usb ve pic hakkında birkaç soru(acil cevap lazım)

Başlatan enespolat, 08 Mayıs 2005, 13:44:49

enespolat

arkadaşlar pic programlamaya yeni başlayanlardanım.

size bir kaç soru sormak istiyorum.

1.transection kavramı nedir.

2.thraed kavramı nedir

3.inf dosyasının içindee neler olmalıdır.

4. herhangi bir eeprom un programlanmasında neler olmalıdır.

5. bellek haritası (memory map) ve pagin den ne anlamalıyız.

enespolat

ama benim için çok önemli cidden özellikle transection ve inf  in içeriği.. şimdi bunların ne önemi olabilir ki diyebilirsiniz... ben bir kulüp üyesiyim ve bana bunların araştırılması söylendi.. belki çok saçma sorular gelebilir-ki bana da biraz öyle geldi- ama bulmam gerekiyo....dedim bunu ancak antrak forum helledebilir:):) :idea:  ;)

Veli B.

Alıntı yapılan: "enespolat"dedim bunu ancak antrak forum helledebilir:):) :idea:  ;)
:?:

Bu konuları araştırmanı söyleyenler, sana bu konuların Pic programlama ile ilgili olduğunu mu söylediler...

Transection:DB kökenli sistemlerde bir tablo yada alanının(field) tamamının yada bir bölümünün aynalanması yada aktarılması.

Threading:Bir işin parçalar halindeki alt işlemleri.Parçalanmış programcıklar yada rutinlerin yürütülmesi. İntel bu teknoloji ile aynı anda bir kaç işin Cpu ya simüle olarak eş zamanlı yaptırılabileceğini iddia ediyor ki, beni tatmin etmiyor. :evil: (Sanırım thraed derken Thread yazacaktın ama klavye hatası oldu.)

Inf: Install file ve information kısaltması.Her iki türlü de kullanılıyor.
Install file için araştırma yapman gerekli nette her türlü bilgi mevcut.

Epromların türüne göre değişir.Belirli bir eprom üzerinde çalışacaksan, belirt.

Bellek haritası: MCU içerisinde bulunan bütün bölümlerin detayları.Kesme vektöründen tut, Reset vektöre kadar.Ram detaylarına kadar tamamını kapsayan grafiksel gösterim.

Paging:(sanırım bunu kastettin) program memory için düzenleme şekli.Bakınız

Soru sormadan önce bordta bir arama yaptırırsanız, büyük bir kısmının cevabının fazlası ile daha önce verildiğini görebilirsiniz.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "enespolat"dedim bunu ancak antrak forum helledebilir:):) :idea:  ;)
dedin ve buraya geldin  :lol:
dostum burası antrak değil, bak kapıda picproje yazıyor  :lol:
(antrak forumada aynı yazıyı yazıp buraya yapıştırma ihtimali nedir?)

Alıntı yapılan: "enespolat"1.transection kavramı nedir.
2.thraed kavramı nedir
3.inf dosyasının içindee neler olmalıdır.
bunlar pic ile ilgiliyse bilmiyorum.
bildiğimi yazayım;

1.
db de data integrity=veri bütünlüğü kavramı var
bu veri bütünlüğünün korunması açısından
bir veri değiştiği zaman onla alakalı diğer verileri değişmesi gerek
diyelim ki sen urunler tablosunda kar oranını değiştirdin tüm tabloda bunu değişmesi gerek
eğer her hangi bi ve birkaç kayıtta arıza olursa tüm yaptığın işlemler geri alınabilir
bu hareket olayı transaction'dır.

2. thread kanal demek,
çoklu thread kullanıldığında programlar içerisinde eş zamanlı olarak işlemler yaparsın,
performans artar, mesela bi sıralama algoritmasında thread kullanmak gerçek zamana en yakın değeri verecektir.
mesela oyunlarda kullanılır, birden fazla nesne aynı ayna anda kontrol edilmesi için. bunlar pc programları ile ilgili, picde benzetme yapmak gerekirse interrupt a benziyor diyebilirim.

gördüğün gibi anlattıklarımın pic ile alakası yok.

SpeedyX

chat ortamı gibi burası,
ben yazımı yazarken benden önce birisi cevaplayıveriyor  :lol:
bu aralar çok sık oluyor bu.

enespolat

tüm alduğım cevaplar için teşekkürler. habu arada antrak sitesinin adını kullanmışım.. geçekten büyük dikkatsizlik..

bu soruyu bana soranlar bana usb ve pic programlama hakkında bilgi veriyorlardı.. o yüzden pic hakkında olduğunu düşünmüştüm. yanılmışım. öğrendim.