tilt sensör

Başlatan argeman, 28 Aralık 2014, 01:10:32

argeman

Merhaba arkadaşlar elimde civalı bir sensör var bir kaideyi yere paralel tutmak için bu sensörle röleleri sürerek 2 adet piston şeklinde lineer bir motorla kaideyi eğimlerde yere paralel tutabiliyorum, sensörün içindeki civa çok haraketli olduğu için sensörü biraz açılı şekilde monte ettim,yani 10-15 derece eğime kadar aktif hale geçmiyor,fakat kaide hareketli bir parça olduğu için yinede sensör titreşimden devreye girip motorları sık çalıştırıyor,benim istediğim şu;sensörün içindeki civa titreşimlerde anlık kontak yaptığı için(4-5 ms)bu süreyi uzatmak için bir zamanlayıcı yapmam gerekiyor fakat nasıl bir devre yapmam gerektiğini bilmiyorum,yapacağım devre sensör titreşimlerde ani çıkış verse  bile motorlar devreye girmeyecek ama eğim esnasında civa kontağa 1sn. süreyle değdiği anda çıkış versin kısa pulslerde çıkış vermesin istiyorum,nasıl bir yol izlemeliyim?

Gökhan BEKEN

Her 1ms'de okuma yapıp üst üste 10 kere 1 geliyorsa ancak ozaman 1 kabul et derseniz, 4-5ms'deki değişimleri filtrelemiş olursunuz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Kabil ATICI

Sensörden sinyal geldiğinde 8ms  (veya daha fazla) bekle tekrar oku. Eğer hala sinyal varsa işlem yap.
ambar7

fatal16

kalman filtresi kullanılamaz mı ?

argeman

sayın ambar elimde pickit2 var ve denemek için 16f628 almıştım yeni yeni pic öğrenmeye başlıyorum,böyle bir programı yazmak uzun sürer mi?daha ben led yakıp söndürme olayına bile giremedim vakitsizlikten,eğer uğraştırmayacaksa yazma imkanınız var mı?
  sayın meftun sistem çalışırken belki 10-15 defa 1-2 ms lik bir kontak algılıyorum.kalman filitresini araştırıyorum sayın fatal.
Peki bir zamanlayıcı ile bunu çözemez miyim,merdiven otomatiklerinin tersi çalışan bir sistem gibi düşünün,bizimki butona bastığmızda devreye girmicek,ancak butona 1 sn (eğimin 1 sn sürdüğünü düşünelim,sarsıntıdaki kontakları önlemek için)süreyle bastığımızda devreye girecek piston motor çalışıcak ,eğer eğim 3 yada 5 sn olacaksa yine devreye girecek,fakat anlık butona basıldığında devreye girmeyecek.