integral, türev nedir?

Başlatan CaFFeiNe, 12 Mayıs 2005, 13:38:12

CaFFeiNe

arkadaşlar başlığı nereye açmam gerektiğini kestiremedim onun için buraya açtım

evet başlıktanda anlaşıldığı gibi integral ve türev nedir ne işe yarar?
basit ve anlaşılır cevaplar arıyorum bilmemne fonksiyonunun türevini alınca şöyle olur gibi cevaplar değil yani çünkü bu gibi şeyleri 8-9 sene önce okullarda gördük ama gerçek hayatta kullanmadığımız için hiç birini hatırlamıyorum (gerçi o zamanlar matematiğim çok iyiydi)

mesela liseden hatırladığım simit gibi bir nesnenin hacmini integral kullanarak kesin olarak bulabiliyorduk

integral almak türev almak ne demektir?

deroni

integral alan , turev egimdir :)

Erkan Gench

merhaba aslında bu konu çok geniş ama basit olarak şunu söyleyebilirimki türev "değişim hızı"dır. integral'de bunun tersidir.

bir sinüs dalgasını düşünün bu dalga sin(x) fonksiyonu ile ifade edilir. bu fonksiyonun türevi cos(x)'tir. burada iki fonksiyonun sonucunu alt alta koyup baktığınızda sinüs dalganın değişiminin en hızlı olduğu noktada (0 dan yükselirken) kosinüs dalgasının değeri en üst seviyededir. sinüs fonksiyonunun değişimi sıfır iken (90 derece) kosinüs değeride 0 dır.

bu konuda bülent ünalmış hocanın (bunalmis) makalelerinde bilgi bulabilirsiniz sanırım (matemapic)
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

GreeN

türevle bir fonksiyonun maximum ve minimum değerleri hesaplana bilir.
bunu bir dairenin içine alanı en büyük olan bir dikdörtgen çizilmesi yada bir depoya enfazla mal hangi boyutlarda sığar ...  gibi örnekler le açıklaya bilirim.
integral hacim ,alan gibi örneklerde kullanılır.

örneğin bir akım sinyalinin bir direnç üzerinde etkili olduğunu biliyoruz.
bu direnç üzerinde harcanan güç değerini hesaplamamız gerekiyor.
Diğer Analog Devreler ->Hesap Konu başlığında Örnektir:
Prof.EleCTroN
Elimizde testere dalga akım veren bir kaynak olsun. Dalganın bir peryodu 5 ms tepe değeri 20 Amper devredeki direnç 10 ohm ise ortalama güç nedir ?

Port=1/TP(t)dt  ile hesaplanır.
Terörü Lanetliyoruz.

CaFFeiNe

hepinize teşekkürler arkadaşlar
özellikle bunalmis arkadaşa buradan teşekkür etmek istiyorum makaleleri çok güzel tam aradığım bilgileri buldum