ARM'a yeni başlayacağım sizce MikroC mi Keil mi?

Başlatan musti463, 25 Aralık 2014, 15:48:51

musti463

Merhaba,

ARM mikrodenetleyicilerini öğrenmek istiyorum. Sizce MikroC ile mi başlamalıyım yoksa Keil ile mi? Hangisi daha kapsamlı? Avantajları,üstünlükleri neler? Hangisinde teknik destek daha fazla bulabilirim? Hangisinin kütüphanesi daha geniş vb. açıdan değerlendirebilirmisiniz?
Mustafa Emir SADE

MC_Skywalker

Keil ---> ARM holdingin kendi derleyicisidir. desteklemediği MCU yoktur. Lisans ücreti yüksektir. 32k lik free sürümü vardır.
MicroC ---> birçok hazır kütüpansi mevcut olup, Ti, STM MCU ları destekler. Lisans ücreti ucuzdur.

minicihazlar

Bir de ücretsiz (IDE Eclipse ve derleyici gcc tabanlı) ve birçok örneği ile gelen CoIDE var. Ayrıca sınırsız/kısıtlamasız ve nerdeyse tüm debugger'ları destekliyor.

tekosis

kritik uygulamalarda mikro c ile müdahele edemediğim noktalar oldu. işimi görüyor ama fazla detaya giremiyorum. keil ile çalışmadım bilmiyorum.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

musti463

Mustafa Emir SADE

MC_Skywalker

5k Tl dolaylarından başlıyor.  Eğer NXP ürünleri ile çalışacaksanız NXP nin CodeRed firmasını aldıktan sonra LPCExpresso adıyla çıkarttığı derleyiciside 256K kadar ücretsiz  pro olanı tek kullanıcı  $500.

Bu arada NXP LPCExpresso linux üzerinde de çalışıyor

LukeSkywalker

"MikroC ile ARM Programlama" isminde Türkçe kaynak kitap var.

ST'nin kendi kütüphane dosyalarını MikroC ile kullanabilirsiniz.

MikroC ile register seviyesinde kod yazabilirsiniz.

MikroC ile istediğiniz herhangi bir C kütüphane dosyasını alıp çok az düzenleme yaparak kullanabilirsiniz.

MikroC içerisinde dahili olarak pek çok kütüphane bulunmaktadır ve kullanımı oldukça kolaydır.

MikroC 'yi "kütüphanelerine müdahele edilmiyor, bu yüzden tercih etmiyorum" diyenler kendi kütüphane dosyalarını yazabilirler veya hazır bir kütüphaneyi alıp kullanabilirler. Keil gibi bir derleyici içerisinde de sonuçta hiç kütüphane yok.

MikroC derleyicisi derli topludur ve içerisinde pek çok araç barındırır (usb bootloader, usart terminal, glcd bitmap editor, lcd custom character tool v.s).

Firzen

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 25 Aralık 2014, 17:15:23
5k Tl dolaylarından başlıyor.  Eğer NXP ürünleri ile çalışacaksanız NXP nin CodeRed firmasını aldıktan sonra LPCExpresso adıyla çıkarttığı derleyiciside 256K kadar ücretsiz  pro olanı tek kullanıcı  $500.

Bu arada NXP LPCExpresso linux üzerinde de çalışıyor

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam  AYNEN dediğiniz gibi hem mikroC hemde LPC için.
Kararsız...

HeCToR

gerbay microC den neden kesinlikle uzak durmalıyız ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

oyaz

Benim şahsi fikrim işlemciye tam olarak hükmedemediğiniz yani kontrolün tamamen sizde olmadığı Micro C, CCS C gibi sistemlerden uzak durmanız. Bende CCS C kullanıyorum ama yakına zamanda terk edeceğim.
Become a learning machine...

HeCToR

oyaz bu konuda haklısın ama yeni başlayanlar için daha mantıklı değilmidir en azından birşeyleri kavrayana kadar

oyaz

Eğer ticari bir iş olarak yapmanız gerekiyorsa ve süre sıkıntınız varsa yapıp geçebilirsiniz, tabi gerekli testleri yaparak ve doğru çalıştığından emin olarak. Ama zaman bolsa ARM ı Keil ya da IAR ile öğrenmek daha mantıklı bence.

Become a learning machine...

HeCToR

MC_Skywalker

Eğer yeni başlayacak olan varsa geçen seneki ARM kursunun 2. versionu var.

UT.6.02x Embedded Systems - Shape the World (Course Starts - Jan 22, 2015 at 21:00 UTC) https://www.edx.org/course/embedded-systems-shape-world-utaustinx-ut-6-02x#.VJx1Sf88KA

Burak B

@gerbay +1, MikroC den uzak durun. Gerekirse Eclipse+GNU Tools for ARM+OpenOCD kullanın. Üstelik CMSIS desteği de var. Ayrıca gerekirse Keil uVision ile de kullanabiliyorsunuz. Daha ne olsun. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle