadım XP de kurdum

openOCD JTAG kulanıyorum Olimex'in ürettiği

bir seneyi geçti nasıl kurduğumu unuttum ama çok tırmalatmıştı onu hatırlıyorum

tekosis

hocam cahilliğimin kusuruna bakmayın bir şey sormak istiyorum. şimdi ben stm32 için mikroc kullanıyorum, yazdığım programı da stlink ile yükleyip işimi hallediyorum. sizin bahsettiğiniz bu sistemin benim kullandığım klasik yöntemden farkı, artıları nelerdir?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

robomaster

Alıntı yapılan: tekosis - 05 Aralık 2014, 13:39:26
hocam cahilliğimin kusuruna bakmayın bir şey sormak istiyorum. şimdi ben stm32 için mikroc kullanıyorum, yazdığım programı da stlink ile yükleyip işimi hallediyorum. sizin bahsettiğiniz bu sistemin benim kullandığım klasik yöntemden farkı, artıları nelerdir?

Bende katılıyorum su soruya? Cevap sadece Tercih mi?

JKramer

robomaster

MicroC kullanılırsa bu imkan yok o zaman?

JKramer

Bu ayrı bir konu, kullananlara sormak lazım, illaki vardır. Buradaki konuda arkadaş ide olarak Eclipse, derleyici olarak Gcc kullanıyor; MicroC'nin kendi derleyicisi, kendi ide'si var.

elektronart

Siz de benim cahilliğimi hoşgörün MicroC nin nasıl bir ortam olduğunu bizzat incelemedim. STM32 kullanmaya karar verdiğimde bir araştırma yaptım. Parametlerelerden en önemlisi ücretsiz olmasıydı. Bu sınıfta en güncel, donanımsal destekleri(CRC, FP, Crypto) kullanan, en hızlı çözümün GCC de olduğunu gördüm. Arayüz olarak da Eclipse'i tanıdığım, sevdiğim esnekliğini ve gücünü gördüğüm için Eclipse ve GCC ikilisini seçtim. Debug olmadan uygulama geliştirmek mümkün ama debug ile uygulama geliştirmenin kolaylığını gören birinin bundan vazgeçmesi mümkün değil. Bu durumda da devreye OpenOCD girdi. Pek çok uygulamam da windows tabanlı olduğu için başka bir sistem kurmak istemedim. Bu yüzden Windows+Eclipse+OpenOCD üçlüsünü kullanmaya çalışıyorum.
Açık Elektronik

tekosis

açıklayıcı oldu teşekkür ederim. bu arada sanırım mikroc de stlink kullanarak debug özelliği var ama ben bu işi beceremeden projeyi tamamlamıştım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.