Bu Bilgisayar Neden Yavaş Yardım Arkadaşlar.

Başlatan Fgocmen, 12 Aralık 2014, 09:27:58

Fgocmen

Arkadaşlar Evimde Kullandığım Bilgisayarım arada Takılmalarla Yavaşlamaya Başladı ve Sorunu Çözemiyorum daha Önceden de mi? böyleydi sonradan mı oldu bilmiyorum ama su anda yavaş geliyor örnek Altium dosyalarını açarken iside 3d görünüm bakarken kasmalar takılmalar mevcut. acaba birbiriyle uyumlu olmayan parca mı var diye düşünüyorum ramlerim Sağlam fakat 667Mhz de görüyor pc. İşlemci mi Geride Kaldı da Hızlara yetişemiyor Anlamıyorum

Anakart

http://www.asus.com/tr/Motherboards/M4N68TM_V2/

CPU

Ekran

RAM

RAM
YaFeS

Kabil ATICI

Kullandığın başka bir bilgisayara göre hızın değerlerdiriyorsan, bu yanılgı oluşturabilir.
Kullandığın program son sürüm ise bilgisayarın yavaş kalması normal.
Sorun sadece ekran ile ilgili ise o durumda ekran kartı güncellemeleri gerekir. İlgili firmanın güncellemelerini bir göz at.
Sabit disk ile ilgili bir sorun da olabilir. Bunu ancak başka bir sabit disk ile deneyerek görebilirsin.
Takılma tek bir programda oluyorsa, problemin o programdan kaynaklandığını  belirtmek yanlış olmaz sanırım, ama bunun için  o programın support bölümüne bir incelemek, benzer sorunları yaşayan varmı görme gerek.
Bilgisayarı kullanan başkaları var ise, bilgisayarda davetsiz misafir buluma ihtimali vardır. Antivirüs bazen pek fayda etmeyebilir. Özelliklel bilgisayar üzerinde online oyunlar oynanıyorsa.

O tip işlemcilerde aynı frekanstaki intel işlemciye göre performans olarak yavaş kalıyordu.

Yapabiliyorsanız, sıfır sistem yükleyin sürücüleri kurun ve programı kurun, performansını görün. (ekran sürücülerinin son güncellemesini internetten almayı unutmayın) Sonra diğer programları kurun durum aynı şekilde mi bir görün.
Başka bir şey yokken aynı şekilde ise zaten yapacak bir şey yok.
ambar7

MC_Skywalker

Sistemizideki CPU ve GPU soğutmalarını kontrol edin.  Overclock yatıysanız CPU ve GPU nun fazla ısınması sonucunda sistem kendini yavaşlatmaya çalışır.
HDD nizi scandisk vb. uygulamalara ile kontrol edin
PS'ın fanını kontrol edin. 

http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html  bu adresteki HWMonitor programı ile CPU & GPU & HDD sıcaklıklarını kontrol edebilirsiniz.

Burak B

Anakartın üzerinde şişmiş veya deforme olmuş kondansatör varmı diye bir kontrol et.
Aynı şekilde ekran kartında da kondansatörleri kontrol et.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Fgocmen

Cevaplar İçin Teşekkür ederim

Pc ye Sıfır işletim sistemi kurup en güncel Driver yükleyip Hatta HDD yi programlarla Fabrika Ayarında da getirip (Farklı HDD ile de ) birkaç kez denedim. İlk Kurulum ve güncelleştirmeleri yüklemeden de deniyorum.  Pc yi Benden Başka Kullanan da Yok. Daha Düşük Donanımlı pc lere göre yavaş kalıyor Bir Akıcılık Yok belkide Algı Farkından diye düşünüyorum. Sunu İyi Biliyorum ki Aynı Pc gecen Sene Daha Akıcı Geliyordu. Col Of duty ghost'u Düşük ayarda Oynayabiliyorum

Donanımın  O kadar da Düşük Değil Kaba Tabirle 8 Gb ram 1 Gb Ekran Kartı 3.2 Ghz Çift Çekirdek İşlemci
Anakartım
2 x DIMM, Max. 8GB, DDR3 1800(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Hz ECC, Non-ECC, Un-buffered Memory Over Clokla 1800 MHZ yi Desteklerken
Ramlerim Overclocksuz  DDR3 1333 (PC3 10666) Desteklerken 

Benim Sistemim 669 Mhz de Kalıyor.

Aksam İş Çıkışı İlk Bakıcam donanımım da Şişmiş Kondansatör yada Kavrulmaya Yakın Bölge var mı? Ondan Sonrasını düşünücez Artık.
YaFeS

pea

Ramler DDR, Double Data Rate olduğu için saat hızı 2 ile çarpışıyor. Yani 1333MHz'de çalışıyorlar sıkıntı yok.
Programların donanımsal hızlandırma seçeneği aktif olmayabilir ya da ekran kartının sürücüleri eskidir.

Bir de Windows 8, 7'ye oranla daha akıcı. Algı farkı oradan da olabilir.
SSD almayı da düşünebilirsiniz, gerçekten çok fark ettiriyor.

diot

Şimdi öyle bir soru sormuşsun ki, müneccim olmak lazım, öncelikle bütün parçaların teste girmesi lazım. Bios ayarlarından tutunda sürücü versiyonlarına kadar herşeyi kontrol etmek gerekir. sorunun esas kaynağını görebilmek için. Şunuda bilmek gerekiyor sorunun tek bir nedeni olmayabilir, yani birden çok sorun sistemi yavaşlatıyor olabilir. Mesela şu an gördüğüm kadarıyla ramların unganged modda çalışıyor. Ganged moda  getirmen gerekli. Bu en az %5-10 dan başlayan bir şekilde ram performansını etkiler.

1. Bios ayarları kontrol edilecek ve manuel olarak ayarlayacaksınız. (auto ya almayın)
2. Anakartınız Nvidia - Amd için tavsiye edilen bir çipset değil. (sisteminize çipset driverlarını kurunuz ve microsoftun driverlerini kullanmayınız)
3. Hdd nizi teste sokunuz . (örnek olarak HD sentinel türü bir programla değerlerine bakınız)
4. 64bit sistem kurunuz (bunu belirtmemişsiniz).
5. sisteme jdm bittorrent, toolbar lar vs. kurmayınız. sistemi kararsız hale getiriyor.

kimlenbu

Ben de laptopu değiştirdim, i7 işlemci, 16gb ram, 240gb ssd taktım, makina yerlerde sürünüyordu, sıcaklıkları bir kontrol ettim işlemci 85 derecelere çıkmış. Açıp fanı temizledim, ekran kartı ve işlemciya zalman terman macun sürdüm cillop gibi oldu, sıcaklıklar 25-30 derece düştü.

elektronik

sorun hd yavaşlığından olabilir. hd yavaş ise ne yaparsan yap boş. benim bilgisayarda yavaştı "solid stade hd" taktım 3sn de açılıyor.

एक होना

PC Topraklı priz e takılıysa toprak ucunu ayırıp deneye bilir misin ?

Saruman

Harddisk'te bad sector'ler oluşmuşsa bilgisayar yavaşlar hatta kilitlenmeler başlar. Sorun harddisk'te gibi. Windows Scandisk ile kapsamlı bir tarama yapınız. Bir kaç saat sürecektir.

mc_307

Sistemin kurulu olduğu diskte boş yer ne kadar? 30 gb ın altına düşmüşse yavaşlama normaldir. Bu benim tespitim, kendi pc me göre.

M.Salim GÜLLÜCE

Regstry temizliği yapmanı öneririm.
CCleaner kullanıyorum. Fena değil Ama yeterlide değil.
Başka daha becerikli utilty bilenler varsa tavsiye edebilirler.

Ayrıca Bilgisayarın olay günlüğü (LOG) kayıtlarını incelesen oradanda bir ipuçları yakalayabilirsin.

Benim PC nin açılması 5 10 dakikayı buluyodu zaman zaman.
saat dakika senkronu yaparak yaptığı işleri inceledim nerelerde zaman kaybettiğini ne tür hatalar  çıktığını araştırdım.
Sonunda DVDWR ın data kablosunun gevşek olduğunu ve erişim hatası yüzünden DVDWR ile haberleşmede timeout süresi nedeniyle boot problemi olduğunu anladım.
tam 3 günümü aldı bu kadar kısa anlattığıma bakmayın.

vedo35

Birde kendi tecrubeme dayanarak soyleyeyim. Hard diski yeniden formatlayip ( hizli format degil normal format)  windowsu ve  kullandiginiz programlari yeniden kurdunuzmu? Birde  bilgisayari yavasalatan ana kart uzerindeki omrunu tamamlamak uzere olan, yada asiri calisma sonucunda kurumaya yuz tutmus ekran karti yada ana kart kapasitorlerindende kaynaklanabilir.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Burak B

Bir kontrol daha yazayım. Anakart üzerinde biriken tozlardan kaynaklanabilir. Bu tozlar belli bir yoğunluğa ulaşınca arklara sebep olup özellikle güç ve saat frekansı devrelerinde stabiliteyi kötü etkiler. Bu tip bir durum varsa anakartınızı ve diğer kartlarınızı iyice temizleyin.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle