Pili bitmek üzere olan Laptopu kullanmanın zararı var mı ?

Başlatan unknownperson, 27 Aralık 2014, 11:25:39

unknownperson

2015 Nisan ayında 2. yaşını dolduracak olan Toshiba marka laptopum artık pil konusunda uyarı vermeye başladı. Saten şarjı artık yaklaşık 10-15 dakika gidiyor. Ben de desktop haline getirdim prize bağlı şekilde çalıştırıyorum. Bu şekilde çalıştırmanın laptopa herhangi bir zararı olur mu ?

Toshiba PC health monitorünün gösterdiği değerler :

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

pax

bende bir toshiba laptop var 2.5 yıldır kullanıyorum. 3-4 aydır prize bağlı kullanıyorum . ilginç olan ise cmos battery hatası vermeye başladı. daha erken değil mi?

POWER

anladığım kadarıyla laptop'u şimdiye kadar hep bataryadan kullandınız. iki yılı bile tamamlamadan bataryanın uyarı vermesi normal değil bence. dediğim gibi hep bataryadan kullandıysanız normal olabilir. Benim düşünceme göre, zira bu konuda farklı düşünceler mevcut, elektrik imkanınız varsa, batarya laptop'a takılı durumda adaptörü takılı olarak kullanmak.
TB6BKG

unknownperson

Kullanım şeklimden söz edeyim şu şekilde kullandım pili laptoptan hiç çıkarmadım hatta laptopun içini dahi hiç açmadım. Laptop'un şarjını normal şekilde %100'e kadar doldurduktan sonra hep fişten çektim batarya biteseye kullandım %10 olunca tekrar dolasaya kadar taktım. Şarj olurken pek kullanmadım ama pcde çok rapor hazırladım,eğitim videoları izledim, pdf okudum, oyun oynadığım flen de oldu.

@Power demek istediğiniz sanırım PC'de şarj %100 olsa bile fişten çekmeyip hep fişe takılı çalıştırmamı önermişsiniz ?

Aslında priz gayet yakın ben genelde adaptör takılı şekilde kullanmayın dedikleri için bu şekilde kullandım.

Tesla.25

Dizüstünde oyun oynanmaz. Bunu bilir,  bunu söylerim.

Melih1802

Benim bilgisayarında pili zayıfladığında ebaydan bir tane power pil sipariş ettim. Pil geldiğinde İdela kullanım için üretici firma bir el broşürü bastırmış içindeki önerileri şuydu

- Bataryayı sürekli şarj da bırakmayın,
- Bataryayı sürekli doldur boşalt yapmayın,

:). Aynen yazanlar buydu. Sanırım satın al ama kullanma demek istemişler.

helloworld

güç kaynagını çıkartıyım 2 dk sonra laptopum kapanır.ev arkadaşlarım laptoplarını şarj dolunca kaynaktan çıkarıyor.boşalınca takıyor.sürekli böyle birşey yapmak sıkıcı.hiç ugrasılmaz.

POWER

Alıntı yapılan: unknownperson - 27 Aralık 2014, 13:20:53
@Power demek istediğiniz sanırım PC'de şarj %100 olsa bile fişten çekmeyip hep fişe takılı çalıştırmamı önermişsiniz ?
evet aynen onu öneriyorum.
Alıntı yapılan: Melih1802 - 27 Aralık 2014, 13:33:18
- Bataryayı sürekli şarj da bırakmayın,
- Bataryayı sürekli doldur boşalt yapmayın,
şarj metotları şimdi çok gelişti.o yüzden bataryanın sürekli şarjda kalmasında bence mahsur yok. tek şart iyi bir şarj sisteminin mevcut olması. zaten laptop ve cep telefonlarında bunlar mevcut.
tabiki bataryayı sürekli doldur boşalt yapmak batarya ömrünü etkiler. malum bataryaların şarj-deşarj miktarları var. misal bu sayı 500 olsun.sen her seferinde elektrik imkanı varken bataryadan kullan sonra bataryayı şarj et,sonra tekrar deşarj,şarj derken şarj-deşarj miktarı 500 de geriye doğru saymaya devam edecek ve kısa zamanda sıfıra yaklaşacaktır.
bende samsung laptop var. 3.senesinde batarya yaklaşık 4 saat gidiyor.ilk aldığımdan bu yana anlattığım gibi kullanıyorum.
yaklaşık 6 ayda birde bataryanın tamamını bitirir şarj ettikten sonra kullanırım.
TB6BKG

OG

Arada bir pil boşalasıya kadar çalıştırın derim, aksi durumda pil ölüyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

unknownperson

@Tesla.25 size katılıyorum da işte öğrenci adamız arada kafa dağıtmak için oynuyoruz yoksa desktop gibi rahat da değil.

@power o zaman sizin dediğiniz durumu ben şuan da yapabilirim sürekli şarjda kullanayım ama bazen şarjda iken şarj full olduğunda sarı ışık yanıp sönmeye başlıyor bunun sebebi bataryanın bitmesini uyarıyor olmasıymış bunu saten biliyorum ama sarı ışık yanıp sönünce strese giriyorum pc patlıcak flen bi zarar gelicekmiş gibi oluyor  ;D

@OG pil boşaltma derken %0 a gelip pcnin kendinden güç kesmesini mi demek istiyorsunuz ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tesla.25

Alıntı yapılan: unknownperson - 27 Aralık 2014, 19:24:35
@Tesla.25 size katılıyorum da işte öğrenci adamız arada kafa dağıtmak için oynuyoruz yoksa desktop gibi rahat da değil.

Anladım hocam. En azından oyun oynarken bataryayı çıkarmak iyi olur.

Ben eski bilgisayarımı neredeyse 3 yıl batarya olmadan devamlı fişe takılı kullandım. Bir şey olmadı. Haa, en sonunda bozuldu ama zaten 6 yıllık bilgisayardı neredeyse.
(Bir ara neden çalışmadığına bakıcam. Anakart harici bir sorun varsa yine çalıştırabilirim diye düşünüyorum.)
Ki benim bu bilgisayarın ömrünü oyunlar bitirdi. Abim devamlı oyun oynuyordu. Kısa zamanda batarya bitti. Sonra ısınma sorunu başladı.
O yüzden dedim hocam. Şimdiki bilgisayarda ise Flash ve Javascript tabanlı oyunlar oynuyorum. :D

Kabil ATICI

Eğer pil ölmeye başladıysa;
Bilgisayar elektrikte iken bataryasız çalışabiliyorsa, pili çıkart. Hem adaptöre yük olur, hemde bilgisayarı gereksiz yere meşgul eder. En azından makine batarya yok der ona göre çalışır.

Ama bataryasız elektrikte çalışmıyorsa, biraz zor, o zaman batarya işi görecek bir devre yapıp bilgisayar üzerinde biraz modifiye yapmak gerekir.
Sonuçta bilgisayarın pil/adaptör kontrolunu bir çip ve 3-5 mosfet sağlıyor.

ambar7

Okan AKÇA

Yaklasik 2 senedir sarj edip bitinceye kadar kullaniyorum su anda herhangi bir sorun yok kardeşim 4 senedir kullaniyor  6 ay önce batarya öldü  cep tlflari bile defalarca  sarj edildigi halde hicbir sorun yaratmiyor bence belirli sarj sayisina ayarlanmislar.