Pili bitmek üzere olan Laptopu kullanmanın zararı var mı ?

Başlatan unknownperson, 27 Aralık 2014, 11:25:39

rck8942

Bende ki Dell Laptop yuzde 10 nun altina dusunce sarja takin diye uyari veriyor.
Elektroniker für Betriebstechnik

POWER

Alıntı yapılan: cyclone - 29 Aralık 2014, 18:07:07
cep tlflari bile defalarca  sarj edildigi halde hicbir sorun yaratmiyor bence belirli sarj sayisina ayarlanmislar.
belirli şarj sayısına ayarlanmış olabilir fakat böyle bir ayarlama yapılmamış olsa bile ,pilin üretimine bağlı olarak belli bir şarj-deşarj sayısına sahip.onun için her şarj ve deşarj pilin ömrünün bir miktar daha azalmasına sebeb olmaktadır.Bunun aksini kimse söyleyemez.belki bu durum kısa vadede ortaya çıkmayacağı için anlaşılmıyor.
TB6BKG

MC_Skywalker

şuanda pili ölmek üzere, tuşları yarım yamalak basan bir latopu  nix işletim sistemi kurdum ve kullanıyorum. adaptörü sürekli takılı şekilde saat 09:00 dan 18:00 kadar sıkıntısız.

unknownperson

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 30 Aralık 2014, 12:25:04
şuanda pili ölmek üzere, tuşları yarım yamalak basan bir latopu  nix işletim sistemi kurdum ve kullanıyorum. adaptörü sürekli takılı şekilde saat 09:00 dan 18:00 kadar sıkıntısız.
Şuan da bende artık pil takılı şekilde prize bağladım laptopu bu şekilde kullanıyorum pil tamamen öleseye kadar devam ettirmeye bakıcam, şimdi pilsiz kullansam elektrik kesintisi olur aniden gelir bir aksilik çıkar pcye zarar verir, o yüzden hiç öyle bir riske atmadan nasılsa pil gidici bari takılı kalsın dedim o halde prizde kullanıyorum. Hazirana kadar böyle idare etsede şu dönemi atlatayım yazın alırım yeni bir pil şuanlık saten desktop olarak kullanıyorum taşımıyorum hiç.

t2

Kendinden akülü ve şarjlı harici laptop adaptörü yapmalı.
19V çıkış verir. Bir çok laptopa olur.

sadogan

Lityum iyon piller üretildikten hemen sonra, her yıl kapasitelerinden %20 kaybederler ve ömürleride 500 ila 1000 şarj.( maka ve modele göre değişiyor)